Հայ երիտասարդները բոյկոտում են Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Հայազն երիտասարդական միության անդամներն այսօր առավոտյան երթով գնացել են նախագահի նստավայր` Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիևի և Դմիտրի Մեդվեդևի` այսօրվա հանդիպման վերաբերյալ նամակ հանձնելու, որից հետո 24 ժամյա նստացույց են կազմակերպել Արտաքին գործերի նախարության շենքի առջև: Epress.am-ի հետ զրույցում ՀԵՄ ներկայացուցիչ Լիլիթ Պետրոսյանը ներկայացրել է իրենց նստացույցի պահանջը.
«Նախքան Կազանի հանդիպումը հայ պաշտոնյաների ելույթներում զիջողական, հուսահատ տրամադրություններ զգացինք: Մենք հայ երիտասարդներ ենք, պահանջատեր ենք, անտարբեր չենք և չենք սակարկում մեր հերոսների արյունը, տեր ենք ազատագրված հողերին և չենք ուզում ոչ մի թիզ անգամ զիջենք»,- ասել է Պետրոսյանը:
Նստացույցն ուղեկցվում է հայրենասիրական երգերով, ինպես նաև տարաբնույթ կոչերով` «Մենք հանձնելու հող չունենք», «Հող հանձնողը` դավաճան», «Ոչ մի թիզ հող թշնամուն»:

Unity of Hayazn Youth members marched to the presidential residence today to submit a letter after which they organized a 24-hour sit-in outside the RA Ministry of Foreign Affairs building in Yerevan. The youth are protesting today's meeting of the presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia in Kazan, where there is a possibility that a framework document on the Basic Principles to settle the Nagorno-Karabakh conflict will be signed.
"We felt yielding, despairing moods in statements by Armenian officials before the Kazan meeting. We are Armenian youth, we are demanding, we are not indifferent and we don't bargain the blood of our heros, we are the owner of the liberated lands and we don't want to concede even a single inch," Unity of Hayazn Youth representative Lilit Petrosyan told Epress.am.
The sit-in, which had about 10 participants, was accompanied by patriotic songs, as well as various calls: "We have no land to hand over," "The one who hands over land is a traitor," and "Not a single inch of land to the enemy."