Քարեր հավաքելու ժամանակը. Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կոչ է անում փոխել իրավիճակը հիմա և գործով
Եկել է ժամանակը, որ գործող նախագահ պարոն Սարգսյանը` իր բոլոր դրական հատկանիշներով հանդերձ, վայր իջնի և երաշխավորի վերջին քսան տարվա մեջ առաջին ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրությունները: Այս մասին այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության հրավիրած արտահերթ նիստին հայտարարել է կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Հնարավորություն է տրված, որ հենց ինքը դառնա Հայաստանի Հանրապետության իրական ժողովրդավարության ստեղծման հիմքը: 1995 թվականից մենք չենք ունեցել քաղաքակիրթ ընտրություններ, մեր ժողովրդի ձայնը գողացվել է: Սրան մենք վկա ենք եղել երեք նախագահների օրոք»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Կուսակցության առաջնորդը խոսել է Հայաստանում առկա բազմաթիվ խնդիրների, ինչպես նաև մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին:
«Սա ամենաթողության վիճակ է: Այս վիճակը պետք է փոխել անմիջապես, միասին, հիմա, այս պահին` ոչ միայն ճառով` այստեղից ու հարթակից, այլ գործով, այն էլ` կողք կողքի: Ժամանակն է, որ բոլորս ենթարկենք մեզ քաղաքացիական զորաշարժի:
Մենք գտնվում ենք արտակարգ իրավիճակի մեջ: Ինչ-որ բան սխալ է: Այս արտակարգ իրավիճակի լուծումը պետք է գտնենք հիմա` սառը դատողությամբ` գործող իշխանության, գործող ընդդիմության և, որ ամենակարևորն է, ժողովրդի հետ միասին: Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի հանրությունը գնա համատեղման, միության. քարեր հավաքելու ժամանակը եկել է»,- հայտրարել է Հովհաննիսյանը:

У Сержа Саргсяна потребовали уйти и стать гарантом настоящей демократии в Армении
Пришло время, чтобы действующий президент Армении Серж Саргсян, вместе со всеми своими положительными качествами, подал в отставку и обеспечил первые за последние 20 лет свободные, справедливые и прозрачные выборы. С таким заявлением на внеочередном заседании оппозиционной партии «Наследие» (7 членов парламента) заявил ее лидер Раффи Ованисян.
«Есть возможность, что именно он станет основой для создания настоящей демократии в Армении. С 1995 года у нас не было цивилизованных выборов, голоса нашего народа у нас украли. Этому мы были свидетелями во времена правления трех президентов», - отметил Ованисян.
Лидер партии затронул также многочисленные проблемы в Армении, в том числе и события 1 марта (силовой разгон мирной многодневной демонстрации, в результате чего были убиты 10 человек). «Из сложившейся атмосферы вседозволенности надо выходить вместе, немедленно, сейчас же. Не только речами и выступлениями с трибуны, но и делом, причем плечом к плечу. Пришло время, чтобы мы все подчинили себя гражданской активности.
Мы находимся в чрезвычайной ситуации. Что-то пошло неправильно. Выход из этой ситуации надо искать сейчас, бесстрастно, с участием действующей власти, действующей оппозиции, и, что самое главное, вместе с народом. Необходимо, чтобы общественность Армении пошла на объединение. Время собирать камни», - подытожил Раффи Ованисян.