Մարտի 25-ին` ԱԺ պատգամավորի դատական հայցն ընդդեմ օրաթերթի
Մարտի 25-ին Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում կքննվի Տիգրան Արզաքանցյանի հայցն ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի: Ըստ ներկայացված հայցադիմումի` հայցվոր կողմը պահանջում է 3 միլիոն 568 հազար դրամ վնասի փոխհատուցում, որից 568 հազարը դատական գործընթացի ծախսերն են:
Epress.am-ի հետ զրույցում «Երկիր» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Եսայանը կարծիք է հայտնել, որ օրաթերթն իր բոլոր պարտավորությունները կատարել է, իսկ «Գրեյթ Վելլի» ընկերության սեփականատեր Տիգրան Արզաքանցյանը պաշտոնական հերքում իրենց չի ուղարկել:
«Նրանք մեզ ուղարկել են մի նամակ, որտեղ նշված է, որ Բագրատյանն իրեն լակոտ չի անվանել»,- նշել է մեր զրուցակիցը: Նշենք, որ խնդրո առարկա նյութում նշված է եղել, որ ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն Արզաքանցյանին «լակոտ է» անվանել, այնինչ ԱԺ պատգամավորի օրաթերթին ուղարկած նակամում Հրանտ Բագրատյանը հերքում է այդ փաստը: Բագրատ Եսայանի խոսքով` իրենք այդ հերքում տպագրել են:
Խմբագիրը հույս է հայտնել, որ դատարանը անկողմանակալ վերաբերմունք կցուցաբերի.
«Հուսով ենք, այս անգամ էլ հերթական օլիգարխի ներկայացրած հայցը չի բավարարվի»:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Արզաքանցյանը դիմել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի` նշելով, թե այն արատավորել է իր պատիվն ու արժանապատվությունը` «Երկիրի» հունվարի 13-ի համարում «131 դեմք ու դիմակ» շարքում տպագրված իր մասին հոդվածով: Նշենք, որ տվյալ շարքում «Երկիր» օրաթերթը սովորաբար անդրադարձ է կատարում ԱԺ պատգամավորներին` ներկայացնելով նրանց գործունեությանն ու անցած ճանապարհին վերաբերող փաստեր:

Армянская газета надеется на беспристрастность суда в тяжбе с очередным олигархом
25 марта в суде общей юрисдикции ереванских общин Кентрон и Норк-Мараш состоится рассмотрение иска депутата от правящей РПА Тиграна Арзаканцяна против газеты «Еркир». Согласно иску, депутат требует возмещения ущерба в размере 3 млн. 568 тыс. драмов, 568 тыс. из которых составляют судебные расходы.
В беседе с Epress.am главный редактор «Еркир» Баграт Есаян выразил мнение, что газета выполнила все свои обязательства, а владелец компании «Грейт Велли» Тигран Арзаканцян не отправлял им официального опровержения.
«Они отправили нам письмо, в котором отмечалось, что Багратян не называл его сопляком», - отметил наш собеседник. В ставшем причиной спора материале отмечалось, что бывший премьер-министр Армении Грант Багратян назвал Арзаканцяна «сопляком», между тем, в письме, отправленном депутатом газете, Грант Багратян опровергает этот факт. По словам Есаяна, они напечатали также это опровержение.
Главный редактор надеется на беспристрастность суда: «Надеемся, что в этот раз не будет удовлетворен иск очередного олигарха».
Напомним, что Тигран Арзаканцян подал в суд на газету «Еркир», отметив, что она оскорбила его честь и достоинство в статье из цикла «131 лицо и масок» от 13 января. Отметим, что в этом в цикле газета обычно пишет о депутатах Национального собрания, представляя факты их деятельности и прошедшего пути.