Բաքուն արտաքսել է մարդու իրավունքների մասին ֆիլմի հեղինակներին
Շվեդիայի ազգային առաջին հեռուստաալիքի լրագրողներ Մայ Ռոդերստրիտը, Շարլոտա Ուիքստրյոմը և Չարլի Լատրավոտը ձերբակալվել են կիրակի`ապրիլի 17-ին «Սախիլ» այգում, երբ հետևում էին Բաքվում անցկացվող բողոքի ակցիային:
Նրանց մեկ օրից ավել պահել են միգրացիոն ծառայությունում և հայտարարել, որ արտաքսում են լրագրողներին «վիզային ռեժիմի խախտման» պատճառով: Միաժամանակ պաշտոնական գրավոր փաստաթղթեր նրանց չեն ներկայացվել:
«Մեզ հայտարարեցին, որ պետք է արտաքսեն Բաքվից, որ մեզ օդանավակայան կտանեն և Բաքու –Ստամբուլ 18:00-ի չվերթով կուղարկեն երկրից,»,- այս մասին Turan գործակալությանը հայտնել է շվեդ լրագրողներից մեկը` Մայ Ռոդերստրիտը:
Երեք լրագրողները Բաքու էին ժամանել շվեդական ազգային առաջին հեռուստաալիքի համար փաստագրական ֆիլմ նկարահանելու նպատակով:
«Մենք Բաքու էինք ժամանել ուրբաթ «Ազատություն» ռադիոկայանի հրավերով և պատրաստվում էինք Ադրբեջանում մարդու իրավունքների մասին ֆիլմ նկարահանել: Ուղևորությունից առաջ ես դիմել էին Ներքին Գործերի և Արտաքին Գործերի նախարարություններ, պաշտոնատար անձանցից ֆիլմի համար հարցազրույցներ ստանալու նպատակով»,- նշել է լրագրողը:
Նրա խոսքով`Միգրացիոն ծառայությունում իրենց պաշտոնական մեղադրանք չի առաջադրվել: Բոլոր խնդիրները ներկայացվել են բանավոր կերպով և առանց հստակ փաստերի: «Դուք խախտել եք վիզային ռեժիմն ու վերջ», - ասել են լրագրողներին:
Նշենք, որ Նորվեգիայի դեսպանատունը, որը միաժամանակ Շվեդիայի շահերն է ներկայացնում Ադրբեջանում, մինչև այժմ պաշտոնական բացատրություն չի ստացել երեք շվեդ լրագրողների արտաքսման պատճառների վերաբերյալ:

Баку депортировал авторов фильма о правах человека
Посольство Норвегии, представляющее в Азербайджане также интересы Швеции, до сих пор не получила официальных разъяснений причин депортации из страны трех шведских журналистов.
Май Родерстрит, Шарлотта Уикстром и Чарли Латравот из Первого канала национального телевидения Швеции были задержаны в воскресенье, 17 апреля, в парке «Сахил», когда наблюдали за акцией протеста оппозиции.
Их сутки продержали в миграционной службе и объявили, что депортируют из-за «нарушения визового режима». При этом им официальных письменных документов не было предъявлено.
«Нам заявили, что мы будем депортированы из страны, Нас отвезут в аэропорт и посадят на рейс Баку-Стамбул, который отбывает в 18:00», - об этом агентству Turan сообщила одна из трех шведских журналистов Май Родерстрит.
Она, а также Шарлота Уикстром, и их помощник Чарли Латравот прибыли в Баку для съемок документального фильма для Первого национального канала шведского телевидения.
«Мы прибыли в Баку в пятницу по приглашению радио Свобода и собирались снять фильм о правах человека в вашей стране. До приезда я обратилась в МВД и МИД  с просьбой, чтобы официальные лица дали нам интервью для этого фильма», - отметила журналистка.
По ее словам, в Миграционной службе, где их продержали сутки, им не было предъявлено официальное обвинение. Все претензии были сделаны в устной форме и без конкретных фактов. «Вы нарушили визовый режим и все».