Հայազգի տնտեսագետը կդառնա Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպան
Առաջիկա 3 ամիսների ընթացքում թուրքահայ գիտնական, մասնագիտությամբ տնտեսագետ Փարիզ կգնա որպես Թուրքիայի դեսպան: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն «Ժամանակակից աշխարհում Թուրքիայի նախաձեռնողական քաղաքականությունը» խորագրի ներքո Ստամբուլում կազմակերպած միջազգային համաժողովի ժամանակ:
Դավութօղլուի խոսքով` նա արդեն ներկայացվել է վարչապետ Էրդողանին և նախագահ Գյուլին, որոնք հավանություն են տվել նրա թեկնածությանը: Ինչ վերաբերում է նշանակման 3 ամսով հետաձգմանը, դա եղել է հայազգի տնտեսագետի խնդրանքով, որպեսզի ավարտին հասցնի հեղինակային իր գործերից մեկը, հայտնում է «Ազգը»:
«Ու ես հասկանում եմ նրան: Ես էլ եմ եղել նրա վիճակում` ստիպված լինելով իմ անձնական հեղինակային գործերը հետաձգել անորոշ ժամանակով», - ասել է ԱԳ նախարարը:
Դավութօղլուն չի բարձրաձայնել ապագա դեսպանի անունը, սակայն հայտնի է, որ նա նշանավոր MIT համալսարանի դասախոս է, տնտեսագիտական աշխարհին քաջ հայտնի, որ մի քանի անգամ իր կարևոր մասնակցությունն է բերել նաև Թուրքիայի տնտեսությանը վերաբերող միջազգային համաժողովներին:
Պոլսահայերի տեղեկություններով` այդ անձը Տարոն Աջեմօղլուն է, ով IDEAS/RePec տնտեսագիտական վերլուծական կազմակերպության կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն,  աշխարհում ամենաշատ վկայակոչվող 20 տնտեսագետների մեջ է մտնում՝ զբաղեցնելով 7-րդ տեղը:

Турция отправит в Париж посла-армянина
В течение трех следующих месяцев в Париж в качестве посла Турции будет отправлен турецкий ученый армянского происхождения, экономист. Об этом заявил глава МИД Турции Ахмед Давутоглу в ходе международного конгресса в Стамбуле «Инициаторская политика Турции в современном мире».
По словам Давутоглу, будущий посол уже представлен премьер-министру Эрдогану и президенту Гюлю, одобрившим его кандидатуру. Назначение отложено на 3 месяца по просьбе самого экономиста, который хочет завершить работу над одной из своих книг, пишет «Азг».
«И я его понимаю. Я тоже был в его положении, будучи вынужден отложить свои личные дела на неопределенное время», - сказал министр.
Давутоглу не назвал имени будущего посла, однако известно, что он преподаватель престижного университета MIT, хорошо известный экономическому миру и своим участием в нескольких международных конгрессах, посвященных экономике Турции.
По данным армян Стамбула, будущий посол - Тарон Аджемоглу, который, согласно данным, опубликованным экономической аналитической организацией IDEAS/RePec, занимает 7-ое место в двадцатке самых цитируемых экономистов мира.