Էրդողանի ելույթից հետո հարձակվել են նրա թիկնազորի մեքենայի վրա. կա մեկ զոհ
Թուրքիայի Քաթամոնու շրջանում անհայտ անձանց կողմից իրագործված հարձակման հետևանքով մեկ ոստիկանության սպա զոհվել և ևս երկուսը վիրավորվել են չորեքշաբթի` անմիջապես Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում անցկացված ելույթից հետո: Նշենք, որ ոստիկանական մեքենան Էրդողանի թիկնազորի մաս էր կազմում և ուղեկցում էր Էրդողանի այցը լուսաբանող լրագրողների ավտոբուսը:
Քասթամոնուի շրջանի իր աջակիցների հետ հանդիպումից հետո Էրդողանը ուղղաթիռով մեկնել է Ամասյա, վարչապետի հեռանալուց կարճ ժամանակ անց տեղի է ունեցել հարձակումը:
Վարչապետի ներկայացուցիչները հայտնել են CNN Türk TV-ին, որ մեկ ոստիկանության սպա է զոհվել և երկուսը վիրավորվել զինված խմբավորման և ոստիկանության սպաների միջև սկսված կարճ փոխհրաձգության հետևանքով:
Ավելի ուշ հեռուստաալիքներում հայտնվել են այն կադրերը, ինչպես է Էրդողանը ժամանում Ամասյա, որտեղ նրան դիմավորում են «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության իր հազարավոր թիմակիցները:
Դեպքի վերաբերյալ մի քանի վարկածներ են շրջանառվում:
NTV հեռուստաալիքի հաղորդմամբ, նռնակ է նետվել ոստիկանության մեքենայի վրա, որի արդյունքում այն սկսել է այրվել:
Ականատեսներից մեկի խոսքով` ավտոբուսն ուղեկցող ոստիկանության մեքենան անմիջապես «կրակե գնդի» է վերածվել պայթյունից հետո: Թեև մամուլում հաղորդվում էր, որ պայթյունը հենց նռնակի հետևանք էր, կառավարության պաշտոնատար անձինք հայտնել են, որ պայթյունը  տեղի է ունեցել մեքենայի ուղղությամբ արձակված կրակոցների հետևանքով:
Ավելի ուշ Ամասիայում Էրդողանը հանրահավաքի  ելույթի ժամանակ հարձակման մեջ մեղադրել էր անջատողական գրոհայիններին:
«Միայն այդ խավար ուղեղները, այդ ահաբեկիչները, այդ անջատողականներն էին ունակ անել նման բան, նրանք, ովքեր հասկանում են, որ հաջողության չեն կարող հասնել ընտրատուփի միջոցով»,-ասել է Էրդողանը:
Ելույթին ներկա գտնված անձինք նշում են, որ Էրդողանի մեկնաբանություններից կարելի էր եզրակացնել, որ հարձակման հետևում նա տեսնում է Քրդական բանվորական կուսակցությանը:

A police officer was shot dead and two others injured by unidentified assailants on Wednesday in the northern Turkish province of Kastamonu, where Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan had been speaking earlier in the day, reports Today's Zaman.
Erdoğan, who addressed his supporters in Kastamonu as part of election campaigning, left Kastamonu for Amasya in a helicopter briefly before the attack took place.
Sources from the Prime Minister's office told the CNN Türk TV channel that one police officer had been killed and two others injured during a brief firefight between an armed group and police officers.
One police cruiser was also set ablaze. Special security teams were dispatched to the scene and police cordoned off the area.
Many ambulances were sent to the area, the broadcaster said. No further details were immediately available.
According to the NTV report a grenade was thrown at the police vehicle and gunmen opened fire as it burst into flames.
An eye witness told NTV television that the police vehicle, escorting a bus carrying journalists, turned into a "ball of fire" after an explosion. Reports said the vehicle was hit by a grenade, but the governor's office said the car's gasoline trunk exploded as a result of intense gunfire on a narrow road on Mt. Ilgaz.
Addressing a rally later in Amasya, Erdoğan appeared to blame separatist militants for the attack.
"Those dark minds, these terrorists, these separatists are only able to do this, those who understand there is nothing they can do through the ballot box," Erdoğan said.
The prime minister said his party will not allow the division of Turkey and that it is doing everything it can to avert a confrontation among Turkey's population of 74 million.
Observers say Erdoğan's comments implied that the outlawed Kurdistan Workers' Party (PKK) had orchestrated the attack.