«Շարունակելու են լիակատար աջակցությունը». Նալբանդյանն ու Քլինթոնը հանդիպեցին
Մայիսի 19-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Վաշինգտոնում հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳ նախարորությունը:
Հանդիպման ընթացքում պետքարտուղար Քլինթոնը նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը կապված են ամուր բարեկամությամբ ու գործընկերությամբ և հարաբերությունները գնալով ավելի են ամրապնդվում և զարգանում:
«Արտգործնախարար Նալբանդյանի հետ բազմաթիվ հանդիպումներ են կայացել և ես ուրախ եմ կրկին ողջունել նրան Պետքարտուղարությունում: Միացյալ Նահանգների ու Հայաստանի միջև գոյություն ունեն այնպիսի բազմաբնույթ կապեր, որոնք սկսվում են քաղաքականությունից և հասնում մինչև անձնական հարաբերություններ և ավելին, ինչը մեզ համար շատ կարևոր է: Մենք մեծ նշանակություն ունեցող հարցեր ենք քննարկելու, և ես ակնկալում եմ, որ մենք կշարունակենք մեր այդ կարևոր երկխոսությունը», - ասել է Քլինթոնը:
Էդվարդ Նալբանդյանը, շնորհակալություն հայտնելով Վաշինգտոն այցելելու հրավերի համար, ասել է. «Մեր հանդիպումների հաճախակիությունը վկայում է հայ-ամերիկյան հարաբերություններն առավել խորացնելու և ամրապնդելու մեր հանձնառության մասին և վերջին տարիների ընթացքում մենք համատեղ ջանքերով որակապես նոր մակարդակի վրա ենք բարձրացրել մեր համագործակցությունը»:
Հանդիպման ընթացքում Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հիլարի Քլինթոնը մտքեր են փոխանակել արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների վերաբերյալ: Պետքարտուղար Քլինթոնն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, և նշել, որ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, շարունակելու է իր լիակատար աջակցությունը հակամարտության կողմերի միջև համաձայնությունների ձեռք բերմանը և հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:

Клинтон и Налбандян поговорили о «крепкой дружбе»
19 мая глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился в Вашингтоне с госсекретарем США Хилари Клинтон.
Как сообщает пресс-служба МИД, в ходе встречи госсекретарь подчеркнула, что Соединенные Штаты и Армению связывают крепкая дружба и партнерсто, а отношения продолжают развиваться.
«У нас было множество встреч с министром иностранных дел Налбандяном, и я рада снова преветствовать его в Госсекретариате. Между США и Арменией существуют различные связи, которые начинаются с политики и доходят до личных отношений и большего, что для нас очень важно. Мы обсудим вопросы, имеющие большое занчение, и, я надеюсь, продолжим этот важный диалог», - сказала Клинтон.
Эдвард Налбандян поблагодарил за приглашение посетить Вашингтон: «Частота наших встреч свидетельсвует о стремлении углубить и укрепить армяно-американские отношения. За последние годы мы совместными усилиями подняли наше сотрудничество на качественно новый уровень».
Стороны затронули также последние развития в процессе карабахского урегулирования. Хилари Клинтон подчеркнула, что урегулирования конфликта можно добиться исключительно мирным путем. По ее словам, США, в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, продолжат содействовать в вопросе достижения согласия между сторонами и решения конфликта.