«Ժառանգությունը» գիտի ոստիկանության ագրեսիայի պատճառները
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը տհաճ և անցանկալի երևույթ է համարում մարտի 3-ին Կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, որում ներգրավված էին նաև «Ժառանգության» պատգամավորները:
«Կարծում եմ, որ այդ դեպքի հետ կապված մանրամասնությունները դեռ ճշտվում են, և համոզված եմ` ադեկվատ պատասխան կլինի: Սակայն չի բացառվում, որ ագրեսիան երկկողմ է եղել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հարությունյանը:
«Ժառանգության» պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը բացառել է ագրեսիայի երկկողմ լինելն ու հայտարարել, որ այսօր` ընդամենը մի քանի ժամից, իրենք դատախազություն դիմում են ներկայացնելու մարտի 3-ի դեպքերի քննության և մեղավորներին պատժելու պահանջով:
«Այս բոլոր դեպքերի հիմքում, այս ամենաթողության հիմքում ընկած է 2010 թվականին ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի այն հայտնի ասուլիսը, որտեղ նա ասաց, որ օրորոցում կխեղդվի ցանկացած հեղափոխական միտք անգամ»,- ասել է Սաֆարյանը:
Հարությունյանը, իր հերթին, համոզմունք է հայտնել, որ նման բախումներ հրահրում է հենց «Ժառանգությունը»:
«Ես չեմ կարողանում հասկանալ, թե ինչպես են նման լոկալ բախումներ տեղի ունենում, երբ, օրինակ, ՀԱԿ-ի հանրահավաքն անցնում է առանց որևէ ինցիդենտի: հարյուր հազարավոր մարդիկ են լինում, բայց որևէ միջադեպ չի լինում: Իսկ «Ժառանգության» հետ կապված բախումներ են լինում: Միգուցե, սա շատ լավ կազմակերպված է, չգիտեմ, կարող ա դրսի ուժերի կողմից»,- ասել է ՀՀԿ-ական պատգամավորը, որին ի պատասխան Սաֆարյանը մանրամասն ներկայացրել է դեպքերի հաջորդականությունը:
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչու է ոստիկանությունն այդպես կատաղում, երբ տեսնում է «Ժառանգության» պատգամավորներին, ինչպես ցուլը կտեսնի կարմիր մի որևէ բան»,- եզրափակել է Սաֆարյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 3-ին Կառավարության շենքի առջև բացօթյա առևտուր իրականացնող մարդկանց կազմակերպած ակցիայի ընթացքում ոստիկանները կոպտորեն հրում էին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Մարտիրոսյանին, Զարուհի Փոստանջյանին և Անահիտ Բախշյանին, ինչպես նաև ակցիայի մասնակիցներին: Ինչպես հաղորդել էր Epress.am-ի թղթակիցը դեպքի վայրից, ոստիկանները հարվածել էին պատգամավորներին, մասնավորապես, Զարուհի Փոստանջյանին և Արմեն Մարտիրոսյանին:

Republican Party of Armenia (HHK) MP Hamlet Harutyunyan, speaking at a press conference in Yerevan today, considers the incident outside the government building during a protest on Mar. 3 to be an unpleasant and undesirable phenomenon.
Recall, on Mar. 3, clashes erupted between police and protestors, notably including Heritage Party MPs Zaruhi Postanjyan, Armen Martirosyan and Anahit Bakhshyan, during a demonstration against the ban on street trade in Yerevan.
"I think that the details connected to this incident are still being clarified, and I'm convinced there will be an adequate response.
Heritage Party MP Stepan (Styopa) Safaryan, also at the press conference, ruled out the possibility of aggression being two-sided and said they'll be submitting an appeal in court today, demanding an investigation into the events of Mar. 3 and the guilty be punished.
"On the basis of all these incidents, on the basis of this impunity, is RA Police Chief Alik Sargsyan's 2010 press conference in which he said that even so much as a revolutionary thought will be stifled in the cradle," he said.
Harutyunyan, in turn, said he was convinced that it's Heritage itself that incites such clashes.
"I can't understand how such local clashes happen when, for example, HAK rallies are held without any incidents. There are hundreds of thousands of people, but there are no incidents, while there are clashes connected to Heritage. Perhaps this is very well organized, I don't know, maybe by outside forces," said the HHK deputy, to whom in response, Safarian presented in detail the sequence of events.