«Գասպարին իմ եղբայրն է». Փաշինյանը և Շահնազարյանը` մայիսի 31-ի միջադեպի մասին
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է օրերս հանդիպել ՀԱԿ անդամ Վարդգես Գասպարիի հետ և զրուցել մայիսի 31-ին տեղի ունեցած միջադեպի մասին: Այս մասին Փաշինյանը հայտարարել է այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 31-ին ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ Գասպարին պահանջել էր հարթակից հեռացնել նախկին քաղբանտարկյալ Արա Հովհաննիսյանին, ով ազատ էր արձակվել մայիսի 27-ին՝  կիրառված համաներման արդյունքում: Գասպարիի խոսքով՝ Հովհաննիսյանը բանտում ստորացրել է այլ քաղբանտարկյալներին և բանտարկյալներին, ինչն անընդունելի է Շարժման համար:
«Վարդգես Գասպարին իմ եղբայրն է, նրա նվիրվածությանը Շարժմանը ես նվազագույնս անգամ չեմ կասկածում: Երբ Գասպարին ինչ-որ բան է ասում, ես շատ ուշադիր եմ լսում, ես ուԳասպարին երեկ էլ հեռախոսով խոսել ենք: Վարդգեսը ինձ համար անառարկելի հեղինակություն է, Գասպարի ասելով` մենք հասկանում ենք անբասիրություն», - նշել է Փաշինյանը:
Այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ այդ թեմային անդրադարձել է նաև ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
«Արա Հովհաննիսյանը քաղաքական դրդապատճառներով է ձերբակալվել, մարդկային տեսակը որևէ կապ չունի այն հարցի հետ, որ նա քաղաքական դրդապատճառներով է ձերբակալվել, իսկ այլ հարցերն արդեն այլ բնույթի են», - ասել է Շահնազարյանը:

В оппозиции обсудят вопрос политзаключенного, «мучившего сокамерников»
на фото: Пашинян (слева) 31 мая спустился с трибуны и объясняет Гаспари, что "сейчас, не время поднимать этот вопрос"
На днях амнистированный политзаключенный, главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян собирается встретиться с членом Армянского национального конгресса Вардгесом Гаспари и обсудить инцидент, имевший место 31 мая. Об этом журналист заявил на сегодняшней пресс-конференции.
В ходе митинга оппозиции Гаспари громко потребовал увести с трибуны амнистированного политзаключенного Ара Ованисяна. По словам Гаспари, в тюрьме Ованисян унижал политзаключенных и других арестантов, выступая в роли «смотрящего» по бараку.
«Вардгес Гаспари - мой брат, я нисколько не сомневаюсь в его преданности Движению. Я всегда прислушиваюсь ко всему, что говорит Гаспари. Мы и вчера говорили с ним по телефону. Для меня Вардгес - неоспоримый авторитет. Говоря Гаспари, мы подразумеваем непорочность», - отметил Пашинян.
Этой темы на сегодняшней пресс-конференции коснулся также представитель АНК Давид Шахназарян. «Ара Ованисян был арестован по политическим мотивам, личность человека не имеет никакого отношения к такому аресту», - сказал оппозиционер. При этом Шахназарян отметил, что «глубоко уважает Вардгеса Гаспари и его принципиальность».