Քոչարյանի օրոք Հայաստանում քաղբանտարկյալ չի եղել. նախկին խոսնակ
Մի քանի օր առաջ Հայաստանի խորհրդարանը նախագահի առաջարկությամբ համաներում հայտարարեց, որի արդյունքում ազատության մեջ հայտնվեցին նաև «մարտի 1-ի» գործով դատապարտվածները: Համաներման փաստը «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում մեկնաբանել է Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը:
«Համաներման հայտարարումը, անկասկած, մարդասիրական քայլ է: Չէ՞ որ ազատության մեջ հայտնվեցին ոչ միայն այն մարդիկ, որոնք անմիջական պատասխանատվություն են կրում «մարտի 1-ի» զանգվածային անկարգությունների և 10 մարդկանց կյանքերի համար: Ինչ վերաբերում է համաներման ենթադրվող  նպատակներից մեկին` ներքաղաքական լարվածության թուլացմանը, ապա այսօր դժվար է կանխատեսումներ անել այդ առիթով, հատկապես ազատ արձակված ընդդիմադիրների հայտնի հայտարարությունների ֆոնին: Կցանկանայի հուսալ, որ լարվածությունն իրոք կթուլանա: Ժամանակը ցույց կտա:
Ինձ փոքր-ինչ մտահոգեց այլ փաստ. քաղաքական գործիչների և ԶԼՄ-ների մի ամբողջ շարք համաներումը ներկայացրին որպես «աննախադեպ իրադարձություն», իսկ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը` որպես «Քոչարյանի ժառանգության հաղթահարմանն ուղղված հերթական քայլ»: Այս պնդումները զարմացնում են:
Առաջինը, անկախության ձեռքբերումից հետո մեր պետությունն արդեն մի քանի անգամ համաներում է հայտարարել (եթե չեմ սխալվում, այս համաներումը 7-րդն է): Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարության տարիներին համաներում է հայտարարվել երեք անգամ` 1998, 2001 և 2006թթ: Այնպես որ, ոչ մի աննախադեպ բան, բնականաբար, չկա:
Ինչ վերաբերվում է «... հաղթահարմանն ուղղված հերթական քայլին», ապա ստիպված եմ հիշեցնել, որ 1998-2007թթ. Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ մի քաղբանտարկյալ չի եղել: Դա հանրահայտ փաստ է: Վերջերս ազատ արձակված քաղաքական գործիչները տարբեր ժամկետների ազատազրկման են դատապարտվել 2008 թվականի ապրիլից հետո: Այնպես որ, որեւէ «ժառանգության» և առավել եւս` դրա «հաղթահարման» մասին խոսք լինել չի կարող», - ասել է Սողոմոնյանը:
Նշենք, որ չնայած ընդդիմության պահանջին, անազատության մեջ են շարունակում մնալ Ֆրանսիայի քաղաքացի Սարգիս Հացպանյանը և թուրքագետ Մուրադ Բոջոլյանը: Վերջինս բանտարկվել է 2002թ.: Մուրադ Բոջոլյանը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի 59 հոդվածի հատկանիշներով՝ օտարերկրյա կազմակերպություններին պետական, ռազմական կամ այլ բնույթի գաղտնիքների մասին տեղեկություններ հաղորդելու համար:

There Were No Political Prisoners in Armenia During Kocharian's Presidency: Soghomonyan
"Granting amnesty is, of course, a humane step. Isn't it true that released were not only those who are directly responsible for organizing the mass unrest of Mar. 1, 2008, and for the death of 10 people? As for one of the underlying goals of the amnesty, mitigating internal political tension, I can say that today it is difficult to make forecasts concerning this, especially against the background of the well-known statements made by the released oppositionists. I would like to hope that the tension really will decline. Time will tell," said Viktor Soghomonyan, head of Robert Kocharian's office, in an exclusive interview with Yerevan-based Mediamax news agency, in response to the interviewer's comment that as a result of general amnesty approved by parliament last week, a number of those convicted in connection with the events of Mar. 1, 2008, in Yerevan were also released.
"I was a bit concerned by another fact: a whole range of politicians and media presented this amnesty as an 'unprecedented event,' and the release of political prisoners as 'another step to overcome Kocharian’s heritage.' These statements amaze me.
"First of all, from the moment of gaining independence, our state has announced amnesty a few times already (if I am not mistaken, this is the seventh amnesty). Three amnesties were granted during Robert Kocharian’s presidency — in 1998, in 2001 and in 2006. So, of course, there is nothing unprecedented here.
"As for 'another step to overcome…,' I am forced to recall that from1998–2007, there wasn't a single political prisoner in the Republic of Armenia. This is a commonly known fact. The politicians, who were released recently, had been convicted to various terms of imprisonment after April, 2008. So, any 'heritage' and especially 'overcoming it' is out of the question," said Soghomonyan.