«Ժամանակը ցույց կտա». Կարեն Անդրեասյանը` ՀՀ երրորդ օմբուդսմեն
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում կայացած քվեարկության արդյունքում Հայաստանի երրորդ օմբուդսմեն է ընտրվել Կարեն Անդրեասյանը: Նրա թեկնածության օգտին է քվեարկել 83 պատգամավոր, դեմ` 13: Դեմ քվեարկածները ՀՅԴ խմբակցության պատգամավորներն են: «Ժառանգությունը» քվեարկությանը չի մասնակցել:
Epress.am-ի հետ զրույցում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը, խոսելով Կարեն Անդրեասյանի մասին, նշել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում անձերը որևէ դեր չունեն:
«Ինչ էլ անի այս իշխանությունը, նույն տրամաբանության շրջանակներից է բխելու: Նրանց գործունեությունից բխող բոլոր գործողությունները նույն տրամաբանությունն ունեն: Այստեղ անձերը որևէ նշանակություն չունեն»,- ասել է Սաքունցը:
Իրավապաշտպան, Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը նորանշանակ ՄԻ պաշտպանի վերաբերյալ առայժմ չի ցանկացել կարծիք հայտնել:
«Ես մեկ անգամ շատ թռուցիկ ձևով եմ նրա հետ ծանոթացել, դեռ որևէ կարծիք չեմ կարող հայտնել, ժամանակը ցույց կտա»,- ասել է Իշխանյանը:
«Ընդհանրապես, սահմանադրությամբ ընդունված է, որ ՄԻ պաշտպանը ընտրվում է քաղաքական որակյալ իշխանությունների կողմից, իսկ մեր իշխանությունը ավելին է, քան «որակյալը», Մարդու իրավունքերի պաշտպանի նման պարտադրանքն անընդունելի է», - հավելել է նա:
Իրավապաշտպան, Քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեի համակարգող Վարդան Հարությունյանը նույնպես չի ցանկացել որևէ կարծիք հայտնել.
«Ինքը այդ բնագավառի մարդ չի, ես ոչինչ չեմ կարող ասել»:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ օմբուդսմենը հրաժարական էր տվել փետրվարի 1-ին` այլ աշխատանքի անցնելու պատճառով:

'Time will Tell': Opinions on Armenia's New Ombudsman, Karen Andreasyan
Armenia's National Assembly today voted 83 in favor of and 13 against Karen Andreasyan's appointment as the country's next ombdusman. Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) MPs voted against, while Heritage Party abstained.
Speaking to Epress.am, head of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, human rights activist Artur Sakunts said people in the Human Rights Defender position have no role whatsoever.
"Whatever the authorities do, it's going to arise from the same logical framework. All actions stemming from their activities have the same logic. People have no significance here," he said.
Helsinki Committee of Armenia chair Avetik Ishkhanyan didn't currently wish to share his opinion on the newly elected ombudsman.
"I got acquainted with him once in a fleeting manner; I can't yet express any opinion. Time will tell," he said.
Committee for the Protection of Political Prisoners and Persecuted People coordinator Vardan Harutyunyan also didn't want to comment at this time. "He's not someone in this field, I can't say anything."
As previously reported, second Human Rights Defender Armen Harutyunyan officially resigned on Feb. 1, after accepting a new position as Regional Representative of the UN High Commissioner for Human Rights in Central Asia (seat in Bishkek).