«Մեր 2 հատ նասկին ծախենք...». Ցուցարարները հույս ունեին, որ այսօր ապրիլի 1-ը չէ
Այսօր 12:30-ից 14:30-ը ԱԺ Տարածքային կառավարման հանձնաժողովում նախատեսված էին լսումներ բացօթյա առևտրով զբաղվող անձանց խնդրի շուրջ:
Նույն ժամին ԱԺ դարպասների առջև բողոքի ակցիա են կազմակերպել բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքող քաղաքացիները: Խորհրդարանի շենքի մոտ հավաքված մոտ 30 մարդուն ԱԺ-ից մի տղամարդ է մոտեցել և ասել, որ բողոքողների պատվիրակները կարող են ներս մտնել: Ցուցարարների կազմված պատվիրակությունից ոչ բոլորն են այդ պահին անձնագիր ունեցել շենք մուտք գործելու համար:
Բողոքի ակցիայի ժամանակ փակ էր դեպի նախագահական նստավայր տանող Դեմիրճյան փողոցի հատվածը, քանի որ նախագահի հետ հանդիպման էր եկել Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյը:
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մոտ 60 տարեկան Արևիկը նշել է, որ բողոքողներին առաջարկում են դիմել գործակալություններ:
«Այնտեղ ասում են` 3000 դրամ տվեք, մենք ձեզ կզանգենք: Մենք անգործ ենք, 20 տարի անգործ ենք եղել, ուզում ենք փողոցային առևտրով վաստակել: Իրանք սիթիներ են բացում, ստիպում են մեզ գնալ այնտեղ տեսուչ աշխատել, ինչի չեն թողում մենք մեր 2 հատ նասկին ծախենք», - ասել է նա:
Առևտրականների շրջանում լուրեր էին պտտվում, որ Երևանի թաղապետերին հանձնարարվել է կազմակերպել բացօթյա առևտուրը: Նրանք հույս ունեին, որ այդ բոլոր զրույցները ճշմարտություն կդառան: Ցուցարարներն անգամ հարցնում էին միմյանց` «էսօր ապրիլի 1-ը չի, չէ՞, կատակ չի լինի»:
Միևնույն ժամանակ քաղաքի այլ հատվածում` Տիգրան Մեծ պողոտայի վրա, Epress.am-ի թղթակիցը նկատել է, թե ինչպես են ոստիկանները հորդորում մայթին առևտուր անող կնոջը հավաքել իր ապրանքը:

'Today's Not April 1st, is it?' Protesting Street Vendors Hope Rumors are True
The parliamentary Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government from 12:30 to 2:30 pm today had planned hearings on the issue of street trade.
At the same time, demonstrators protesting the ban on street trade were gathered outside the National Assembly gates. A National Assembly representative approached the approximately 30 protestors and said a few representatives among them could come inside.
During the protest, the part of Demirchyan street leading to the president's residence was closed since Swiss President Micheline Calmy-Rey was meeting with Armenian President Serzh Sargsyan.
Speaking to the Epress.am correspondent, Arevik, who appeared to be about 60, said protesting street traders are being advised to apply to employment agencies.
"There they say, give us 3,000 drams , we'll call you. We're unemployed; we've been unemployed for 20 years. We try to earn through street trade. They open 'cities' , force us to go there and work... why don't they let us sell our 2 pieces of socks?" she said.
Rumors circulating among street traders implicate that the governors of the various districts of Yerevan have been assigned the task of addressing this issue. The vendors hope that the rumors are true: they were even asking each other, "Today's not April 1st, is it? Oh good, it's not a joke," referring to April Fools' Day.
While this was going on, another Epress.am correspondent noticed how on the other side of the city, police officials were urging a lone woman on the sidewalk selling her wares to gather her goods and leave the area.