Նախարար. Համաներումը կտարածվի Նիկոլ Փաշինյանի վրա
Համաներումը կտարածվի «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախկին պատգամավոր, ազատամարտիկ, քաղբանտարկյալ Սասուն Միքայելյանի վրա: Այս մասին րոպեներ առաջ «Շանթ» հեռուստաալիքի եթերով հեռարձակվող «Հեռանկար» հաղորդման շրջանակներում ասել է Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` մեկնաբանելով այսօր Ազգային ժողովում քննարկված համաներման մասին որոշման նախագիծը:
Պատասխանելով հարցին` արդյոք համաներման ակցիան և Մարտի մեկի գործով քննության վերակենդանացումը կարելի է դիտարկել մեկ փաթեթով, նախարարն ասել է, որ մեկը մյուսի տրամաբանական շարունակությունն է:
«Եթե փորձենք հետևել նախագահի վարած քաղաքականությանը, կտեսնենք, որ կա որոշակի տրամաբանական շարունակություն, և այդ քայլերի ամբողջականությունը կարելի է համարել Աստանայում նախագահի ելույթը, շարունակությունը տեսնել ՀՀԿ-ի 20-ամյակին նվիրված ելույթում: Մենք ունենք խնդիր երկրի ներքին կյանքը առավել արդյունավետ դարձնելու համար, որպեսզի լինի քաղաքակիրթ երկխոսություն, որպեսզի հասարակությունը բաժանված չլինի երեք տարբեր խմբերի` իշխանություն, ընդդիմություն, ժողովուրդ, որտեղ Մարտի մեկեր ընդհանրապես չլինեն», - նշել է Թովմասյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանը թևակոխում է անկախության 20-ամյակը, և այն խնդիրները, որոնք «պատանեկության» տարիներին թույլատրելի են, դառնում են անթույլատրելի հասուն պետության համար: Համաներումն էլ պետք է տեղավորել այս տրամաբանության մեջ:

Armenia Justice Minister: Amnesty will Apply to Nikol Pashinyan
The general amnesty will apply to imprisoned journalist, chief editor of local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times") Nikol Pashinyan and former National Assembly deputy, imprisoned opposition member Sasun Mikaelyan. This news was conveyed by Armenian justice minister Hrayr Tovmasyan late yesterday evening on the program "Herankar" (perspective, prospect) on Shant TV, commenting on the draft amnesty resolution presented at the National Assembly yesterday.
Asked whether the amnesty move and the renewed probe into the events of Mar. 1–2, 2008, can be viewed as a single "package," the minister said one is the logical extension of the other.
"If we attempt to follow the policy adopted by the president, we will see that there is a certain logical continuation, and the integrity of these steps can be considered the president's Astana speech, continued in the speech dedicated to the 20th anniversary of the Republican Party of Armenia. Our challenge is to make the domestic life of the country more effective, so that there is civilized dialogue, so that the public isn't divided into three different groups: government , opposition, and the people, where there won't be March 1 at all," he said, referring to the days in 2008 when the forceful dispersal of peaceful demonstrators protesting the results of the presidential election resulted in the death of 10 people.
Armenia is entering into the 20th anniversary of its independence, Tovmasyan continued, and those issues which were permissible during the years of its "youth" become impermissible for a mature state. And the amnesty has to fit into this logic, he said.