Հայ երիտասարդները բոյկոտում են Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Հայազն երիտասարդական միության անդամներն այսօր առավոտյան երթով գնացել են նախագահի նստավայր` Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիևի և Դմիտրի Մեդվեդևի` այսօրվա հանդիպման վերաբերյալ նամակ հանձնելու, որից հետո 24 ժամյա նստացույց են կազմակերպել Արտաքին գործերի նախարության շենքի առջև: Epress.am-ի հետ զրույցում ՀԵՄ ներկայացուցիչ Լիլիթ Պետրոսյանը ներկայացրել է իրենց նստացույցի պահանջը.
«Նախքան Կազանի հանդիպումը հայ պաշտոնյաների ելույթներում զիջողական, հուսահատ տրամադրություններ զգացինք: Մենք հայ երիտասարդներ ենք, պահանջատեր ենք, անտարբեր չենք և չենք սակարկում մեր հերոսների արյունը, տեր ենք ազատագրված հողերին և չենք ուզում ոչ մի թիզ անգամ զիջենք»,- ասել է Պետրոսյանը:
Նստացույցն ուղեկցվում է հայրենասիրական երգերով, ինպես նաև տարաբնույթ կոչերով` «Մենք հանձնելու հող չունենք», «Հող հանձնողը` դավաճան», «Ոչ մի թիզ հող թշնամուն»:

Армянская молодежь бойкотирует встречу Саргсян-Алиев (ФОТО)
В пятницу члены молодежного союза «Айязн» организовали шествие к резиденции президента для вручения письма о сегодняшней встрече Сержа Саргсяна, Ильхама Алиева и Дмитрия Медведева в Казани. Затем началась 24-часовая сидячая забастовка у здания МИД страны.
В беседе с Epress.am представитель Союза Лилит Петросян представила требование участников акции: «До встречи в Казани мы почувствовали отступленческие, отчаянные настроения. Мы – армянская молодежь, у нас есть требования, мы не безразличны и не торгуем кровью своих героев, мы постоим за освобожденные земли и не хотим уступать ни пяди», - сказала Петросян.
Сидячая забастовка сопровождалась патриотическими песнями и лозунгами типа « Нам нечего сдавать!», «Сдающий земли – предатель!», «Ни пяди земли врагу!».