Հայկական ԱԷԿ-ը կդիմակայեր ճապոնական երկրաշարժին. փորձագետ
Մեծամորի ԱԷԿ-ը նախագծված է սեյսմիկ գոտուն համապատասխան, այսինքն այն նախատեսված է հենց այն երկրաշարժի համար, որը տեղի ունեցավ: Այս մասին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի եթերում հայտարարել է ռուսաստանյան «Ռոսատոմ» գործակալության մոնիթորինգի և Ճապոնիայի իրավիճակին հնարավոր արձագանքման օպերատիվ շտաբի անդամ, տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Սերգեյ Նովիկովը:
Հայկական ԱԷԿ-ը, նրա խոսքով, կանգնած է 120 կամ 130 ջրային ամորտիզատորների վրա, որոնք բետոնային բարձիկներին կայունությունն են ապահովում:
«Երբ տեղի ունեցավ Սպիտակի երկրաշարժը, որտեղ էպիկենտրոնում ցնցումների ուժգնությունը 9 բալ էր, իսկ Ատոմակայանի տարածքում` մոտ 7 բալ, այսինքն այնքան, որքան Ճապոնիայում, Ատոմակայանի աշխատանքը ինքնադադարեցվեց, այնուհետև մեխանիկորեն էլ սկսեց աշխատել` դառնալով էլեկտրականության գրեթե միակ մատակարարը այդ ժամանակվա փլուզված Խորհրդային Հայաստանում, և այնուհետև աշխատում էր մի քանի տարի:
Իսկ երբ փլուզվեց Խորհրդային Միությունը, արդեն անկախացած Հայաստանի ղեկավարությունը, անհայտ քաղաքական դրդապատճառների համաձայն, որոշեց դադարեցնել ատոմակայանի աշխատանքը: Այնուհետև, երբ տներում հայտնվեցին վառարաններ, նրանք որոշեցին կրկին շահագործել ատոմակայանը, անցավ 4 տարի, ստուգեցին բոլոր համակարգերը, և կրկին սկսեցին աշխատեցնել այն: Մեծամորի ԱԷԿ-ն աշխատում է մինչ օրս, և Հայաստանի իշխանությունները պատրաստվում են դրա շահագործումը դադարեցնել միայն 2016 թվականին, երբ կառուցվի նոր փոխարինող էներգաբլոկ»,- հաղորդել է ռուսաստանյան փորձագետը:

Армянская АЭС выдержала бы японское землетрясение, уверен эксперт Росатома
Атомная электростанция в Армении проектировалась на землетрясение, которое ожидалось в этой сейсмически активной зоне, то есть она проектировалась как раз на то землетрясение, которое и случилось. Об этом в эфире радиостанции «Эхо Москвы» заявил
Сергей Новиков, член оперативного штаба «Росатома» по мониторингу и возможному реагированию на ситуацию на АЭС Японии, руководитель департамента информации «Росатома».
Армянская АЭС, по его словам, она стоит на 120 или 130 гидроамортизаторах, которые обеспечивают устойчивость фундаментной бетонной подушки.
«Атомная станция, когда случилось землетрясение в Спитаке и в эпицентре там было 9 баллов, на площадке станции, если не ошибаюсь, около 7-ми (то есть как раз случай Фукусимы), атомная станция сначала самозаглушилась, потом тут же начала работать, стала едва ли не единственным источником электроэнергии тоже в разрушенной тогда Армянской ССР, и работала потом несколько лет.
И когда уже развалился Советский Союз, новое руководство уже независимой Армении по политическим каким-то мотивам решило станцию остановить. Потом, когда появились печки-буржуйки в домах, решили снова перезапустить, прошло 4 года, объявили ревизию оборудования, проверили все системы, перезапустили. Она работает до сих пор, и власти Армении ее планируют выводить из эксплуатации только в 2016 году, когда будет построен новый замещающий энергоблок», - сообщил российский эксперт.