Ռուսաստանը Գյումրիի ռազմակայանի ավելցուկային զենքը կփոխանցի Հայաստանին
Ռուսաստանի Պետդումայի վերին պալատը հունիսի 22-ին վավերացրել  է Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման մասին 1995թ. ստորագրված պայմանագրի ժամկետի երկարաձգման արձանագրությունը:
Հունիսի 21-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ԱՊՀ երկրների հետ ռազմական համագործակցության վարչության պետ, գնդապետ Անդրեյ Գուսևը հայտնել է սենատորներին, որ ռուսական ռազմակայանը կանցնի բրիգադային համակարգի, ինչը նրա խոսքով, չի խախտում ռազմական պատրաստականությունը:  Այժմ դրա թվաքանակը կազմում է 4 հազար 245 մարդ, որոնցից 370-ը զինվորականներ են, 500-ը`քաղաքացիական  մասնագետներ:
Սենատորների այն հարցին, թե դեպի ուր են վերատեղակայվելու ավելցուկային զենքն ու ռազմական տեխնիկան, Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը պատասխանել է, որ դրանք անհատույց փոխանցվելու են Հայաստանի զինված ուժերին:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև պայմանագիրը, որի համաձայն ռուսական ռազմակայանը 25 տարով տեղակայվելու էր Հայաստանում, ստորագրվել է 1995թ. մարտի 16-ին: Այժմ պայմանագրի ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 49 տարի 2010 թվականին:
Ռազմակայանը նախատեսված է խաղաղարար գործողությունների համար և անհրաժեշտության դեպքում պետք է ապահովի  Հայաստանի անվտանգությունը:

Избыточное вооружение и техника перепадет Армении. Сенаторы РФ продлили протокол
Верхняя палата Госдумы России ратифицировала протокол между РФ и Арменией о продлении дислокации военной базы в Гюмри до 2044 года.
Кроме того начальник Управления военного сотрудничества Минобороны с государствами СНГ полковник Андрей Гусев сообщаил сенаторам, что база перейдет на бригадную систему, что, по его словам, не нарушило боеготовность ее частей.
Сейчас ее численность составляет 4 тысяч 245 человек, из них 370 - военнослужащие и 500 человек - гражданские специалисты.
На вопрос сенаторов, куда будут передислоцироваться избыточное вооружение и военная техника, представитель Минобороны ответил, что они будут передаваться Вооруженным силам Армении на безвозмездной основе.
Российская военная база дислоцирована в армянском городе Гюмри согласно двустороннему договору между Москвой и Ереваном от 1995 года. Протокол о российской военной базе, дислоцированной в Армении предусматривает, в частности, продления срока ее пребывания в республике с 25 лет до 49 со следующим автоматическим продлением на пятилетние периоды. База предназначена для выполнения миротворческих задач и для действия в качестве сил сдерживания от возможной агрессии извне во взаимодействии с Вооруженными силами Армении в составе объединенной группировки войск двух стран.