Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում կավելացնեն հայոց լեզվի ժամերը
Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի դասավանդման ժամերը կավելացվեն: Համապատասխան համաձայնագիր է ստորագրվել Թբիլիսիում Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի և նրա վրացի գործընկեր Դմիտրի Շաշկինի միջև:
ԿԳ Նախարարության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ` այսուհետ Վրաստանի հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի և վրացերենի դասավանդման ժամերը կհավասարեցվեն:
Հայկական թեքումով դպրոցներում հայերենի դասավանդման ժամերը կրճատվել էին 2010 թվականին, ինչը բացասական արձագանք էր գտել հայկական համայնքում:
Բացի դրանից, պայմանավորվածության համաձայն, հայ մասնագետները այսուհետ կմասնակցեն վրացերեն դասագրքերի հայերեն թարգմանության աշխատանքներին:
Կշարունակվեն նաև հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները:
Նախարարները նաև երկու երկրների ուսանողներին 10 կրթաթոշակային տեղ հատկացնելու մասին հուշագիր են ստորագրել:

В грузинских школах с армянским уклоном будут одинаково изучать армянский и грузинский
Часы преподавания родного языка в школах Грузии с армянским уклоном будут увеличены. Подобное соглашение достигнуто между министром образования и науки Армении Арменом Ашотяном и его грузинским коллегой Дмитрием Шашкиным во время визита армянского министра в Грузию.
Как сообщает сайт Минобразования Армении, отныне в школах Грузии с армянским уклоном будет равное количество часов армянского и грузинского языков.
Часы преподавания родного языка в школах Грузии с армянским уклоном в 2010 году были сокращены, что вызвало негативную реакцию армянской общины Грузии.
Кроме того, согласно договоренности, армянские специалисты отныне примут участие в работах по переводу грузинских учебников на армянский язык.