Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում կավելացնեն հայոց լեզվի ժամերը
Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի դասավանդման ժամերը կավելացվեն: Համապատասխան համաձայնագիր է ստորագրվել Թբիլիսիում Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի և նրա վրացի գործընկեր Դմիտրի Շաշկինի միջև:
ԿԳ Նախարարության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ` այսուհետ Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի և վրացերենի դասավանդման ժամերը կհավասարեցվեն:
Հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի դասավանդման ժամերը կրճատվել էին 2010 թվականին, ինչը բացասական արձագանք էր գտել հայկական համայնքում:
Բացի դրանից, պայմանավորվածության համաձայն, հայ մասնագետները այսուհետ կմասնակցեն վրացերեն դասագրքերի հայերեն թարգմանության աշխատանքներին:
Կշարունակվեն նաև հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները:
Նախարարները նաև երկու երկրների ուսանողներին 10 կրթաթոշակային տեղ հատկացնելու մասին հուշագիր են ստորագրել:

Armenian Language Instruction to Increase in Georgian Schools
The number of hours for pupils to study the Armenian language will increase in Georgian schools that have a priority in Armenian language instruction, as per an agreement signed by Armenia's Minister of Education and Science Armen Ashotyan and his Georgian counterpart Dmitry Shashkin in Tbilisi.
According to the Armenian education ministry website, there will now be an equal number of hours for both Armenian and Georgian languages in these schools.
Recall, the number of hours of Armenian language instruction was reduced in 2010, which resulted in a public outcry from the Armenian community.
Furthermore, according to the agreement, Armenian experts will work on translating Georgian textbooks into Armenian.
Armenian-language teachers will continue to be retrained. The parties also signed a memorandum on providing 10 scholarships for students of both countries.