ՀԱԿ-ը Կազանից առաջ Սերժ Սարգսյանին ֆորա է տվել. կարծիք
ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ ներկայացուցիչ, «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրանտ Բագրատյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կարևորել է այն փաստը, որը Կազանում կայանալիք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից առաջ Հայաստանում ազատ են արձակել քաղբանտարկյալներին:
«ՀԱԿ-ը մեծ ֆորա տվեց Սերժ Սարգսյանին: Նա այսօր Կազան ա գնում որպես դեմոկրատ նախագահ` ի տարբերություն Ալիևի: Սերժ Սարգսյանն այսօր երկու կամ երեք անգամ ավելի բարձր կարա խոսի Կազանում: ՀԱԿ-ը դա տվեց իրա դիվիդենտների հաշվին, իրա ռեյտինգի հաշվին, ՀԱԿ-ը դա մտածված տվեց: Չնայած, ինչի մենք երեխա՞ ենք, չենք հասկանում, որ Մարտի 1-ի համար Սերժ Սարգսյանն էլ ա պատասխանատու»,- ասել է Բագրատյանը:
Բագրատյանն ասել է, որ, իր տվյալներով, Կազանում սեղանին դրվելու է ոչ թե փոխզիջման փաստաթուղթ, այլ զիջման փաստաթուղթ:
«Բայց մտքովս մի միտք անցավ, միգուցե, Սերժ Սարգսյանն էլ չգիտի փաստաթղթի մասին, ոչ ինքը, ոչ էլ Ալիևը: Իսկ էս դեպքում Սերժ Սարգսյանը կարա էսպիսի ֆռազա ասի` «մեր ժողովուրդը համաձայն չի սրա հետ»: Սա հիմա նա կարա ասի ՀԱԿ-ի շնորհիվ: Որովհետև եթե առանց էս երկխոսության նման բան ասեր, կասեին` «քո ժողովուրդը 200000-ով կանգնած ա Մատենադարանում կամ Ազատության հրապարակում, ժողովրդի անունից մի խոսա: Պարզից էլ պարզ ա, որ էս ֆորան ենք տվել», - նշել է Բագրատյանը:
Խոսելով ներքաղաքական խնդիրների մասին` նա հայտարարել է, որ ողջունում է ընդդիմություն-իշխանություն հնարավոր երկխոսությունը, բայց ՀԱԿ-ի ներսում փորձում է պահել որոշակի դիրքորոշում.
«Հա հետո ինչ, վերջին հաշվով քաղբանտարկյալներին ազատելը պարտավոր էին անել: Վերջին հաշվով վերականգնվել է արդարությունը, չի արվել ավելացված արդարություն: Այսինքն` մեր բերանից լոզերը չպիտի գնան սրա հետ կապված: Եվ հեղափոխության, կտրուկ փոփոխությունների պատրաստակամությունը ՀԱԿ-ում իշխանություններն ու Սերժ Սարգսյանն ամեն օր պիտի տեսնեն»:

Саргсяну позволили поехать к Алиеву и Медведеву в качестве демократического лидера
Бывший премьер-министр, представитель Армянского национального конгресса, лидер партии «Свобода» Грант Багратян считает важным тот факт, что политзаключенных освободили до встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Казани.
«АНК дал Сержу Саргсяну большую фору. Он едет в Казань в качестве демократического президента, в отличие от Алиева. Сегодня Серж Саргсян может говорить в Казани в два-три раза увереннее. АНК сделал это за счет своих дивидендов, за счет своего рейтинга, АНК сделал это намеренно. Хотя мы же не дети, понимаем, что Серж Саргсян также несет ответственность за 1 марта», - заявил Багратян на пресс-конференции в среду.
По данным Багратяна, на столе переговоров в Казани будет поставлен документ не о взаимных уступках, но односторонней уступке. «Возможно, о документе не знает ни Серж Саргсян, ни Алиев. А в таком случае Серж Саргсян может сказать следующее: «Наш народ не согласен с этим». Это он может сказать благодаря АНК, потому что если бы он сказал подобное без диалога власти с оппозицией, ему ответили бы «200 000 твоего народа стоят у Матенадарана или на площади Свободы (места проведения митингов – ред.), не говори от имени народа». Яснее ясного, что мы дали эту фору», - подчеркнул оппозиционер.
Говоря о внутриполитических проблемах, Грант Багратян заявил, что приветствует возможный диалог между с властью, однако внутри Армянского национального конгресса он старается придерживаться «определенной позиции». «В конечном счете, они обязаны были освободить политзаключенных, справедливость восторжествовала. То есть мы не должны пускать слюнки по этому поводу. Власти и Серж Саргсян каждый день должны видеть готовность АНК к резким переменам».
На вопрос об отношении Конгресса к этой его позиции, Багратян ответил: «Что они должны сказать? Говорят, что прав. Никто мне обратного не говорил».