«Մենք չենք կռանում երթուղայինում», «Ես ոչխար չեմ». պայքար լեցուն երթուղայինների դեմ
«Մենք չենք կռանում երթուղայինում» քաղաքացիական նախաձեռնությունը շուտով մեծ թափով կսկսի բազմապիսի ակցիաները` ուղղված երևանյան երթուղայինների խնդրին:
Հիշեցնենք, որ մայիսի սկզբին Facebook սոցիալական ցանցում «Մենք չենք կռանում երթուղայինում» խումբ է ստեղծվել, որն արդեն այժմ ունի մոտ 170 անդամ:
Նախնական շրջանում խմբի անդամները գրում էին, որ տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ, և սկզբնական փուլում անհրաժեշտ են լինելու կռացած ուղևորներով լի և կռանալու պրոցեսը պատկերող ֆոտոներ և տեսանյութեր, ինչը լայն արձագանք գտավ ֆեյսբուքի օգտատերերի շրջանում:
Epress.am-ը զրուցել է խմբի նախաձեռնող խմբի անդամ, «Հիմա» երիտասարդական նախաձեռնության ներկայացուցիչ Հակոբ Արշակյանի հետ, ով ներկայացրել է առաջիկա անելիքները:
«Մենք արդեն հանդիպում ենք ունեցել խմբի ակտիվ մասնակցիներից 25-30 հոգու հետ, քննարկվել և առաջարկվել են բազմապիսի ակցիաներ, ինչպես, օրինակ, մայկաների վրա տպել` «Մենք չենք կռանում երթուղայինում» և զբոսնել քաղաքով ու հատկապես ավտոբուսի կանգառներով, քաղաքում տարաբնույթ պաստառներ փակցնել, ակցիա կազմակերպել, որի ընթացքում մենք կմոտենանք կանգառների տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններին, և կհարցնենք` ինչով է պայմանավորված նրանց անտարբերությունն այն ժամանակ, երբ մի «Գազելը» 60 հոգի է տեղափոխում»,-  մեկնաբանել է ակտիվիստը:
Նա պարզաբանել է, որ վերջին ակցիայով իրենք ոչ թե ուզում են վնասել վարորդներին, որ նրանք տուգանք վճարեն, այլ նաև ոստիկաններին ասել, որ կան այս խնդրով հետևողականորեն հետաքրքրվող մարդիկ:
«Իսկ վարորդները մեզ պես հասարակ քաղաքացիներ են, նրանք էլ են տուժածներ, որ մտածում են` ոնց անեն, որ օրվա վերջին համապատասխան գումարը հասցնեն գծի տերերին»,- ասել է Արշակյանը:
Արշակյանը նշել է նաև, որ Facebook սոցիալական ցանցում ստեղծված ևս մի խմբի հետ են համագործակցելու:
«Հավանաբար, այդ խմբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը կկայանա չորեքշաբթի», - ասել է Արշակյանը:
Նշենք, որ խումբը կոչվում է «Ես ոչխար չեմ»:
Վերջինիս խոսքով` իրենք պատրաստվում են նաև տարբեր նամակներ գրել համապատասխան մարմիններին, «ուղղակի պայթեցնել բոլոր թեժ-գծերն ու էլեկտրոնային փոստերը»:
«Մենք հասկանում ենք, որ տվյալ պաշտոնյաները իրենց կարծիքը չեն փոխելու նամակներ ստանալով, և մեր այս նախաձեռնությունը ավելի շատ ուղղված է հասարակական գիտակցության բարձրացմանը: Նման կերպ մարդիկ գոնե կսկսեն իրենք բողոքել, պայքարել իրենց իրավունքի համար, երթուղային չեն նստի, եթե այնտեղ նստելու տեղ չի լինի»,- նշել է մեր զրուցակիցը:

'We Don't Stoop in Minibuses' and 'I'm No Sheep' in Fight Against Overcrowded Yerevan Public Transport
A Facebook group roughly translated from Armenian to “We don’t stoop in minibuses” will soon begin a number of campaigns to draw attention to their cause.
As previously reported, the group was in the process of acquiring photos and video footage in which passengers are seen standing with their backs bent in overcrowded minibuses, which are the primary form of public transportation in Yerevan as well as on inter-city routes.
The group, which currently has 161 members, notes that stooping in minibuses is actually prohibited by law, there’s a greater likelihood of death in case of an accident if one is standing, it’s inconvenient to lean on others with one’s buttocks and stooping has a negative impact on one’s health.
One of the creators of the group, representative of the youth civic movement HIMA, Hakob Arshakyan, spoke with Epress.am about their plans.
"We have already held a meeting with 25–30 active members; several campaigns were discussed and proposed — for example, to wear T-shirts with the inscription 'We don't stoop in minibuses' and walk around in the city and particularly at bus stops; to plaster various posters around the city; organize a demonstration, where we will approach police servicing the area near bus stops and ask why they are indifferent when one GAZelle transports 60 people," he said.
Arshakyan explained that with this last example it's not that they want to harm drivers, so they have to pay a fine, but to let police officers know there are people who are interested and keeping an eye on the situation.
The drivers are ordinary citizens like us; they too are victims: they have to think about how they can manage to pay the route owners with the amount they've made at the end of the day, the HIMA activist added.
Arshakyan noted that his group will be cooperating with another group, also created on Facebook. "Most likely the meeting with representatives of this group will take place on Wednesday."