Սասուն Միքայելյան. «Սա ոչ թե համաներում է, այլ համարյա ներում»
«Ես իմ արդարության համար պայքարել եմ, նշանակություն չունի` համաներմամբ եմ ազատվել թե ոչ: Ես անմեղ դատապարտյալ եմ եղել, համարում եմ, որ սա ոչ թե համաներում է, այլ համարյա ներում», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է քիչ առաջ ազատ արձակված քաղբանտարկյալ Սասուն Միքայելյանը;
«Իմ գիտակից կյանքում ես երբեք չեմ սխալվել, և երեք տարի երեք ամիս կալանքը ես կրել եմ իմ ազգի ազատության համար: Բնականաբար, շարունակելու եմ իմ պայքարը` ինչքան դժվարություն էլ լինի: Իմ նկատմամբ իշխանությունները նման բան պիտի չանեին»- ասել է նա:
«Ես միշտ եղել եմ իմ ազգի զինվորը ու շարունակելու եմ ծառայել իմ ազգին»,- ավելացրել է քաղբանտարկյալը:
Իր հետագա անելիքների մասին հարցին Միքայելյանը պատասխանել է, որ բոլոր հարցերում մնալու է Հայ Ազգային Կոնգրեսի դիրքորոշմանը և անելու է այն, ինչ Կոնգրեսը ճիշտ համարի:
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին դավաճանելու մասին զրույցներին, ապա, Միքայելյանի խոսքով, Սերժ Սարգսյանը եղել է իր մարտական ընկերը:
«Ես նրան չեմ դավաճանել, պարզապես մենք քաղաքական տարբեր դիրքորոշումներ ունենք», – ասել է նա:
Այս պահին Սասուն Միքայելյանը ՔԿՀ-ից ուղևորվում է Կոնգրեսի գչասենյակ:
Նշենք, որ Սասուն Միքայելյանին ՔԿՀ-ի մոտ դիմավորողների թվում էր նաև «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող Ժիրայր Սեֆիլյանը:

«Не амнистия, а почти прощение» - политзаключенный
«Я боролся за справедливость. И не имеет значения, по амнистии ли меня освободили. Я был невинно осужденным. Считаю, что это не амнистия, а почти прощение (игра слов, один из корней армянского слова «амнистия» состоит из слова «прощение» – ред.)», - в беседе с журналистами сказал вышедший сегодня на волю политзаключенный, бывший депутат Сасун Микаелян.
«Я никогда не ошибался за всю свою сознательную жизнь, и я отсидел три года и три месяца ради свободы моего народа. Естественно, я продолжу борьбу, как бы ни было сложно. Власти не должны были так со мной поступать», - сказал он.
Как уже сообщалось ранее, на вопрос о своих дальнейших действиях Микаелян ответил, что он во всем будет придерживаться позиции АНК и делать то, что считает верным Конгресс.
Что касается разговоров о предательстве Сержа Саргсяна, по словам сторонника оппозиции, президент был его боевым товарищем.
«Я не предавал его, просто у нас разные политические взгляды», - сказал он.
Сейчас Микаелян собирается отправится в офис АНК, а затем в родной город Раздан.
Отметим, что политзаключенного встретил также член инициативной группы «Сардарапат», участник карабахской войны Жирайр Сефилян.