Ադրբեջանի իշխանությունների բռնաճնշումներն անխնա են. Amnesty International
Amnesty International կազմակերպությունը դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանություններին` ընդդիմադիրների ձերբակալությունների առնչությամբ:
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալներով` Ադրբեջանում վաղը նախատեսված հակակառավարական ակցիայից առաջ ձերբակալվածների թիվը հասել է 11-ի, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Ադրբեջանի իշխանությունների բռնաճնշումները բարեփոխումների պահանջով հանդես եկողների նկատմամբ զանգվածային են և անխնա», - հայտարարել է Amnesty International-ի Եվրոպայի և միջին Ասիայի ծրագրերի փոխտնօրեն Ջոն Դալհույսենը:
Հիշեցնենք, որ Բաքվի քաղաքապետարանը մերժել էր ընդդիմությանը ապրիլի 2-ին հանրահավաք անցկացնելու իրավունք տրամադրելու մեջ` առաջարկելով հանրահավաք անցկացնել Բիբի-էյբաթ գյուղում:
«Իշխանությունները հայտարարել են, որ Նարիմանովի անվան հրապարակում կամ «Թեբրիզ» կինոթատրոնի դիմաց հնարավոր չէ հանրահավաք անցկացնել` այդ հատվածի երթևեկության ծանրաբեռնվածության պատճառով: Նման պատասխանը հակասում է ոչ միայն օրենքին, այլ իշխանությունների թույլ տված լուրջ սխալ է, նրանք ստիպված կլինեն պատասխան տալ դրա համար:»,- ասել էր Գաջիլին:

Массовые репрессии азербайджанских властей безжалостны - Amnesty International
По данным международной правозащитной организации, число задержанных перед запланированной на субботу антиправительственной демонстрацией уже достигло 11 человек, сообщает радиостанция «Свобода».
«Репрессии азербайджанских властей по отношению к выступающим за реформы безжалостны и несут массовый характер», - отметил заместитель директора программ Amnesty International Европы и Средней Азии Джон Далуйсен.
Напомним, что мэрия Баку отказала оппозиции проводить митинг 2 апреля в черте города, рекомендовав ехать в поселок Биби-Эйбат. Об этом Turan сообщил глава исполнительного аппарата партии «Мусават» Ариф Гаджилы.
«Власти заявили, что проведение митинга в сквере имени Нариманова или же перед кинотеатром «Тебриз» недопустимо из-за интенсивного движения в этих местах. Такой ответ противоречит не только закону, но и серьезная ошибка властей, которым придется отвечать за это», – сказал Гаджилы.