Մարտի 1-ի դեպքերի հետաքննությունն արդյունավետ չի եղել. Համմարբերգ
Այսօր Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը հրապարակել է այս տարվա հունվարի 18-ից 21-ը հայաստանյան այցի արդյունքում գրված իր զեկույցը:
Համմարբերգը անդրադարձ է կատարել 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերին: Եվրոպայի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարը ներկայացնում է իր տրամադրության տակ եղած փաստերը՝ նշելով, որ մարտի 1-ի դեպքերի հետևանքով սպանվել է 10 մարդ, սակայն որևէ մեկը մինչ այսօր պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Իր եզրակացություններում Թոմաս Համմարբերգը, մասնավորապես, նշում է.
«Հանձնակատարը գտնում է, որ 2008 թվականի մարտի 1-2-ին կիրառված ուժն անհամաչափ է եղել և հանգեցրել է մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների:
Հանձնակատարը հորդորում է Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ ձեռնամուխ լինել տասը մարդկանց մահվան պատճառների և ձերբակալությունների ու բանտարկումների ժամանակ ոստիկանության կողմից իրականացված խախտումների հետաքննությանը:
Տասը մարդու մահվան պատճառներին վերաբերող ոստիկանության կողմից արդեն իրականացված հետաքննությունը չի համապատասխանել արդյունավետ հետաքննության սկզբունքներին: Արդյունավետ հետաքննությունը կարևոր է և այն գործնական կիրառություն է տալիս Եվրոպայի Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածին (կյանքի իրավունք) և 3-րդ հոդվածին (տանջանքների ենթարկելու և անմարդկային վերաբերմունքի արգելքը): Արդյունավետ հետաքննության հիմնական չափանիշները սահմանվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից: Դրանք են՝ հետաքննության անկախություն, համաչափություն, արագություն, հանրային վերահսկողություն և տուժածների ընդգրկում: Հետաքննությունը պարտավոր է բացահայտել մեղավորներին և պատժել նրանց:
Տվյալ դեպքում հետաքննությունը պետք է բացահայտի տասը մահվան դեպքերի հանգամանքները, պարզի, թե ովքեր են այն ոստիկանության սպաները, ովքեր պատասխանատու են տվյալ գործողությունների համար, և նրանց պատասխանատվության ենթարկի: Մանրակրկիտ կերպով պետք է հետաքննվի հրաման տված ղեկավարների խնդիրը, քանի որ կասկածներ կան ոստիկանության և ազգային անվտանգության պաշտոնյաների վերաբերյալ, ովքեր ղեկավարում էին մարտի 1-2-ի գործողությունները:
Տասը զոհերի ընտանիքները պետք է համաչափ փոխհատուցում ստանան իրենց հարազատների կորստի համար և պետք է ամբողջապես տեղեկացված լինեն հետաքննության ընթացքի մասին:
Կարևոր է, որ արդարությունն իրագործվի և տեսանելի լինի: Հանրությունը պետք է տեղեկացված լինի հետաքննության ընթացքի և դրա արդյունքների մասին: Սա մեծապես կօգնի հայկական հասարակության մեջ համերաշխության հաստատմանը:
Ոստիկանության այն պաշտոնյաները, ովքեր պատասխանատու են բռնությունների իրագործման և վատ վերաբերմունքի համար, ինչպես նաև բոլոր նրանք, ովքեր բռնագրավել են կամ ոչնչացրել են կարևոր տեսանյութեր, պետք է բացահայտվեն և պատասխանատվության ենթարկվեն: Նշենք, որ այն դեպքում, երբ ընդդիմության բազմաթիվ ակտիվիստներ և համակիրներ ձերբակալվել են, կանգնել են դատարանի առջև և բանտարկվել են, գրեթե ոչ մի պաշտոնյա պատասխանատվության չի ենթարկվել բռնարարքներ իրականացնելու համար: Սա լուրջ տպավորություն է ստեղծում, որ արդարությունը իրականացվել է ընտրովի սկզբունքով»:
Համմարբերգը հորդորել է Հայաստանի իշխանություններին բարեփոխումներ իրականացնել ոստիկանության, անվտանգության ծառայությունների և ուժային այլ կառույցներում, որոնք ուղղված կլինեն ոստիկանության կողմից կիրառվող բռնությունն ու տիրող անպատժելիության մթնոլորտն արմատախիլ անելուն:
Պակաս կարևոր չէ նաև դատական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Այս առումով Հանձնակատարը կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին շարունակել սերտ համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի և միջազգային այլ կառույցների հետ դատական համակարգում, ինչպես նաև Քրեական օրենսգրքում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում: Առաջարկվում է այդ գործընթացն իրականացնելիս՝ հաշվի առնել ԵԱՀԿ/ԺՄՀԻԳ-ի մոնիտորինգի խմբի զեկույցը:
Ըստ Համմարբերգի` առանձին Հանձնաժողովի ստեղծումը, որը հսկելու է իրավապահ մարմինների գործունեությունը, կմեծացնի հասարակության վստահությունը իրավական կառույցների նկատմամբ և կօգնի պայքարել անպատժելիության դեմ:
Ստեղծվելիք մեխանիզմը պետք է լիովին անկախ լինի իրապավահ մարմիններից, ինչպես նաև գործադիր իշխանությունից: Հանձնաժողովը պետք է համապատասխան պարտավորվածություններ ունենա, այդ թվում` հնարավորություն ունենա հետաքննություն անցկացնել այն դեպքերում, երբ խոսքը վերաբերում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին:
Հանձնակատարը համոզված է, որ իշխանությունները մեծ սխալ կգործեն, եթե թույլ տան անտեսել 2008թ. մարտյան իրադարձությունների հետևանքով մարդկանց իրավունքների հանդեպ թույլ տված խախտումները և լուծում չտան այդ խնդիրներին: Այն հիասթափությունն ու զայրույթը, որն առկա է բնակչության որոշ զանգվածների մոտ, կարող են հանգեցնել ընդհանուր մթնոլորտի վատթարացման և բռնության նոր պոռթկումների: Իշխանությունները պետք է կապ պաշտպանեն ընդդիմության և զոհերի հարազատների հետ, որը նույնպես չափազանց կարևոր է հաշտության հասնելու համար:

У чиновника СЕ впечатление, что справедливость в Армении носит выборочный характер
В результате январского визита в Армению комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг подготовил доклад, в котором представил все имеющиеся в его распоряжении факты о мартовских событиях 2008 года, когда на улицах были убиты 10 человек, однако к ответственности до сих пор никто привлечен.
Хаммарберг пишет о себе в третьем лице: «Комиссар считает, что сила, примененная 1-2 марта 2008 года, была несоразмерной и привела к серьезным нарушениям прав человека. Комиссар призывает власти Армении немедленно начать расследование причин смерти 10 человек и нарушений, совершенных полицией во время арестов и задержаний.
Расследование полиции для выяснения причин смерти 10 человек было неэффективным. Эффективное расследование важно и оно дает практическое применение второй (право на жизнь) и третьей частям Европейской конвенции о защите прав человека (запрет на пытки и нечеловеческое отношение). Основные критерии эффективного расследования учредил Европейский суд по правам человека: независимость, соответствие стандартам, скорость, общественный контроль и привлечение пострадавших.
Расследование должно выявить и наказать виновных. В данном случае оно должно раскрыть обстоятельства смерти 10 человек, выяснить личности офицеров полиции, ответственных за данные действия, и привлечь их к ответственности. Нужно подробно изучить вопрос отдавших приказ руководителей, так как есть сомнения в отношении чиновников из полиции и нацбезопасности, которые руководили действиями 1-2 марта.
Семьи десяти жертв должны получить соразмерное возмещение и полностью быть осведомлены о ходе следствия.
Важно, чтобы справедливость восторжествовала. Общество должно быть в курсе расследования и его результатов. Это очень поможет в установлению солидарности в обществе.
Полицейские и все те, кто конфисковал или уничтожал видеоматериалы, ответственные за применение насилия и плохого отношения также должны быть выявлены и привлечены к ответственности.
В том случае, когда арестовано множество активистов и сторонников оппозиции, которые предстали перед судом и были арестованы, практически ни один чиновник не был привлечен к ответственности за применение насилия. Это создает впечатление, что справедливость носила выборочный характер».
Хаммарберг призвал армянские власти осуществить реформы в полиции, в службах безопасности и других силовых структурах, которые будут направлены на искоренение насилия со стороны полиции и атмосферы произвола.
Необходимы реформы и в судебной системе. В этом смысле Комиссар призывает власти Армении продолжить тесное сотрудничество с Советом Европы и другими международными структурами в судебной сфере, а также в вопросе осуществления реформ в Уголовном кодексе. При осуществлении этого процесса предлагается учитывать доклад мониторинговой группы ПАСЕ/БДИЧП.
По мнению Хаммарберга, создание отдельной Комиссии, которая будет контролировать действия правоохранительных органов, увеличит доверие общества к правоохранительным структурам и поможет бороться с произволом.
Создаваемый механизм не должен зависеть от правоохранительных органов и исполнительной власти. У Комиссии должны быть соответствующие обязательства, в том числе возможнсть провести расследование в случаях, когда речь идет о грубых нарушениях прав человека.
Комиссар уверен, что власти совершат большую ошибку, позволив пренебречь правами людей, нарушенными в ходе мартовских событий 2008 года. Разочарование и гнев некоторых масс населения могут привести к ухудшению общей атмосферы и новых всплесков насилия. Власти должны поддерживать связь с оппозицией и родственниками жертв, что также крайне важно для достижения мира.