ՀԱԿ-ը Կազանից առաջ Սերժ Սարգսյանին ֆորա է տվել. կարծիք
ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ ներկայացուցիչ, «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրանտ Բագրատյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կարևորել է այն փաստը, որը Կազանում կայանալիք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից առաջ Հայաստանում ազատ են արձակել քաղբանտարկյալներին:
«ՀԱԿ-ը մեծ ֆորա տվեց Սերժ Սարգսյանին: Նա այսօր Կազան ա գնում որպես դեմոկրատ նախագահ` ի տարբերություն Ալիևի: Սերժ Սարգսյանն այսօր երկու կամ երեք անգամ ավելի բարձր կարա խոսի Կազանում: ՀԱԿ-ը դա տվեց իրա դիվիդենտների հաշվին, իրա ռեյտինգի հաշվին, ՀԱԿ-ը դա մտածված տվեց: Չնայած, ինչի մենք երեխա՞ ենք, չենք հասկանում, որ Մարտի 1-ի համար Սերժ Սարգսյանն էլ ա պատասխանատու»,- ասել է Բագրատյանը:
Բագրատյանն ասել է, որ, իր տվյալներով, Կազանում սեղանին դրվելու է ոչ թե փոխզիջման փաստաթուղթ, այլ զիջման փաստաթուղթ:
«Բայց մտքովս մի միտք անցավ, միգուցե, Սերժ Սարգսյանն էլ չգիտի փաստաթղթի մասին, ոչ ինքը, ոչ էլ Ալիևը: Իսկ էս դեպքում Սերժ Սարգսյանը կարա էսպիսի ֆռազա ասի` «մեր ժողովուրդը համաձայն չի սրա հետ»: Սա հիմա նա կարա ասի ՀԱԿ-ի շնորհիվ: Որովհետև եթե առանց էս երկխոսության նման բան ասեր, կասեին` «քո ժողովուրդը 200000-ով կանգնած ա Մատենադարանում կամ Ազատության հրապարակում, ժողովրդի անունից մի խոսա: Պարզից էլ պարզ ա, որ էս ֆորան ենք տվել», - նշել է Բագրատյանը:
Խոսելով ներքաղաքական խնդիրների մասին` նա հայտարարել է, որ ողջունում է ընդդիմություն-իշխանություն հնարավոր երկխոսությունը, բայց ՀԱԿ-ի ներսում փորձում է պահել որոշակի դիրքորոշում.
«Հա հետո ինչ, վերջին հաշվով քաղբանտարկյալներին ազատելը պարտավոր էին անել: Վերջին հաշվով վերականգնվել է արդարությունը, չի արվել ավելացված արդարություն: Այսինքն` մեր բերանից լոզերը չպիտի գնան սրա հետ կապված: Եվ հեղափոխության, կտրուկ փոփոխությունների պատրաստակամությունը ՀԱԿ-ում իշխանություններն ու Սերժ Սարգսյանն ամեն օր պիտի տեսնեն»:

HAK Gave Serzh Sargsyan an Advantage Ahead of Kazan Meeting: Opinion
Former Armenian prime minister, representative of the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) and leader of the Azatutyun ("freedom") party Hrant Bagratyan, meeting with journalists in Yerevan today, emphasized the fact that political prisoners in Armenia were released ahead of the meeting between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Kazan (Republic of Tatarstan, Russia) on Jun. 25.
"HAK gave a great advantage to Serzh Sargsyan. He goes to Kazan today as a democratic president — unlike Aliyev. Serzh Sargsyan today can speak two or three times louder in Kazan. HAK gave that on account of dividends, on account of his rating — HAK gave that knowingly. Though, why, are we children? don't we realize that Serzh Sargsyan is also responsible for Mar. 1?" he said, referring to the events of Mar. 1–2, 2008, when national police and military forces, called in to disperse crowds protesting a contested presidential elections, used "excessive force and violence" which left 10 people dead and many more wounded.
Armenia's former PM said, according to his sources, it won't be a document on mutual concessions, but one only on concessions that will be placed on the table at Kazan.
"But a thought crossed my mind — perhaps Serzh Sargysan too doesn't know about the document, neither him nor Aliyev. Then in this case, Serzh Sargsyan can say such a phrase: 'Our people don't agree with this.' He can say that now, thanks to HAK. Because if without this dialogue he said such a thing, they would say, 'Your people are 200,000 standing at the Matenadaran and Liberty Square — don't speak on behalf of the people.' It's clearer than clear that we gave this advantage," he said.
Weighing in on internal political developments, Bagratyan said that he welcomes the possible dialogue between the opposition and Armenia's ruling authorities, but he tries to keep a certain position inside HAK.
"Yeah, then what? They were ultimately obliged to release political prisoners. Ultimately justice was restored; added justice wasn't done. That is, our mouth shouldn't salivate because of this. And the authorities and Serzh Sargsyan must see HAK's willingness for drastic changes and revolution every day," he said.