Ռուսաստանցի քաղաքագետը Կազանի հանդիպումից հետո հիասթափություն է խոստանում
Հունիսի 24-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Կազանում կայանալիք հանդիպումից հետո անխուսափելիորեն հիասթափություն է ի հայտ գալու, քանի որ պետք չէ ակնկալել, որ Երևանն ու Բաքուն հանկարծ ինչ-որ աներևակայելի բան կանեն, որը կտրուկ կտարբերվի նրանց նախկին դիրքորոշումներից: Այս մասին vesti.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է «Տրիալոգ» միջազգային ակումբի նախագահ, ռուսաստանցի քաղաքագետ Դմիտրի Պոլիկանովը:
Բացի դա, ըստ փորձագետի, Հայաստանը կապված է նաև Ղարաբաղի հայ առաջնորդների դիրքորոշման հետ, որն այն պարզապես չի կարող անտեսել. «Չի բացառվում նաև այն, որ որևէ համաձայնության հասնելու հնարավորության դեպքում անգամ Ղարաբաղը կարող է խոչընդոտել գործընթացը և չընդունել փաստը»:
Պոլիկանովը նշել է, որ Հայաստանում ակտիվորեն քննարկվում է ղարաբաղյան թեման: «Ցանկացած զիջումների դեպքում ընդդիմությունը չի հապաղի իշխանությունից հաշիվ պահանջել: Փաստացիորեն սա այն պատճառներից մեկն է, որը ստիպում է առաջիկա համաձայնության մասին խոսակցություններին թերահավատորեն մոտենալ: Ադրբեջանում, որտեղ գլխավորը համարվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, քան ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, զիջումները նույնպես կընկալվեն որպես թուլություն, այդքան ժամանակ պատրաստվում էին պատերազմի, իսկ արդյունքում` ինչ-որ համաձայնագրեր, ինչ-որ փոխզիջում: Այդ ամենը հանրությանը «վաճառել» որպես ադրբեջանցի զինվորականների կամք, որն արդյունքում կոտրել է հայկական կողմի դիմադրությունը, դժվար կլինի: Այս նպատակով կողմերը պետք է լուրջ «տնային աշխատանք» կատարեն, որի համար ժամանակ գրեթե չի մնացել»:
Խոսելով ռազմական ճանապարհով հակամարտության լուծման մասին` Պոլիկանովը նշել է, որ ամեն ինչ կախված կլինի Ադրբեջանի դիրքորոշումից: «Բաքվում այսպես թե այնպես աճում է բանակցային գործընթացի հանդեպ առկա հիասթափությունը: Ադրբեջանում իսկապես այդ «Գորդյան հանգույցը» լուծելու ցանկություն կա: Սակայն անել դա անմիջապես գագաթաժողովից հետո`որպես համաձայնության բացակայության պատասխան, քաղաքականապես սխալ կլիներ: Դա մեծ վնաս կհասցներ Ադրբեջանի արտաքին դիրքորոշումներին, այդ ամենը կգնահատվեր որպես ագրեսիվ քաղաքականության դրսևորում`միաժամանակ Հայաստանին շնորհելով զոհի կարգավիճակ, որի հանդեպ համակրանքով կլցվեին: Այս առումով, որքան էլ դա ցինիկական հնչի, Բաքվին անհրաժեշտ է սպասել հերթական սադրանքին կամ էլ կազմակերպել այդ սադրանքը այնպիսի պատերազմի համար, որը ցանկանում է արդար երևալ, casus belli է անհրաժեշտ»:
Մեկնաբանելով Մոսկվայի, Փարիզի և Վաշինգտոնի միջնորդ դերը`քաղաքագետը հայտարարել է, որ իրենք նախկինի պես ուժեղ լծակներ չունեն Բաքվի և Երևանի վրա ազդելու համար:

Казанское разочарование приведет к необходимости военной провокации в Карабахе
После встречи президентов России, Армении и Азербайджана в Казани 24 июня неизбежно возникнут разочарования, потому что вряд ли стоит ожидать, что Ереван и Баку вдруг сделают нечто невероятное, что резко отличалось бы от их прежних позиций. Об этом интервью vesti.az заявил председатель Международного клуба «Триалог», российский политолог Дмитрий Поликанов (на фото).
Более того, Армения, по словам эксперта, связана еще и позицией собственно армянских лидеров Карабаха, которую она просто проигнорировать не может: «Не исключена вероятность, что даже в случае достижения какого-то соглашения, именно Карабах может по факту заблокировать его своим неприятием».
Он отметил, что в Армении идет нагнетание карабахской темы. «За любые уступки оппозиция не преминет предъявить счет властям. Собственно это одна из причин, почему разговоры о грядущем соглашении вызывают скепсис. В Азербайджане, где главным является принцип территориальной целостности нежели самоопределения народов, уступки также будут восприняты как слабость – столько времени готовились к войне, а в итоге какие-то соглашения, какой-то компромисс. «Продать» это публике как силу духа азербайджанских военных, сломившую в итоге сопротивление армянской стороны, будет очень трудно. Поэтому если стороны всерьез настроены на принципиальное соглашение, им нужно проделать большую «домашнюю работу», времени на которую почти не остается».
Говоря о возможности военного решения конфликта, Поликанов отметил, что все будет зависеть от позиции Азербайджана. «В Баку, так или иначе, растет разочарование переговорным процессом. У Азербайджана, действительно, есть соблазн разрубить этот гордиев узел. Но делать это сразу после саммита, в ответ на отсутствие договоренностей было бы политически неправильно. Это нанесло бы серьезный урон международным позициям Азербайджана, было бы расценено как проявление агрессивной политики, заведомо поместив Армению в статус жертвы, к которой проникнутся симпатией. В этом смысле, как это ни цинично звучит, Баку было бы логичнее дождаться очередной провокации или организовать ее – для любой войны, которая хочет выглядеть справедливой, нужен casus belli».
Комментируя посредническую деятельность Москвы, Парижа и Вашингтона, политолог заявил, что у них по-прежнему нет никаких серьезных рычагов давления на Баку и Ереван: «Все эти годы посредникам не удавалось пойти дальше констатаций. Многие моменты, благоприятные для «выкручивания рук» противоборствующим сторонам, были упущены. Наверстать все это лишь за день саммита в Казани кажется почти нереальным».