«Կարող էին այլ վայր տեղափոխել». ԵՄ-ը` Կարսի հուշարձանի մասին
Եվրամիության ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն պատասխանել է Կարսում գտնվող հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանի ապամոնտաժման վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լորենցո Ֆոնտանայի հարցադրմանը:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը ընդգծել է այն փաստը, որ հուշարձանը նվիրված էր հայ-թուրքական բարեկամությանը, սակայն Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այն հրեշավոր էր անվանել և կարգադրել էր քանդել:
Շտեֆան Ֆյուլեն իր պատասխանում նշել է, որ իրենք ցավում են, որ հայ-թուրքական բարեկամությանը նվիրված Թուրքիայի միակ հուշարձանը ապամոնտաժվել է:
«Ոչ մի հանձնաժողով, և ոչ մի պետական կառույց չի կարող գնահատել այդ հուշարձանի գեղագիտական արժեքը: Իսկ ապամոնտաժման հարցը միշտ էլ շատ լուրջ որոշում է: Եթե հարցը վերաբերում էր հուշարձանի գտնվելու վայրին, ապա այն կարող էին մեկ այլ տեղ տեղափոխել»,- Ֆյուլեի խոսքերն է փոխանցում Anspress.com-ը:

EU Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Štefan Füle said on Monday that the European Union is “deeply concerned” about the demolition of a monument in Turkey's eastern province of Kars as he said that it is the only statue dedicated to the struggle of peace between Armenia and Turkey.
In response to a proposal presented by some European Parliament members, Füle said that neither the commission nor any other statesman can define the aesthetic value of the statue, and that to demolish a piece of art is a “very serious decision,” reports Today's Zaman.
If the issue was about the place where the monument is located, it could simply have been moved to another area, he said, according to ANS Press news agency.
Popularly known as the Monument to Humanity, the statue has been almost demolished on grounds that it had been illegally erected.
The controversy surrounding the statue began after Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan called it a “monstrosity.” The Monument to Humanity is meant to symbolize the friendship between Turkey and Armenia.