Փոստանջյանին ձերբակալելու հրամանը` նախագահականից. իրավապաշտպան
Այսօր առավոտյան` ժամը 11:20-ին, ավարտվել է ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբոր` Տիգրան Փոստանջյանի գործի նախաքննությունը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Փսոտանջյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը: Վերջինս նաև ասել է, որ այս գործի հարուցման պահից սկսած խախտումների կույտ է եղել:
Հիշեցնենք, որ, ըստ ՀՀ դատախազության, «Փոստանջյանը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայող, ապօրինի շինարարությանը չխոչընդոտելու համար Հ. Ս.-ից 2010թ. սեպտեմբերին պահանջել և ստացել է 100 000 դրամ վարձատրություն: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդված 1-ին մասով»:
Փոստանջյանի փաստաբանը տեղեկացրել է, որ դատարանը, չգտնելով որևէ հիմնավոր պատճառ իր պաշտպանյալին կալանավորելու համար, հորինել է մի պատճառ, որի համաձայն, իբր, Փոստանջյանը և գործին մասնակից մյուս կողմերը բնակվում են նույն համայնքում և հնարվոր է, որ մեղադրյալը նրանց նկատմամբ ճնշում գործադրի, և հենց այդ պատճառով էլ նրան կալանավորել են:
Ալումյանը նման գործողությունները որակել է որպես անհեթեթություն և ասել, որ գործը սարքելուց էլ պետք է պրոֆեսիոնալ լինել:
Փաստաբանը նաև տեղեկացրել է, որ Փոստանջյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալ` հիմնավորելով դա նրանով, որ ԱԱԾ-ն այս գործը քննելու իրավունք չունի:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն անդրադարձել է այն խնդրին, որ Տիգրան Փոստանջյանին արգելվում է հանդիպել իր հարազատների և ԱԺ պատգամավորի` տվյալ դեպքում իր քրոջ հետ:
«Շատ ճղճիմ, 37 թվականին (1937 թվականը` ԽՍՀՄ-ում բռնապետ Իոսիֆ Ստալինի բռնաճնշումների կիզակետն է համարվում – Epress.am) բնորոշ հարձակում է, ճնշում: ԱԱԾ-ն Տիգրան Փոստանջյանին վերցրել է պատանդ, որ ստիպեն նրա քրոջը, որը ակտիվ հասարակական, քաղաքական գործունեություն է իրականացնում, ինչպես նաև ակտիվ է մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում, դառնալ պասիվ»,- ասել է Սաքուցը:
Վերջինսի խոսքով` ԱԱԾ-ն իշխանություններից քաղաքական հրահանգներ ստացող և քաղաքական հետապնդում իրականացնող մարմին է, իսկ Տիգրան Փոստանջյանին ձերբակալելու հրամանը, Սաքունցի խոսքով, իջեցվել է նախագահականից:
«ԱԱԾ-ի պետին ո՞վ է նշանակում, ո՞վ կարող է հրահանգ տալ. ոչ թե Տիգրան Սարգսյանը, այլ Սերժ Սարգսյանը», - նշել է իրավապաշտպանը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից, Հելսինկյան կոմիտեի ղեկավար Ավետիք Իշխանյանի խոսքով` ոչ միայն ԱԱԾ-ն, այլև դատախազությունն ու մնացած իրավապահ մարմիններն են քաղաքական ազդեցության տակ գտնվում:
Իշխանյանը նշել է, որ նախաքննության ընթացքում Տիգրան Փոստանջյանի անմեղության կանխավարկածը խախտվել է, և դա լրիվ բավարար է, որ գործը ուղարկվի Եվրոպական դատարան:
Նշենք, որ Փոստանջյանի անմեղության կանխավարկածը հրապարակայնորեն խախտել էր Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանը, ով «Կենտրոն» հեռուստատեսության եթերում, խոսելով Զարուհի Փոստանջյանի մասին, հայտարարել էր. «Ո՞վ էր ստիպում նրա եղբորը կաշառակերությամբ զբաղվել»:

Order to Arrest Postanjyan Came from Presidential Office: Human Rights Activist
The investigation into National Assembly deputy Zaruhi Postanjyan's brother Tigran Postanjyan's case concluded at 11:20 am this morning, said Postanjyan's attorney Hayk Alumyan, speaking to journalists today, adding there's been a pile of violations since the moment this case was initiated.
Recall, according to Armenia's Prosecutor General's office, Tigran Postanjyan, who works for the local government of Yerevan’s Arabkir district, was paid 100,000 drams (about $275 US) last September to turn a blind eye to illegal construction carried out by an unnamed local resident. A criminal case was instituted under Article 311 Section 1 (taking bribes by a state official) of the RA Criminal Code.
According to Alumyan, the court, unable to find a legitimate reason for arresting his client, invented a reason according to which both Postanjyan and the other parties in the case live in the same community and the accused might exert pressure on them. For this reason, he is being kept under arrest. The attorney considers such actions to be absurd, saying that even in fixing the case, one must be professional.
Postanjyan's attorney also informed the press that his client has refused to give a testimony based on the fact that the National Security Service (NSS) does not have the right to examine this case.
Also speaking to journalists today, head of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office Artur Sakunts touched upon the issue that Tigran Postanjyan is being prohibited from meeting his relatives, notably his sister, MP Zaruhi Postanjyan.
"It's a very dirty attack and oppression typical of '37 . The NSS has taken Tigran Postanjyan hostage, in order to force his sister, who carries out active civic and political activities, as well as being active in the arena of human rights, to become passive," he said.
According to Sakunts, the NSS is a body that carries out political persecution and receives political orders from the authorities, and the order to arrest Tigran Postanjyan came from the presidential office.
"Who appoints the NSS chief, who can give an order? Not Tigran Sargsyan, but Serzh Sargsyan," he said.
Another participant in today's press conference, Helsinki Committee of Armenia Chair Avetik Ishkhanyan, said not only the NSS but also the prosecution and the other judicial bodies are under political influence.
Ishkhanyan noted that during the investigation, Tigran Postanjyan's presumption of innocence was violated and that's completely sufficient for the case to be sent to the European Court.
Note, Postanjyan's presumption of innocence was publicly violated by Yerevan Deputy Police Chief Robert Melkonyan, who, speaking about Zaruhi Postanjyan on Kentron TV, said, "Who was forcing her brother to get involved in bribery?"