Հայաստանից մեկնող զբոսաշրջիկների թիվն այս տարի նվազել է. ընկերություններ
Այս տարի Հայաստանում արտագնա զբոսաշրջության ծավալները նվազել են: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել են 3 տուրիստական գործակալությունների ներկայացուցիչները:
«Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, այս տարի զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է և դա կապված է այն բանի հետ, որ դրսում գները թանկացել են»,- Epress.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ասել է «Գլոբ Թրավել» ընկերության վաճառքի գծով խորհրդատու Միքայելա Մարգարյանը:
Նրա խոսքով` այս տարվա ընթացքում իրենց ընկերություն դիմող զբոսաշրջիկները հիմնականում նախընտրում են ճանապարհորդել Թուրքիա, Հունաստան և Բուլղարիա:
«Վիզա Կոնկորդ» ընկերություն դիմող քաղաքացիներն առավել հաճախ ընտրում են Իսպանիան, Ֆրանսիան, Չեխիան և Թունիսը: «Վիզա Կոնկորդում» ևս տեղեկացրեցին, որ Հայաստանից մեկնող զբոսաշրջիկների թիվն այս տարվա ընթացքում նվազել է:
«Բագրատ տուր» ընկերության հիմնական տուրիստական ուղղությունը Թուրքիան է` Անթալիա նահանգը: Ընկերության ներկայացուցչի խոսքով, սակայն, այս տարի իրենց դիմողների թիվը նույնպես նվազել է: «Բագրատ տուրում» չկարողացան նշել զբոսաշրջիկների թվի նվազման պատճառները:
«Լևոն Թրավել Երևան» ընկերության վաճառքի գծով խորհրդատու Աննա Գաբրիելյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրենց մոտից հիմնականում գնում են հանգստանալու Թուրքիա` Անթալիա, իսկ եվրոպական երկրներից նախընտրում են` Իտալիան, Ֆրանսիան, Հունաստանը և Բուլղարիան:
Գաբրիելյանի խոսքով` իրենց ընկերություն դիմած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա համեմատ մնացել է նույնը:
«Էլիտար» տուրիստական ընկերությունում զբոսաշրջիկների թվի նվազում չկա, սակայն աճ էլ չի գրանցվել:
Բացի եվրոպական երկրներից` Հունաստան, Ֆրանսիա, Իսպանիա, «Էլիտար» դիմողները հաճախ նախընտրում են նաև Կիպրոսը:

Гражданам Армении не хватает на туризм
В 2011 году сократились объемы внешнего туризма Армении. Об этом в беседе с Epress.am сообщили представители трех из пяти опрошенных местных турагентств.
«По сравнению с тем же промежутком времени прошлого года, в 2011-ом число туристов сократилось, что связано с ростом цен за рубежом», - заявила менеджер по продажам компании «Глоб Травел» Микаела Маргарян. По ее словам, в этом году их клиенты предпочитают путешествия в Турции, Греции и Болгарии.
Те, кто обращается в «Визу Конкорд», чаще всего предпочитают Испанию, Францию, Чехию и Тунис. В этой компании также сообщили о сокращении числа выезжающих из страны туристов.
С той же проблемой столкнулась компания «Баграт тур», основным направлением которой является турецкая Анталия. Однако представитель компании не смог назвать причины этого.
Менеджер по продажам «Левон Травел Ереван» Анна Габриелян сообщила Epress.am, что их клиенты в основном предпочитают отдыхать в Анталии, а из европейских стран выделяют Италию, Францию, Грецию и Болгарию. По словам Габриелян, число обратившихся к ним туристов не изменилось по сравнению с прошлым годом.
Та же ситуация в турфирме «Элитар». Кроме Греции, Франции и Испании, пользующиеся услугами «Элитар» любят отдыхать и на Кипре.