Ռուսաստանյան «Эхо Москвы» ռադիոկայանի ոչ մի լրագրող չի մեկնի Ադրբեջան, մինչև դա չկարողանա անել գլխավոր խմբագրի տեղակալ Սերգեյ Բունտմանը: Այս մասին ռադիոկայնի եթերում հայտարարել է ռադիոկայանի գլխավոր խմագիր Ալեքսեյ Վենեդիկտովը:
Բունտմանի ղարաբաղյան այցելությունից հետո, որի ընթացքում  լրագրողը մի շարք հարցազրույցներ է անցկացրել Արցախի ղեկավարների հետ, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը նրան «մտցրել է այն անձանց ցուցակի մեջ, որոնք անցանկալի են համարվում Ադրբեջանի համար»:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումներն այն մասին, որ ռադիոկայանի խմբագրի տեղակալը մեկ քառորդով հայ է` Վենեդիկտովը հայտարարել է. ««Էխո»-ի աշխատակիցը  կարող է ցանկացած ազգի ներկայացուցիչ լինել: Գլխավորն այն է, որ նա պրոֆեսիոնալ կերպով անի իր աշխատանքը: Սերգեյը հիանալի է կատարել իր աշխատանքը, նա լավագույնս է վարում հարցազրույցները: Դուք չեք կարող որևէ կողմնակալություն գտնել կայքում հրապարակված նրա հարցազրույցում:
Ադրբեջանն արգելել է Բունտմանին մուտք գործել Ադրբեջանի որևէ հատված, բացառությամբ Ղարաբաղից, այդ ժամանակ միգուցե թո՞ւյլ տաք նա երեք չորրորդ մասով մեկ ա՞յլ տեղ մեկնի: Այս արգելքը նման է սեփական ոտքին կրակելուն: Մենք պետք է իմանանք, թե ինչ է այնտեղ կատարվում, դա մեր աշխատանքն է, թեև ես հասկանում եմ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության դիրքորոշումը: Սակայն, բացեմ գաղտնիքը, Ստեփանակերտի հարցազրույցից հետո Բունտմանը պետք է մեկներ Բաքու  և Ղարաբաղի վերաբերյալ հարցազրույց աներ նախագահ Իլհամ Ալիևի կամ ԱԳ նախարարի հետ:
Նշեմ նաև, որ Ադրբեջանի հետ մենք առանց վիզային ռեժիմի ենք համագործակցում և երկիր մուտք գործելու համար Ռուսաստանի քաղաքացիներին հատուկ թույլտվություն անհրաժեշտ չէ»:
Այն հարցին, թե ինչու լրագրողը նախևառաջ չի գնացել Բաքու, Վենեդիկտովը նշել է, որ մինչ այժմ ռադիոկայանին մեղադրում էին ադրբեջանամետ դիրքորոշման մեջ: «Մարդիկ ասում են, որ մեր ռադիոյից դուրս չեն գալիս Իլհամ Ալիևը և Հեյդար Ալիևը, Գուսման եղբայրները: Այժմ մեղադրում են հայամետության մեջ: Մինչ այժմ մենք 3 անգամ հարցազրույցներ ենք ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ և ոչ մի անգամ Սերժ Սարգսյանի: Ես անձամբ պայմանավորվել էի նրա հետ այդ հարցազրույցի վերաբերյալ, մեկնել եմ Երևան, սակայն հարցազրույցը չկայացավ: Այնուհետև գնաց Բունտմանը և հարցազրույցը ստացվեց: Էական չէ`ով, էական է` ինչպես»:
Վենեդիկտովը նաև նշել է, որ Բունտմանն առաջին անգամ է գնացել Ղարաբաղ և այնտեղ այցելել է իր պապիկի գյուղ: «Ոչ մի դատապարտելի բան չեմ տեսնում դրանում: Կրկնվում եմ, բայց պիտի ասեմ, որ իր առաքելությունը հիանալի կերպով իրականացրել է»:
«Էխո»-ի ղեկավարը հայտարարել է, որ մտադիր է դիմել ՌԴ ԱԳ նախարարությանը` փորձելով հարթել խնդիրը. «Մենք պետք է վերականգնենք այն իրավիճակը, երբ մեր լրագրողը կարողանա երկու երկրներում էլ  լինել»:

No journalist from Russian radio station Ekho Moskvy (“Echo of Moscow”) will go to Azerbaijan until first deputy editor Sergei Buntman can, said Ekho Moskvy editor-in-chief Alexei Venediktov on air.
After Buntman’s visit to Nagorno-Karabakh, where he interviewed leaders of the unrecognized republic, Azerbaijan’s foreign affairs ministry included him in a list of those individuals whose visit to Azerbaijan is “extremely undesirable.”
Commenting on reports by the Azeri press that Buntman is a quarter Armenian, Venediktov said, “Ekho [Moskvy] staff can have be of any ethnicity. The main thing is he does his job professionally. Sergei did his work brilliantly; he is one of our best interviewers. You can’t find any bias in the interviews he conducted published on our site.
“Azerbaijan has prohibited Buntman to enter any part of Azerbaijan except Nagorno-Karabakh because they can’t do it. This is called shooting yourself in the foot. We have to know what’s happening there [in Karabakh]; it’s our job, though I understand the position of Azerbaijan’s foreign affairs ministry. Though, let me reveal the secret: after the interview in Stepanakert, Sergei was to have gone to Baku and from there to the refugee camps in Azerbaijan to visit the refugees who are forced to live there, who fled Nagorno-Karabakh after the war. In Baku, he was to conduct an interview on Karabakh with Azerbaijani President Ilham Aliyev or the Minister of Foreign Affairs.
“Let me also note that we have visa-free travel with Azerbaijan, and Russian citizens don’t need a special permit for entry into the country.”
Asked why the journalists didn’t first go to Baku, Venediktov said that the radio station is often accused of having a pro-Azerbaijani position.
“People say Ilham Aliyev, Heydar Aliyev and the Guzman brothers don’t get off of our radio station [i.e. we constantly report on them]. Now we are accused of being pro-Armenian. Till now, we’ve had three interviews with the president of Azerbaijan and none with [Armenian President] Serzh Sargsyan. I personally arranged an interview with him, travelled to Yerevan, but the interview fell through. Then Buntman went and did an interview. It doesn’t matter who; it’s important how.”
The Ekho Moskvy editor-in-chief also mentioned that it was the first time Buntman went to Karabakh and there, he visited his grandfather’s village. “I don’t see anything reprehensible in this. I repeat myself, but I have to say again that he did his job admirably.”
Venediktov said he intends to appeal to Russia’s foreign affairs ministry, to attempt to settle the issue. “We have to restore a situation where our journalist is able to go to both countries.”
Venediktov previously noted that Ekho Moskvy staff will go wherever their editor sends them, not where is decided by the foreign ministry of another country.