Ռուսաստանցի քաղաքագետը Կազանի հանդիպումից հետո հիասթափություն է խոստանում
Հունիսի 24-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Կազանում կայանալիք հանդիպումից հետո անխուսափելիորեն հիասթափություն է ի հայտ գալու, քանի որ պետք չէ ակնկալել, որ Երևանն ու Բաքուն հանկարծ ինչ-որ աներևակայելի բան կանեն, որը կտրուկ կտարբերվի նրանց նախկին դիրքորոշումներից: Այս մասին vesti.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է «Տրիալոգ» միջազգային ակումբի նախագահ, ռուսաստանցի քաղաքագետ Դմիտրի Պոլիկանովը:
Բացի դա, ըստ փորձագետի, Հայաստանը կապված է նաև Ղարաբաղի հայ առաջնորդների դիրքորոշման հետ, որն այն պարզապես չի կարող անտեսել. «Չի բացառվում նաև այն, որ որևէ համաձայնության հասնելու հնարավորության դեպքում անգամ Ղարաբաղը կարող է խոչընդոտել գործընթացը և չընդունել փաստը»:
Պոլիկանովը նշել է, որ Հայաստանում ակտիվորեն քննարկվում է ղարաբաղյան թեման: «Ցանկացած զիջումների դեպքում ընդդիմությունը չի հապաղի իշխանությունից հաշիվ պահանջել: Փաստացիորեն սա այն պատճառներից մեկն է, որը ստիպում է առաջիկա համաձայնության մասին խոսակցություններին թերահավատորեն մոտենալ: Ադրբեջանում, որտեղ գլխավորը համարվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, քան ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, զիջումները նույնպես կընկալվեն որպես թուլություն, այդքան ժամանակ պատրաստվում էին պատերազմի, իսկ արդյունքում` ինչ-որ համաձայնագրեր, ինչ-որ փոխզիջում: Այդ ամենը հանրությանը «վաճառել» որպես ադրբեջանցի զինվորականների կամք, որն արդյունքում կոտրել է հայկական կողմի դիմադրությունը, դժվար կլինի: Այս նպատակով կողմերը պետք է լուրջ «տնային աշխատանք» կատարեն, որի համար ժամանակ գրեթե չի մնացել»:
Խոսելով ռազմական ճանապարհով հակամարտության լուծման մասին` Պոլիկանովը նշել է, որ ամեն ինչ կախված կլինի Ադրբեջանի դիրքորոշումից: «Բաքվում այսպես թե այնպես աճում է բանակցային գործընթացի հանդեպ առկա հիասթափությունը: Ադրբեջանում իսկապես այդ «Գորդյան հանգույցը» լուծելու ցանկություն կա: Սակայն անել դա անմիջապես գագաթաժողովից հետո`որպես համաձայնության բացակայության պատասխան, քաղաքականապես սխալ կլիներ: Դա մեծ վնաս կհասցներ Ադրբեջանի արտաքին դիրքորոշումներին, այդ ամենը կգնահատվեր որպես ագրեսիվ քաղաքականության դրսևորում`միաժամանակ Հայաստանին շնորհելով զոհի կարգավիճակ, որի հանդեպ համակրանքով կլցվեին: Այս առումով, որքան էլ դա ցինիկական հնչի, Բաքվին անհրաժեշտ է սպասել հերթական սադրանքին կամ էլ կազմակերպել այդ սադրանքը այնպիսի պատերազմի համար, որը ցանկանում է արդար երևալ, casus belli է անհրաժեշտ»:
Մեկնաբանելով Մոսկվայի, Փարիզի և Վաշինգտոնի միջնորդ դերը`քաղաքագետը հայտարարել է, որ իրենք նախկինի պես ուժեղ լծակներ չունեն Բաքվի և Երևանի վրա ազդելու համար:

There will Surely be Disappointment After Kazan Meeting: Moscow Analyst
After the Jun. 24 meeting among the presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan in Kazan, inevitably there will be disappointment because we can hardly expect that Yerevan or Baku will suddenly do something incredible, which will greatly differ from their former positions, said chair of the Trialogue Club International (a community of diplomats, experts and businesses in Moscow), Moscow-based political analyst Dr. Dmitry Polikanov (pictured, below) in an interview with Vesti.az.
Moreover, according to Dr. Polikanov, Armenia is connected also to the position of Karabakh's Armenian leaders, which it simply cannot ignore: "Also not excluded is the possibility that even if an agreement is reached, Karabakh can block the process and reject it."
He noted that Armenia is actively discussing the topic of Nagorno-Karabakh. "The opposition will not hesitate to demand a reckoning from the authorities for any concessions. Actually this is one of the reasons why talk of an impending agreement causes skepticism. In Azerbaijan, where the main principal is considered to be territorial integrity rather than self-determination of peoples, concessions will likewise be perceived as a weakness — for so long they were preparing for war and while eventually some agreement, some sort of compromise. To 'sell' all that to the public as the will of Azerbaijani soldiers, which is a result of overcoming resistance from the Armenian side, will be difficult. Therefore, the parties have to do some serious work at home, for which there is practically no time left."
Speaking about the possibility of a military solution to the conflict, Dr. Polikanov said that everything will depend on Azerbaijan's position. "Baku, one way or another, grows frustrated with the negotiation process. Azerbaijan, indeed, has the desire to cut this Gordian Knot. But to do it immediately after the summit, as a response to the lack of agreement, would've been politically incorrect. This would seriously damage Azerbaijan's international positions; it would be seen as a manifestation of aggressive policy while giving Armenia victim status, which would be imbued with sympathy. In this sense, no matter how cynical it sounds, it would be more logical for Baku to wait for the next provocation or organize it — for any war that wants to appear fair, you need a casus belli."
Commenting on mediation efforts by Moscow, Paris and Washington, the analyst said they still don't have any significant leverage in Baku and Yerevan.