Հիշելով Ցեղասպանությունը. Զոհրապին և Վարուժանին ընդգրկեցին Դինքի հետ նույն ցուցակում
Թուրքիայի Ժամանակակից լրագրողների ասոցիացիան հետևել է մի շարք լրագրողների կոչին և որոշել է 1915 թվականին Թուրքիայում սպանված հայազգի լրագրողների անունները մտցնել իր սպանված լրագրողների ցուցակի մեջ, գրում է Today Zaman-ը:
«Առաջին անգամ լրագրողական միությունը հայտարարեց, որ հայազգի լրագրողները սպանվել են 1915 թվականին», - երեկ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է թուրքերեն և հայերերն լեզուներով լույս տեսնող «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Ռոբեր Կոպտաշը:
Ժամանակակից լրագրողների ասոցիացիայի ղեկավար Ահմեթ Աբաքայը հայտարարել է, որ ապրիլի 24-ին իր գլխավորած կազմակերպությունը հիշատակի միջոցառում կանցկացնի` ի հիշատակ զոհված լրագրողների:
«Ամոթ է, մենք պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկենք մեր ցուցակը թարմացնելու համար: Այն, որ մինչև հիմա չենք արել` մեր տգիտության արդյունքն է: Ինչ-որ մեկը կազմել է նախնական ցուցակը և մենք օգտագործել ենք այն», - ասել է Աբաքայը:
Նշենք, որ սպանված լրագրողների ցուցակում ավելացվել են հայ ականավոր գործիչներ Գրիգոր Զոհրապի (լուսանկարում), Երվանդ Սիմակեշանլյանի, Սիամանթոյի, Հովհաննես Հարությունյանի, Ռուբեն Սեվակի, Ռուբեն Զարդարյանի, Արմեն Դորյանի, Լևոն Լարենցի և Դանիել Վարուժանի անունները:
Ասոցիացիայի նախկին ցուցակում ընդգրկված էին 76 լրագրողների անուններ, որոնց թվում ընդամենը մեկ հայ լրագրողի անուն կար: Դա 2007 թվականի հունվարի 19-ին սպանված, «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքն էր:

Список убитых турецких журналистов пополнился жертвами Геноцида армян
Ассоциация современных журналистов Турции внесла в список убитых в стране коллег имена армянских журналистов, убитых в 1915 году.
«В первый раз журналистское сообщество заявило, что журналисты армянского происхождения были убиты в 1915 году», - накануне на встрече с журналистами отметил главный редактор выходящей на армянском и турецком языках стамбульской газеты «Акос» Робер Копташ.
Руководитель ассоциации современных журналистов Ахмет Абакай заявил, что 24 апреля его организация проведет мероприятие в память погибших журналистов.
«Стыдно! Мы должны серьезно относиться к вопросу обновления нашего списка. То что мы до сих пор этого не сделали - результат нашего невежества. Кто-то составил первоначальный список, а мы им пользуемся», - передает слова Абакая Today`s Zaman.
В список добавлены выдающиеся армянские поэты и публицисты Григор Зограп, Ерванд Симакешанлян, Сиаманто, Ованес Арутюнян, Рубен Севак, Рубен Зардарян, Армен Дорян, Левон Ларенц и Даниель Варужан.
В раннем списке Ассоциации значились 76 журналистов, из которых лишь один был армянином - убитый 19 января 2007 года главный редактор газеты «Акос» Грант Динк.