Թուրքական բուրժուազիայի հարստությունը հիմնված է հայերի ունեցվածքի վրա. Իսմայիլ Բեշիկչի
Քրդական հարցը անմիջականորեն կապված է այն խնդիրների հետ, որոնց անցյալում բախվել են երկրի հարավարևելյան հատվածում բնակվող հայկական համայնքը և սիրիական ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչները, Today’s Zaman-ի կայքում գրում է սոցիոլոգ, քրդական հարցի պատմության փորձագետ Իսմայիլ Բեշիկչին:
Ազգությամբ թուրք Բեշիկչին տարիներ շարունակ հետազոտել է քրդական հարցը, իր գաղափարների համար 17 տարի բանտում է անցկացրել: Բեշիկչին դատապարտվել էր 100 տարի ազատազրկման, սակայն նրան բաց են թողել 1999 թվականին: Ըստ Բեշիկչիի` Օսմանյան կայսրության դարաշրջանի ավարտին այս համայնքների, և, մասնավորապես, հայերի բռնի արտաքսումն ու նրանց ունեցվածքի փոխանցումը քրդերին մեկ ընդհանուր խնդրի է հանգեցրել:
Փորձագետը գրում է, որ Օսմանյան կայսրության դարաշրջանի վերջին տարիներին իշխող «Միացում և առաջադիմություն» կուսակցությունը (CUP) կայսրությունը վերակառուցելու և այն «թրքացնելու» հեռահար նպատակներ ուներ: Այս հարցը կապված էր նաև տնտեսության ազգայնականացման հետ, որի իրականացման ճանապարհին խոչընդոտներ էին ստեղծում այն ժամանակ երկրում շոշափելի ազդեցություն ունեցող հայկական, հունական և ալևինների համայնքները: Նախորդ դարի սկզբին տեղի ունեցած իրադարձությունների մեծ մասը, ինչպիսին էին, Հունաստանի և Թուրքիայի միջև բնակիչների տեղափոխությունները, հայերի արտաքսումն ու սպանդը CUP-ի և Թուրքիայի հանարապետության վաղ տարիների կառավարության  տնտեսության ազգայնականացման ծրագրի մի մասն էին կազմում: Բեշիկչին շեշտադրում է անում այն հանգամանքի վրա, որ միջազգային հանրությունը նույնպես մեծապես նպաստել է այս ծրագրի իրականացմանը, որը, ըստ սոցիոլոգի, մինչ այժմ կազմում է պետական գաղափարախոսության կորիզը:
Հայերի և հույների հետ հարցերը լուծելուց հետո նոր ռեժիմը ստիպված եղավ մեկ այլ հարցի`ալևիների համայնքի խնդրի հետ բախվել, որոնք, ըստ երկրի ղեկավարների, պետք է որ հեշտությամբ վերածվեին սունի իսլամիստների, գրում է Բեշիկչին: Ասիմիլյացիայի նմանատիպ քաղաքականություն էր մշակվում նաև քրդերի համար, որոնց թույլ էր տրվում պահպանել իրենց կարողությունը, շենքերը, կենդանիներին, դաշտերն այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք մերժում էին իրենց քրդական ծագումը:
Պետության համար կարևորագույն հարցը տեղի քուրդ բուրժուաներին շրջաններում զարգանալ թույլ չտալն էր:
«Դու կարող ես ներդրում անել հարավում կամ արևմուտքում որպես քուրդ գործարար, և նրանք քեզ աշխարհի բոլոր հնարավորությունները կտրամադրեն նախաձեռնությունդ կյանքի կոչելու համար, բայց քեզ չի թույլատրվում, օրինակ, գործարան բացել Դիարբեքիրում կամ Վանում»,- պարզաբանում է Բեշիկչին:
Նրա խոսքով` սեփականություն ունեցող քուրդ ժողովրդին նպատակաուղղված կերպով տեղափոխում էին արևմտյան շրջաններ: Սա թույլ էր տալիս իրականացնել հետագա ասիմիլյացիան:
«Հայկական և սիրիական համայնքների կողմից թողած անշարժ գույք կա, որը քրդերի վերահսկողության տակ է գտնվում: Այն դեպքում, երբ հայերին բռնի արտաքսում էին և թույլ չէին տալիս վերադառնալ, պետությունը քրդերին թույլ էր տալիս պահպանել այդ անշարժ գույքը: 1915-ից հետո քրդերը գյուղական վայրերից սկսեցին տեղափոխվել  քաղաքներ, որտեղ ապրում էին հայերը: Փաստորեն, ներկայումս թուրքական բուրժուազիայի հարստությունը հիմնված է հայկական և հունական սեփականության վրա, թեև տնտեսությանը վերաբերող թուրքական գրքերը երբեք չեն հիշատակում այս փաստը»,- գրում է փորձագետը:
Բեշիկչին հույս է հայտնում, որ քուրդ հետազոտողներ և հետագա սերունդները կվերանայեն և նորովի կգրեն Թուրքիայի տնտեսության պատմությունը և կբացահայտեն երկրի հարստության իսկական աղբուրը: Նա հավատում է, որ այս քայլը նաև կօգնի Թուրքիայի լուծել իր դարավոր խնդիրները, այդ թվում` քրդական և հայկական հարցերը:
Նշենք, որ 2011 թվականի մարտին Իսմայիլ Բեշիկչին կրկին դատապարտվել է 15 ամսվա ազատազրկման` "ահաբեկիչների պրոպագանդա" մեղադրանքով:

Что позволено курдам, запрещено армянам и грекам. Диссидент об экономике Турции
Курдский вопрос непосредственно связан с проблемами, с которыми в прошлом сталкивались армянская община и представители сирийской православной церкви, проживающие на юго-западе страны. Об этом на сайте Today’s Zaman пишет социолог, эксперт по истории курдского вопроса, турок по национальности Исмаил Бешикчи.
Он последние лет 30 изучал курдский вопрос, 17 из них провел в тюрьме за свою позицию по национальной политике Турции.Его тогда приговорили к 100 годам лишения свободы, однако выпустили в 1999-ом. В 2011-м его осудили на 15 месяцев, закрыли его блог.
Бешикчи высказывает мнение, что в конце эпохи Османской империи насильственное выселение этнических общин и, в частности, армян и передача их имущесва курдам привели к одной общей проблеме. Правящая в последние годы в Османской империи партия «Объединение и прогресс» (CUP) стремилась перестроить и «отюркизировать» империю. Этот вопрос был связан и с национализированием экономики, на пути осуществления которой стояли армянская, греческая и община алевитов, имевшие существенное влияние в стране.
Большинство событий начала прошлого века - греко-турецкий обмен населением, выселение и резня армян - являлись частью программы CUP и турецкого правительства ранних лет по национализированию экономики, пишет Бешикчи.
Он отмечает, что международное сообщество также оказало содействие осуществлению этой программы, которая, по мнению социолога, до сих пор является основой государсвтенной идеологии.
После решения вопросов с армянами и греками новому режиму пришлось столкнуться с проблемой алевитов, которые, как считало руководство страны, должны были с легкостью стать сунитами-исламистами, утверждает автор. Схожая политика ассимилирования разрабатывалась и для курдов, которым разрешалось сохранять свое имущество, дома, животных, земли до тех пор, пока они отказывались от своих курдских корней. Важнейшая задача правительства состояла в том, чтобы не позволить местным представителям курдской буржуазии развиваться в регионах.
«Ты можешь инвестировать на юге или западе в качестве курдского предпринимателя, и они предоставят тебе все возможности для реализации твоей инициативы, но тебе не разрешается, например, открыть завод в Диарбекире или Ване», - объясняет Бешикчи.
По его словам, владеющий имуществом курдский народ целенаправленно перемещают в западные районы, что позволяло осуществить дальнейшую ассимиляцию. «Есть недвижимое имущество, оставленное армянской и сирийской общинами, которое контролируют курды. В том случае, когда армян изгоняли и не разрешали возвращаться, государство позволяло курдам сохранять это имущество. После 1915 года курды стали переселяться из сельской местности в города, где жили армяне. Фактически, нынешнее богатство турецких буржуа основано на собственности армян и греков, хотя турецкие книги экномики зачастую не упоминают этот факт».
Бешикчи выражает надежду на то, что турецкие исследователи и будущие поколения пересмотрят и напишут по-новому историю экономики Турции и раскроют реальный источник богатства страны. Он верит, что этот шаг поможет Турции решить свои вековые проблемы, в том числе – курдский и армянский вопросы.