Նախարար. Համաներումը կտարածվի Նիկոլ Փաշինյանի վրա
Համաներումը կտարածվի «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախկին պատգամավոր, ազատամարտիկ, քաղբանտարկյալ Սասուն Միքայելյանի վրա: Այս մասին րոպեներ առաջ «Շանթ» հեռուստաալիքի եթերով հեռարձակվող «Հեռանկար» հաղորդման շրջանակներում ասել է Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` մեկնաբանելով այսօր Ազգային ժողովում քննարկված համաներման մասին որոշման նախագիծը:
Պատասխանելով հարցին` արդյոք համաներման ակցիան և Մարտի մեկի գործով քննության վերակենդանացումը կարելի է դիտարկել մեկ փաթեթով, նախարարն ասել է, որ մեկը մյուսի տրամաբանական շարունակությունն է:
«Եթե փորձենք հետևել նախագահի վարած քաղաքականությանը, կտեսնենք, որ կա որոշակի տրամաբանական շարունակություն, և այդ քայլերի ամբողջականությունը կարելի է համարել Աստանայում նախագահի ելույթը, շարունակությունը տեսնել ՀՀԿ-ի 20-ամյակին նվիրված ելույթում: Մենք ունենք խնդիր երկրի ներքին կյանքը առավել արդյունավետ դարձնելու համար, որպեսզի լինի քաղաքակիրթ երկխոսություն, որպեսզի հասարակությունը բաժանված չլինի երեք տարբեր խմբերի` իշխանություն, ընդդիմություն, ժողովուրդ, որտեղ Մարտի մեկեր ընդհանրապես չլինեն», - նշել է Թովմասյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանը թևակոխում է անկախության 20-ամյակը, և այն խնդիրները, որոնք «պատանեկության» տարիներին թույլատրելի են, դառնում են անթույլատրելի հասուն պետության համար: Համաներումն էլ պետք է տեղավորել այս տրամաբանության մեջ:

Армения «созрела». Министр подтвердил, что видных оппозиционеров освободят
Под амнистию случаю 20-летия независимости Армении точно попадут политзаключенные, главный редактор газеты «Айкакан жаманак», Никол Пашинян и экс-депутат, ветеран карабахской войны Сасун Микаелян. Об этом накануне вечером, 25 мая, в эфире телеканала «Шант» заявил министр юстиции Армении Грайр Товмасян, который в тот же день представил парламенту проект амнистии на основе предложения президента. Проект будет обсуждаться и сегодня.
Отвечая на вопрос, можно ли рассматривать объявление амнистии и возобновление следствия по делу «1 марта» в одном пакете, министр подчеркнул, что одно является логическим продолжением другого.
«Если попытаться проследить за политикой президента, мы увидим, что есть определенное логическое продолжение, и целостность шагов можно рассматривать в рамках выступления президента в Астане, продолжение видеть в выступлении, посвященном 20-летию Республиканской партии. Перед нами стоит задача сделать внутреннюю жизнь более эффективной, чтобы состоялся цивилизованный диалог, чтобы общество никогда не делилось на разные группы - власть, оппозиция, народ, - где вообще не будет событий, как 1 марта (2008 год, силовой разгон мирной демонстрации, протестующих против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.)», - отметил Товмасян.
По словам министра, Армения находится в преддверии 20-летия независимости, и проблемы, которые разрешалось иметь в «юности», становятся непозволительными для зрелого государства. «Амнистия также должна умещаться в этой логике», - резюмировал глава минюста.