Հայաստանի ԱԷԿ-ը ժամանակավոր դադարեցնում է աշխատանքը
Ապրիլի 3-ին ժամը 13:45-ին Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ բլոկում դադարեցվել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ էներգետիկայի նախարարության կայքը:
Ըստ ատոմակայանի աշխատանքային կանոնակարգի` տարեկան մեկ անգամ նախատեսվում է կայանում իրականացնել էներգաբլոկի պրոֆիլակտիկ նորոգման և մաքրման աշխատանքներ: Այս օրերի ընթացքում կկատարվեն ատոմակայանի էներգաբլոկի ընթացիկ նորոգման, ինչպես նաև` տուրբինային կոնդեսատորների մաքրման աշխատանքներ:
ԱԷԿ-ում Էներգաարտադրությունը կվերսկսվի ապրիլի 7-ին մեկ տուրբոագրեգատով, իսկ մյուս տուրբոագրեգատի մաքրման աշխատանքները կշարունակվեն: ԱԷԿ-ն ամբողջ հզորությամբ էներգաարտադրության ցանցին կմիանա ապրիլի 19-ին:

Приостановлен второй энергоблок армянской АЭС
3 апреля в 13:45 было приостановлено производство электроэнергии на втором энергоблоке армянской атомной электростанции. Об этом сообщает сайт министерство энергетики.
Согласно штатному расписанию работы атомной станции, энергоблок отключается раз в год с целью профилактического ремонта и очистки. В течение ближайших нескольких дней проведутся профилактические ремонтные работы, а также очистка конденсаторов турбины.
Работу 1 турбоагрегата предполагается возобновить 7 апреля. Выработка электроэнергии на полную мощность атомной электростанции начнется 19 апреля.