Էդ ե՞րբ ենք փակ եղել. ՀՀԿ-ն չի ցանկանում յուրայինների և ոչ յուրայինների տեսնել
Իշխանության քայլերը երբեք պայմանավորված չեն եղել և պայմանավորված չեն այս կամ այն ուժի առաջադրած պայմաններով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ոչ եվրոպացի մեր գործընկերների և ոչ էլ ընդդիմադիր ուժերի ճնշումների պատճառով է, որ իշխանությունները գնում են բարեփոխումների: Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ երկրին անհրաժեշտ են բարեփոխումներ: Բարեփոխումները պայմանավորված են մեր քաղաքական օրակարգով: Ծանոթացեք մեր ծրագրին, կարդացեք Սերժ Սարգսյանի` վերջին երեք ելույթները և կհամոզվեք, որ մենք գնում ենք բարեփոխումների ճանապարհով: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չպետք է լինեն յուրայիններ և ոչ յուրայիններ: Հիմա հասել ենք մի վիճակի, երբ չկան յուրայիններ», - ասել է Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` այսօր ընդդիմությունը գնում է կոռեկտ պայքարի ուղով:
«Մեր երկրում կան իշխանություններ և կա ընդդիմություն: Դա շատ նորմալ է», - կարծում է ՀՀԿ-ական գործիչը:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի երեկվա ելույթին, ապա Շարմազանովն այն հիմնականում կոռեկտ է որակել` որոշ բացառություններով:
Ըստ Շարմազանովի` իշխանությունները միշտ բաց են եղել երկխոսության համար:
«Էդ ե՞րբ ենք փակ եղել որ: Ես միշտ էլ հանդիպել եմ Մուսինյանի (Տեր-Պետրոսյանի մամուլի խոսնակ – խմբ.), Վլադիմիր Կարապետյանի (ՀԱԿ-ի արտաքին կապերի պատասխանատու – խմբ.) հետ: Տարբեր միջավայրերում հանդիպումներ ենք ունեցել: Ի՞նչ է` ասուլիսները և այլ կարգի բանավեճերը երկխոսության ձև չե՞ն: Ոչ պաշտոնապես երկխոսություն եղել է: Երկխոսությունը պոզով-պոչով չի լինում», - եզրափակել է Շարմազանովը:

Лидер оппозиции вел себя «корректно», считает соратник Сержа Саргсяна
Действия властей Армении никогда не были обусловлены требованиями той или иной силой, заявил журналистам пресс-секретарь правящей Республиканской партии Эдуард Шармазанов.
«Власти идут на реформы не из-за давления наших европейских коллег и оппозиционных сил. Серж Саргсян заявил, что стране нужны реформы. Они обусловлены нашей политической повесткой. Ознакомьтесь с нашей программой, прочитайте три последних выступления Сержа Саргсяна и вы убедитесь, что мы идем по пути реформ. Мы считаем, что в Республике Армения не должно быть «своих и чужих». Сейчас мы достигли ситуации, когда «своих» нет», - сказал республиканец.
Оппозиция же, добавил Шармазанов, идет по пути корректной борьбы. «В нашей стране есть власти и есть оппозиция. Это очень нормально».
Пресс-секретарь правящей РПА назвал «корректным с некоторыми исключениями» и вчерашнее выступление лидера оппозиции, первого президента Левона Тер-Петросяна.
По словам Шармазанова, власти всегда были открыты для диалога. «Когда это мы были закрыты? Я всегда встречался с Мусиняном (пресс-секретарь Тер-Петросяна – ред.) и Владимиром Карапетяном (ответственный по внешним связям АНК – ред.). Мы встречались в различных местах. Разве пресс-конференции и иные дискуссии не одна из форм диалога? Неофициальный диалог был», - заключил Шармазанов.