Ադրբեջանում մարտի 11-ի ակցիային ընդառաջ ոստիկանությունն ահաբեկում է ակտիվիստներին
Լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտի ուսանող Մեհման Հուսեյնովին մարտի 7-ին բերման են ենթարկել Բաքվի Նարիմանովի ոստիկանական բաժին:
Համաձայն «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական բյուրոյի տեղեկատվության` Մեհման Հուսեյնովն ասել է, որ ոստիկանական բաժանմունքում նրան հարցաքննել են Facebook սոցիալական ցանցում տեղադրված մարտի 11-ին կայանալիք «Մեծ մարդկանց օրն Ադրբեջանում» միջոցառման վերաբերյալ: Նշենք, որ այդ օրը միջոցառման կազմակերպիչները կոչ են անում հակակառավարական բողոքի ակցիա կազմակերպել:
Հուսեյնովը պատմել է, որ այսօր` մարտի 7-ին, ժամը 16:00-ի սահմաններում, քաղաքացիական հագուստով մարդիկ հետևել են նրան, այնուհետև իր մեքենայից դուրս հանել և նստեցրել իրենց մեքենան՝ տանելով ոստիկանական բաժին:
«Նրանք խնդրեցին իմ հասցեն և հեռախոսահամարը և ինձ դուրս թողեցին», - ասել է Հուսեյնովը՝ հավելելով, որ ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելու վերաբերյալ իր հետագա գործողությունների մասին որոշում կկայացնի փաստաբանի հետ խորհրդակցելուց հետո:
Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Օրղան Մանսուրզադան ռադիոկայանին փոխանցել է, որ «ոչ ոք ոստիկանատուն չի տարվել իր կարծիքը մամուլում հրապարակելու համար և որ ահաբեկելու մասին խոսակցությունները չափազանցված են»:
Նշենք, որ համաձայն ադրբեջանական բլոգերում բազմաթիվ հրապարակումների, վերջին օրերին Facebook սոցիալական ցանցում հատկապես ակտիվ անձանց հրավիրում են ոստիկանական բաժիններ և փորձում են ահաբեկել: Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ին ոստիկանական բաժին են հրավիրել մարտի 11-ի միջոցառման կազմակերպիչներից մեկին՝ Բահտիյար Հաջիևին, ով 1 ասմվա նախնական ազատազրկման է դատապարտվել:

В Азербайджане продолжают арестовывать за чрезмерную активность в Facebook
7 марта студент института свободы и безопасности журналистов Азербайджана Мехман Хусейнов был задержан и доставлен в отделение полиции Нариманова в Баку.
Согласно данным азербайджанского бюро радио радио «Свобода», Хусейнов заявил, что в полиции его допрашивали о созданной несколько дней назад в социальной сети Facebook группе «11 марта - Великий день народа». Отметим, что инициаторы группы призывают в этот день организовать антиправительственные акции протеста.
По словам Хусейнова, 7 марта в 16:00 люди в гражданском посадили его в автомобиль и увезли в отделение полиции.
«Они взяли у меня адрес и номер телефона, а затем выпустили. О своих дальнейших действиях в связи с приводом в полицию, я сообщу после консультации со своим адвокатом», - отметил Хусейнов.
Представитель пресс-службы МВД Азербайджана Орхан Мансурзаде сообщил радиостанции, что «в полицию никого не доставляли за публикации в прессе своего мнения, а слухи о терроре преувеличены».
Отметим, что согласно многочисленным публикациям азербайджанских блоггеров, за последние дни пользователей соцсети Facebook, проявляющих чрезмерную активность, доставляют в полицию и подвергают давлению. Напомним, что 4 марта был арестован один из организаторов мероприятия 11 марта Бахтияр Хаджиев, который был приговорен к предварительному лишению свободы сроком на один месяц.