Բղավել, կոչ անել. Հրեական համայնքը հայերին հորդորում է հետևել իրենց օրինակին
Հայոց Ցեղասպանության 96-րդ տարելիցին ընդառաջ Հայաստանի հրեական համայնքը Ցեղասպանության փաստի ճանաչման վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել:
«96 տարին հսկայական թիվ է, սակայն հիշողության և ազգի ողբերգության, ժողովրդի ողբերգության ճանաչման համար գոյություն չունի ոչ ժամանակ, ոչ տարածություն: Մենք գտնում ենք, որ որքան հեռանում են այդ իրադարձությունները, այնքան դրանք ավելի լուրջ, նկատելի և սարսափելի են թվում»: Երեքշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը ներկայացրել և մեկնաբանել է հայտարարությունը:
«Հայաստանի հրեական համայնքը, որում ընդգրկված է մոտ 1000 մարդ, ճանաչում ու այդ իրադարձություններն անվանում է մարդկային ամենասարսափելի բառով` Ցեղասպանություն, և կոչ է անում աշխարհի բոլոր ազգերին, բոլոր կառավարություններին, բոլոր երկրներին, որոնք մինչ այժմ չեն արտաբերել այդ բառը, ճանաչել  Օսմանյան Թուրքիայում հայերի Ցեղասպանության փաստը»,- ասել է Վարժապետյանը:
Լինելով հասարակական կազմակերպություն` համայնքը չի կարող որևէ քաղաքական քայլ ձեռնարկել: «Մենք կարող ենք միայն մեր քաղաքացիական դիրքորոշումը, մեր վրդովմունքը, ցավակցությունը հայտնել», - ասել է Վարժապետյանը:
Նա նշել է նաև, որ բազմիցս է հանդես եկել հրեական ֆորումներում  և «բարձր ամբիոններից» կոչ է արել ճանաչել Ցեղասպանությունը: «Շատերն անգամ չգիտեն այդ իրադարձությունների մասին: Դուք պետք է ամեն ինչ անեք այնպես, ինչպես դա անում ենք մենք, ինչպես դա անում են պրոֆեսիոնալները, ես կարծում եմ, որ դա ամենակարևոր քայլն է` տեղեկատվություն տալ, բղավել, կոչ անել, գործել»:
Համայնքի նախագահը վկայակոչել է հրեական ազգի փորձը: Նրա խոսքով` ոչ մի հարուստ հրեա «չի վախենում գումարներ տրամադրել տեղեկատվության տարածման համար և իր պարտքն է համարում ներդրում ունենալ Հոլոքոստին նվիրված դասընթացների, սեմինարների անցկացման, տարբեր աշխատությունների հրապարակման գործում»:
«Աշխարհում Հոլոքոստի ժխտման քաղաքականություն է տարվում, որովհետև ամեն ինչ ժամանակի ընթացքում մարում է, նոր սերնդի սիրտը դադարում է ցավալ, քանի որ նրանք չգիտեն` ինչ է եղել: Այդ իսկ պատճառով հրեաները կարծում են, որ ցանկացած միջոց պետք է կիրառել, որպեսզի լինի համապատասխան քարոզչությունը, և, անշուշտ, հայերը պետք է դա անեն»:
Ապրիլի 22-ին Ռիմա Վարժապետյանը մեկնելու է Վաշինգտոն` մասնակցելու ԱՄՆ-ի հրեական հանձնաժողովի հերթական հավաքին, որտեղ հրեական համայնքի նախագահը կրկին կանդրադառնա այս հարցին:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է ստացել Ցեղասպանության վերաբերյալ արված հայտարարության առնչությամբ, և որ իր այդ քայլը ողջունում են բազմաթիվ հրեական կազմակերպություններ:

Shout, Call Out: Jewish Community Leader Urges Armenians to Follow their Example
Ahead of the 96th anniversary of the Armenian Genocide, Armenia's Jewish community issued a statement on recognizing the Genocide:
"96 is a huge number, but for memory and national tragedy, for recognition of a people's tragedy, there exists neither time nor distance. We find that the more distant these events become, the more serious, substantial and horrible they seem." Community leader Rima Varzhapetyan (pictured below), who's known as the president of Armenia's Jewish community, presented and commented on the group's statement during a press conference in the Armenian capital on Tuesday.
"Armenia's Jewish community, which includes around 1,000 people, recognizes that these events are called humanity's most terrible word, Genocide, and we call upon all the nations of the world, all governments, all states, which have thus far not uttered this word, to recognize the Genocide of Armenians in Ottoman Turkey," she said.
Varzhapetyan noted that in Jewish forums and "high platforms," she has repeatedly called for the recognition of the Genocide. "Many don't even know about these events. You should do everything as we do, as do professionals; I think this is the most important step — to provide information, to shout, to call out, to act."
The community leader referred to the Jewish people's experience. According to her, no rich Jew "is afraid to give money for disseminating information and he considers it his duty to contribute to lessons on the Holocaust, seminars, and various publications."
"There is a policy of Holocaust denial going on in the world because everything fades over time; the heart of the new generation no longer aches because they don't know what's happened. For this reason, Jews believe that measures should be applied so that there is a corresponding campaign and certainly, Armenians should do this ."
On Apr. 22, Varzhapetyan will fly to Washington to participate in the next meeting of the American Jewish Committee (presumably the 2011 Global Forum), where she will again address this issue.
The recognized head of Armenia's Jewish community said she has received numerous calls in connection with the Armenian Genocide statement and that many Jewish organizations welcome this move.