Թուրքիայում պատգամավորի մանդատի համար նաև հայեր կպայքարեն
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը հունիսին երկրում սպասվող խորհրադարանական ընտրություններին ընդառաջ հստակեցնում է պատգամավորի թեկնածուների իր ցուցակները, գրում է Today's Zaman-ը:
Ցուցակներում հայտնվելու համար ողջ երկրից 5599 հայտ է ընդունվել, որից կուսակցության ղեկավարներն ընտրել են 1650 թեկնածուների, ովքեր կպայքարեն խորհրդարանական տեղերի համար: Մինչ ընտրությունները ցուցակում դեռևս աննշան փոփոխություններ են հնարավոր:
Պատգամավորի թեկանծուների թվում են ընդգրկվել նաև Թուրքիայի երկու հայազգի քաղաքացիներ` Մելքոն Կարակյոզեն և Հերման Բալյանը: Համաձայն Today's Zaman-ի տեղեկատվության` կուսակցությունը նաև քննարկում է Սուրբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոցի հիմնադրամի տնօրեն Բեդրոս Շինիրօղլուի թեկնածությունը ցուցակում ընդգրկելու հարցը:
Նշենք, որ այս պահին «Արդարություն և զարգացում»-ը բացարձակ մեծամասնություն է կազմում Թուրքիայի խորհրդարանում` զբաղեցնելով խորհրդարանի 550 տեղերից 334-ը:

Трое армян прошли в следующий тур на пути в парламент Турции
Правящая в Турции партия «Развитие и справедливость» в преддверии июньских парламентских выборов утверждает свой список кандидатов в депутаты, сообщает Today’s Zaman.
Из 5599 заявок руководство партии отобрало 1650 кандидатов, которые продолжат борьбу за место в турецком парламенте. До начала выборов, в списках возможны незначительные изменения.
В списках также значатся два гражданина Турции армянского происхождения – Мелкон Каракезе и Герман Балян. По данным Today’s Zaman, партийное руководство также обсуждает возможность выдвижения кандидатуры директора армянского фонда больницы Святого Спасителя.
Отметим, что в данный момент «Развитие и справедливость» является абсолютным большинством в турецком парламенте, занимая 334 места из 550.