Արզումանյանը Տեր-Պետրոսյանին վստահում է, բայց թափանցիկություն է ակնկալում
Երեկ «Փոքր խորհուրդ» հասարակական-քաղաքական խմբի «Ներքաղաքական իրավիճակի գնահատականները և զարգացման հեռանկարները» թեմայով քննարկմանը մասնակցել է ՀԱԿ անդամ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլին: Արզումանյանը նշել է, որ Կոնգրեսն իրեն տեղադրեց մրցակցային դաշտ, և բաց թողեց համախամբման երկու առիթ. երբ Հովհաննիսյանը եկավ ՀԱԿ-ի մարտի 1-ի հանրահավաքի, և երկրորդը՝ երբ նա հացադուլ սկսեց Ազատության հրապարակում:
Բանախոսի կարծիքով` ցուցաբերած նման քաղաքական տրամաբանությունը ընդունելի կլիներ, եթե «մենք պատրաստվում ենք հերթական ընտրություններին, և անտրամաբանական է արտահերթի պահանջի պարագայում»:
«Եթե ՀԱԿ-ի ռազմավարությունը հերթական ընտրություններում խորհրդարանական տեղեր նվաճելն է, դա ինքնին հասկանալի է, բայց դրա մասին հարկավոր էր հանրությանն ազնիվ ասել: Հնարավոր ինչ-ինչ պայմանավորվածությունները իշխանության հետ նույնպես ընդունելի են այն դեպքում, երբ դրանց մասին հայտարարվում է: Բոլոր քաղաքական գործընթացները պետք է թափանցիկ լինեն: Ու եթե մենք փոխում ենք հանրահավաքների ֆորմատը, այն դարձնում համաժողովրդական ֆորում՝ ուրեմն պետք է ձայն տրամադրենք հասարակությանը, տարբեր դիրքորոշման տեր մարդկանց: Հասարակությունը իրավունք ունի լիդերին հարցեր ուղղել ու պատասխաններ պահանջել: Քաղաքացիական նախաձեռնության դիսկուրսը չի կայանա, եթե չծավալվի բաց, ազնիվ բանավեճը», - ասել է Արզումանյանը:
Մասնակիցների այն հարցին, թե ինչու Կոնգրեսի մյուս ներկայացուցիչների Րաֆֆի Հովհաննիսյանին այցելությունները չդիտարկվեցին իբրև Կոնգրեսի աջակցություն, Արզումանյանը պատասխանեց, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է, ի վերջո, խորհրդանշում ՀԱԿ-ը:
Այն հարցին, թե արդյոք ծոմի ու քաղաքական հացադուլի մեջ չկա տարբերություն, և ի վերջո դրանցից ո՞րն է Հովհաննիսյանի ձեռնարկածը, բանախոսը պատասխանել է, որ «Ժառանգության» առաջնորդը, կրթվելով ԱՄՆ-ում, սովոր է այդ երկուսին էլ «ծոմ» անվանել, ինչպես որ դա ընդունված է անգլախոս ավանդույթում, և որ պասի շրջանի հետ այդ հացադուլի համընկումը պատահական էր: Ըստ Արզումանյանի՝ դա իսկական քաղաքական հացադուլ է և ոչ թե կրոնական ծոմ:
Անդրադառնալով հնարավոր ապագա զարգացումներին՝ բանախոսը ընդգծել է, որ հիմա աշխարհքաղաքական մթնոլորտը իշխանափոխության համար շատ ավելի նպաստավոր է, քան երեք տարի առաջ, քանի որ այսօր աշխարհում ոչ մի իշխանություն չի հանդգնի գնալ քաղաքացիների անհնազանդությունը ուժով ճնշելուն, և որ դեռ շարունակվում է դրական դիտվել արաբական երկների օրինակը, ինչը, սակայն, կարճ ժամանակում կարող է հակառակի վերածվել, եթե Եգիպտոսում զարգացումները ընդունեն անբարենպաստ ընթացք:
«Ընդդիմության բարոյականությունը հենց նրանում է, որ նա ազատ է իր խոսքում, գնահատականում և չի կրում զսպվածության այն պահանջը, որին պետք է ենթարկվեն պետական մարմինները, արտաքին քաղաքականության դեպքերը գնահատելիս», - հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարարը:
Նա ընդգծել է նաև, որ ոչ մի պատճառ չունի կասկածելու, որ Տեր-Պետրոսյանը շարունակում է իրականացնել իշխանափոխության և արմատական փոփոխությունների ծրագիրը, և վստահում է նրան, խոսքը գնում է միայն ՀԱԿ-ում որոշումներ ընդունելու թափանցիկության և հասարակական իրական ներգրավվածության մթնոլորտի ստեծման մասին:

Armenian National Congress (HAK) member, former foreign minister of Armenia Alexander Arzumanyan participated in Saturday's meeting of the Small Council. The topic of this week's meeting was the "Domestic Political Situation: Assessments and Prospects for Development."
During the discussion, talk turned to Heritage Party leader Raffi Hovannisian, who has been on a hunger strike since Mar. 15 in Yerevan's Liberty Square. Arzumanyan said that HAK placed itself in competition and missed two opportunities for joining together: first when Hovannisian attended HAK's Mar. 1 rally and second, when he began his hunger strike in Liberty Square.
In the HAK members' opinion, such demonstrated political logic would be acceptable if "we're preparing for the next elections, but is illogical in the case of demanding extraordinary ."
"If HAK's strategy in the next elections is to win parliamentary seats, that in itself is comprehensible, but it's necessary to talk about this honestly to the public. Some possible agreements with the ruling authorities are likewise acceptable but when they're announced: All political processes have to be transparent. And if we're changing the format of rallies, turning them into a nationwide forum, so we have to give a voice to the public, to people with different positions. The public has the right to direct questions to the leader and demand answers. The civil initiative discourse won't happen if open, honest debate doesn't develop," he said.
Asked by meeting participants why other HAK representatives' visits to Hovannisian weren't viewed as HAK support, Arzumanyan said that it is HAK leader Levon Ter-Petrossian who symbolizes HAK.
Asked whether there isn't a difference between a fast and a political hunger strike and finally which of these did Hovannisian initiate, Arzumanyan said the Heritage Party leader, educated in the US, is used to calling both of these a "fast," as it is apparently accepted in English-speaking tradition and that the hunger strike coincided with the period of Lent (before Easter) was accidental. According to the former foreign minister, this is an actual political hunger strike and not a religious fast.
On the matter of possible future developments, Arzumanyan stressed that the geopolitical climate now is much more favorable for overturning the government than it was three years ago, since no government in the world today dares to suppress its citizens' disobedience with force and that the example of Arab countries continues to be viewed positively, which, however, in a short period of time can transform into the contrary if developments in Egypt move in an adverse direction.
"The opposition's ethics lies in the fact that it is free in its speech and assessment and doesn't bear that requirement for restraint that state agencies are subject to in assessing foreign policy incidents," he said.
The former foreign minister also emphasized that he has no reason to doubt that Ter-Petrossian continues to implement the plan of overturning the government and making radical changes and he trusts him — the issue, rather, is about creating an environment of real public engagement and transparency in approving decisions at HAK.
Text in the original Armenian by Ara Nedolyan.
About the Small Council: The Small Council is a local sociopolitical group that, through intensive discussions on a wide variety of topics, intends to create ideological, cultural, political and civil approaches to current, post-industrial society. The group currently operates as part of the opposition bloc the Armenian National Congress.