Րաֆֆի Հովհաննիսյանը երեք պահանջ է ներկայացրել իշխանություններին և ընդդիմությանը
«Ազատության ծոմի» ողջ ժամանակաընթացքում ես, ի վերջո, համոզվեցի, որ մեր «ընտրանու» մի պատկառելի հատված ոչ խիղճ ունի, ոչ առողջ դատողություն: Այդ մարդիկ հանգիստ անցնում են կողքով և անտարբեր նայում բոլոր այն դժվարություններին, որոնցում ապրում է մեր ժողովուրդը: Նրանք անկեղծորեն համարում են, որ կարելի է տարիներով չարաշահել ժողովրդի վստահությունը, փորձարկել նրա համբերությունը, քամահրել իրավունքներն ու մարդկային արժանապատվությունը: Մի խոսքով` մշտապես պղտորել սեփական բարեկեցության ակունքը: Այս մասին ասված է «Ժառանգություն» կուսակղության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ուղերձում, որտեղ նա 3 պահանջ է ներկայացնում իշխանություններին:
«Այսօր ես իրավունք ունեմ խոսելու նաև նրանցից շատերի անունից: Քաղաքական անդաստանի իմ հարգարժան գործընկերներ` կառավարող կոալիցիա, ՀՀ գործող նախագահ, իշխող և ընդդիմացող դասակարգեր, դուք ցանկանում էիք իմանալ իմ քաղաքական առաջնահերթ պահանջները` ահա դրանք.
Առաջին` ես պահանջում եմ գումարել Սահմանադիր ժողով` Հայաստանի Հանրապետության նոր Սահմանադրության հեղինակման և ընդունման համար: Երկրի Մայր օրենքը պետք է մշակվի և հաստատվի ժողովրդի կողմից, այլ ոչ թե իր որակներով հայտնվի Ազգային ժողովում, ինչպես կարծում է հավերժ թագավորել պատրաստվող կուսակցապետական վերնախավը: Ժողովրդի այս պահանջի մերժումը նշանակում է անձնական իշխանությունը վեր դասել ազգային շահերից:
Երկրորդ` ես պահանջում եմ, որ Հայաստանը ճանաչի միջազգային քրեական դատարանի իրավասությունը: Ի՞նչը կարող է ձեզ և մեզ սթափեցնել, ո~վ հայ քաղաքական գործիչներ: Մի՞թե լոկ անձնական քրեական պատասխանատվությունը: Եթե մեր ազգային արդարադատությունն անզոր է երկրում ապահովել օրենքների պահպանումն ու մարդու իրավունքների հարգումը, ուրեմն Հայաստանի ժողովուրդը պետք է հնարավորություն ունենա դիմելու միջազգային արդարադատությանը: Սույն առաջարկը մերժելու դեպքում ժողովրդի ճակատագրի համար պատասխանատվություն կրելու հավաստիացումներն ուղղակի դատարկ խոսքեր են:
Երրորդ` ես պահանջում եմ, որ Հայաստանի նախագահը ստորագրության հետկանչով չեղյալ հայտարարի հայ-թուրքական արձանագրությունները և պաշտոնապես ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` սահմանադրորեն ամրակայված նրա սահմաններով: Կարիք չկա ինչ-որ մեկին ապացուցել, որ Հայաստանի կողմից Արցախի միջանկյալ կարգավիճակի «մադրիդյան» ճանաչումն Ադրբեջանի կազմում` մինչև նոր հանրաքվեի անցկացումը, հակասում է ԼՂՀ սահմանադրության տառին ու ոգուն: Ժողովրդի այս պահանջի մերժումը համազոր է արցախցիների կամքի անտեսման:
Իշխանությունը ժողովրդին վերադարձնելու ճանապարհին` ահա սրանք են քաղաքական իմ պահանջները: Ես կոչ եմ անում իմ համաքաղաքացիներին, քաղաքական բոլոր գործընկերներին` անվերապահորեն պաշտպանել դրանք:
Ես կոչ եմ անում նաև բոլոր նրանց, ովքեր ցայսօր իրենց զորակցությունն են հայտնել Հայաստանում օտար տերություններից կախյալ ավտորիտար, պլուտոկրատիկ և կոռուպցիոն իշխանակարգի դեմ իմ բողոքին` սատար կանգնել պարզ ու շիտակ այս պահանջներին:
Թանկագին հայրենակիցներ, մեր պետության ճակատագիրը կախված է յուրաքանչյուրիցս: Եկել է ժամը, երբ ազգը պետք է իր համար կարևոր ընտրություն կատարի. ապրել առաջվա պես կամ վերափոխել իրեն վիճակված այսօրը:
Արդարությունը մեր զենքն է, հայաստանակենտրոն փոփոխությունների կամքը` հաջողության գրավականը:
Իսկ մնացյալի մասին` արդեն միասին և հավասարը հավասարի սկզբունքով, կխոսենք մեր հրավիրելիք բաց ժողովի ընթացքում, որը կկայանա ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում, առաջիկա մայիսի 21-ի ուղիղ կեսօրին: Կհանդիպենք»:

Raffi Hovannisian's 3 Demands to Armenia's Authorities and Opposition
"Over the entire course of my 'Fast for Freedom,' I ultimately became convinced that a significant segment of our 'elite' has neither conscience nor common sense. They carelessly pass by and indifferently look upon all those hardships which our people continue to endure. They actually believe that it is possible to abuse the people’s trust, to test their patience, and to disregard their rights and human dignity for years on end. In a word, endlessly to pollute the source of their own welfare," so reads an Apr. 25 statement issued by Heritage Party leader Raffi Hovannisian in which he presents three demands to both the country's authorities and its opposition:
"Ever since the sounding of my alarm, tens of thousands of my fellow citizens expressed their solidarity, and so today I have the right to speak for most of them. Distinguished colleagues of the political field — that is, the ruling coalition, the incumbent president, pro-government forces, and even some in the opposition — you wished to know about my priority political demands? Here they are:
"First, I demand that a Constitutional Congress be convened in order to author and adopt a new Basic Law for the Republic of Armenia. Our nation’s magna carta must be cultivated and confirmed by the People and not by a National Assembly of obvious repute, as is deemed convenient by the leadership of the 'party turned state' which is preparing to reign forever. Refusal of this popular demand will entail the admission that, for them, personal power trumps national interests.
"Second, I demand that Armenia recognize the jurisdiction of the International Criminal Court. What can bring you and us to our senses, oh ye Armenian politicians? Could it simply be individual criminal accountability? If our national justice system is incapable of securing the rule of law and the respect for human rights in the country, then the people of Armenia must be empowered to petition the international justice system to those ends. Rejection of this proposal will mean that the oft-repeated pledges about bearing responsibility for the people’s destiny are nothing but empty words.
"Third, I demand from the Armenian president that by withdrawal of signatures he declare the Armenian-Turkish protocols null and void, and that he formally recognize the Mountainous Karabagh Republic (MKR) within its constitutional frontiers. It requires no proof that Armenia’s 'Madrid-based' recognition of an interim status for Artsakh as part of Azerbaijan, pending conduct of a new referendum, contradicts the letter and spirit of MKR’s Constitution. Refusal of this demand will be tantamount to ignoring the will of the people of Artsakh.
"On the road to returning power to the people, these are my political demands. I hereby call upon my fellow citizens and all my political colleagues to advocate and defend these demands without reservation.
"I also call upon all those who to this day have expressed their solidarity with my protest against a resident regime that is authoritarian, plutarchic, corrupt, and beholden to foreign powers to support these straightforward demands.
"My dear countrymen, the state of our state depends on each and every one of us. The time has now come for the Armenian nation to make an important choice for itself: to live as before or to transform our today.
"Justice is our weapon of choice, and the willpower for Armenia-centric change our guarantee of success.
"As for the rest, we will consider it all, this time together and as equals, during the public assembly we shall hold at the Government Conference Hall on May 21, 2011, at high noon. Until then!"