«Հայկական վայրագությունների» պակասության պատճառով Ադրբեջանում ֆիլմ են արգելել
Էլդար Գուլիևի «Պատանդը» ֆիլմը, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը նկարագրելիս հայերը պատկերվում են դրական լույսի ներքո, արգելվել է Ադրբեջանում:
Ըստ ֆիլմի սյուժեի` ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցի Քերիմը հայերի մոտ գերի է ընկնում: Գյուղի բնակիչների որոշում են գերիների փոխանակում իրականացնելու համար Քերիմի կնոջը տալ հայ գերիի: Ժամանակի ընթացքում ադրբեջանական գյուղի բնակիչները հասկանում են, որ հայը նույնպես մարդկային որակներ ունի և նույն իրավիճակում է գտնվում, ինչ իրենք:
Ինչպես գրում է Aze.az-ը, վարկածներից մեկի համաձայն, ֆիլմի ցուցադրությունը արգելվել է մշակույթի և տուրիզմի նախարարության կողմից: Մեկ այլ վարկած կա, համաձայն որի, ֆիլմի սյուժետային գիծը դուր չի եկել երկրի ղեկավարությանը, քանի որ «այն երկրում, որտեղ շարունակում է գործել հայերի ագրեսիան, վերջիններիս դրական լույսի ներքո ներկայացնելը չէր կարող միանշանակ ընդունվել»:
Հարցին, թե ինչով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ նրա «Ճիչ» և «Հիշողություն» գործերը «բացահայտում են հայերի վայրենությունը, իսկ «Պատանդը» ֆիլմում փորձ է արվում որոշակիորեն մեղմացնել հակամարտությունը, մեղմացնել երկու ազգերի միջև թշնամական վերաբերմունքը», Գուլևը պատասխանել է, որ պատերազմ չի ցանկանում.
«Ես չեմ ցանկանում, որպեսզի այնտեղ զոհվեն երիտասարդ, գեղեցիկ ադրբեջանցի տղաներ: Ես չեմ ճանաչում այնպիսի ծնողների, որոնք պատերազմ են ուզում: Ես չեմ ցանկանում մայրական արցունքներ տեսնել: Ես չեմ ցանկանում տեսնել իրենց սիրեցյալներին պատերազմում կորցրած աղջիկների արցունքները: Ես չեմ ճանաչում մարդկանց, ովքեր նման բան են ցանկանում»:

Из-за недостатка «армянских зверств» в Азербайджане запретили фильм
На фильм Эльдара Гулиева «Заложник», который, рассказывая о нагорно-карабахском конфликте, «представляет армян в положительном свете», наложен запрет.
По сюжету фильма, в ходе карабахской войны азербайджанец Керим становится заложником армян. По решению жителей села, для того чтобы совершить обмен, супруге Керима отдается заложник-армянин. По прошествии времени она открывает для себя то, что и армянин обладает человеческими качествами и находится в похожем положении.
Как пишет Aze.az, по одной из версий, показ этого фильма запретило Министерство культуры и туризма. По другой, сюжетная линия фильма не понравилась руководству страны, так как «в стране, где продолжается агрессия Армении, представление армян в положительном свете в этом фильме не могло быть воспринято однозначно».
На вопрос, почему его работы «Крик» и «Память» «раскрывают зверства армян, а  «Заложник» несколько сглаживает конфликт, смягчает вражеское отношение между двумя народами», Гулиев ответил, что не желает войны: «Я не хочу, чтобы там погибли молодые, красивые азербайджанские парни. Я не знаю родителей, которые хотели бы войны. Я не хочу видеть слезы матерей. Я не хочу видеть слезы девушек, потерявших своих любимых на войне. Я не знаю людей, которые бы этого хотели».
Сам Гулиев сказал, что запрет на этот фильм наложил он сам и объяснил свое решение отсутствием кинотеатров в стране: «У нас нет кинотеатров. Дай Бог, заново откроется кинотеатр «Низами», потом отремонтируются еще несколько кинотеатров. Тогда я верю, что этот фильм покажут зрителям».