Սամսոն Խաչատրյանի ձերբակալությունը որակում են որպես քաղաքական հետապնդում
Հայ Ազգային Կոնգրեսի անդամ Սամսոն Խաչատրյանին ձերբակալել են քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 1-ին մասով կատարված հանցագործության մեջ կասկածի համար` ոստիկանության աշխատակիցներին դիմադրություն ցույց տալու հատկանիշներով` մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված, որի ընթացքում Խաչատրյանը հարվածել քաղաքացիական հագուստով մի մարդու, ով քաշքշում էր երթին մասնակցող կանանց:
Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը:
«Իրեն տեղափոխել են ԿՊԶ և 72 ժամվա ընթացքում արդեն քննչական մարմինը որոշելու է դիմի դատարան կալանքի սանկցիայով, թե ոչ: Նա հրաժարվել է ցուցմունք տալուց և հայտարարել է, որ իր քաղաքական հայացքների համար է իր նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացվում, մասնավորապես, «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթում լույս տեսած հոդվածի համար»,- ասել է փաստաբանը:
Երեկ Կենտրոնի քննչականի բաժնի մոտ հավաքված լրագրողներին միջադեպի առնչությամբ նաև կարծիք է հայտնել ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը.
«Նույն էպիզոդի համար են այս գործը հարուցել, ապա ես ինքս այնտեղ կանգնած եմ եղել (խոսքը մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի մասին է, որի համար մեղադրվում է Խաչատրյանը – Epress.am), ես ինքս եմ ականատես եղել, թե ինչպես էին ինչ-որ մարդիկ քաղաքացիական հագուստներով մտնում, հարձակվում մարդկանց վրա, բնական է, որ որոշ մարդիկ նաև կարող են ինքնապաշտպանություն դրսևորած լինեն: Այնպես որ միանշանակ` սա ոստիկանության սադրանքն է, միանշանակ սա քաղաքական հայացքների համար հետապնդում է, իսկ այն հանգամանքը, որ դա 12 օր հետո են արել, այն բանից հետո երբ «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթում տպվեց Սամսոն Խաչատրյանի հարցազրույցը, վկայում է, որ արդեն ամենապարզ քննադատությանը չեն դիմանում»:
Զուրաբյանի խոսքով` իշխանությունները փորձում են ամեն ինչ անել, որ մարդկանց մեջ վախ սերմանեն, բայց իրականում ամեն ինչ անում են, որ «շատ ավելի շատ մարդիկ ավելի վճռական գան հանրահավաքի, որի համար իշխանություններից կարելի է շնորհակալություն հայտնել»:

Member of the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) Samson Khachatryan was arrested for suspicions of committing a crime under Article 316 Section 1, for showing resistance to police employees, connected to an incident on Mar. 1, during which time Khachatryan hit a man in civilian clothes who was shoving women participating in the march, Khachatryan's attorney Ara Zakaryan told Epress.am.
"They've transferred him to KPZ and within 72 hours, the investigative body will decide whether to appeal to the court with a sanction for arrest or not. He has refused to give a testimony and said that a criminal prosecution is being carried out for his political views, particularly for an article published in Chorrord Inqnishkhanutyun ," he said.
Also providing an opinion into events was HAK coordinator Levon Zurabyan, speaking to journalists yesterday outside the central investigative division.
"They launched this case for the same episode; I myself was standing there , I myself was a witness as to how people in civilian clothes were coming and attacking people — it's natural that some people also might use self-defense. Thus, without a doubt, this is a police provocation, definitely this is a persecution for political views. As for the fact that they did this 12 days later, after Samson Khachatryan's interview was published in Chorrord Inqnishkhanutyun, proves that they can't stand even the most basic criticism," he said.
According to Zurabyan, the authorities are trying to do everything possible to instill fear in people, but in reality, they do everything so "much more people attend rallies more resolutely, for which we can thank the authorities."