Թուրքիայում բանտարկված լրագրողները որոշել են թերթ հրատարակել
Թուրքիայում կալանավորված լրագրողները պատրաստվում են «Ձերբակալված լրագրողներ» խորագրով թերթ հրատարակել` պարբերականում ընդգրկելով նաև այլ թուրք մտավորականների սյունյակները:
Թերթի առաջին տարբերակը հայտնվելու է կրպակներում հուլիսի 28-ին` Թուրքիայում մամուլի գրաքննության պաշտոնական վերացման հոբելյանի օրը (տեղի է ունեցել 1908 թվականին):
«Եթե խոսքի և մտքի ազատության հարցում Թուրքիան ցանկանում է գոնե մի փոքր առաջընթաց գրանցել, ապա հակաահաբեկչական օրենքները պետք է ամբողջությամբ վերացվեն: Այդ երբվանի՞ց է միտքը դարձել ահաբեկչական գործունեություն», - Hürriyet Daily News-ի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել է Կալանավորված լրագրողների հետ համերաշխության պլատֆորմի (TGDP) խոսնակ Նեքատի Աբայը:
Թուրքիայում մոտ 60 լրագրողներ ներկայումս բանտում են ահաբեկչության տարածման մեղադրանքի համաձայն, նշել է Աբայը` հավելելով, որ այս ցուցանիշով Թուրքիան գերազանցում է անգամ Չինաստանին: Պարբերականի հրատարակման գաղափարը պատկանում է «Արամ» hրատարակչության սեփականատեր Բեդրի Ադանիրին, ով մեղադրվում է նույն հոդվածով և կալանքի տակ է գտնվում Դիարբեքիրի բանտում:
«Թերթի առաջին տարբերակում ընդգրկված են միայն բանտարկված լրագրողների հոդվածները, իսկ ապագայում արդեն կներառվեն նաև ազատության մեջ գտնվող այլ մտավորականների գործերը», - նշել է Աբայը:

Jailed Journalists in Turkey to Publish Newspaper
Journalists apprehended under the country’s anti-terror laws are planning to publish a newspaper called the “Arrested Journal” with contributions from other Turkish intellectuals, reports the Hürriyet Daily News.
The newspaper’s first issue will reach newsstands on Jul. 28, the anniversary of the repeal of censure over the press in 1908.
“If an inch of progress is to be made in Turkey regarding the freedom of thought and expression, then anti-terror laws have to be entirely abolished. Since when has thought become a terrorist activity?” Necati Abay, the spokesperson for the Solidarity with Imprisoned Journalists Platform, or TGDP, recently told the Hürriyet  in a telephone interview.
Some 60 journalists are currently in prison on anti-terror charges in Turkey, according to Abay, who said Turkey had managed to outscore China in this regard.
The idea of publishing the newspaper was first advanced by the owner of Aram Publishing House, Bedri Adanır, who was arrested on anti-terror charges and jailed in Diyarbakır Prison, the TGDP spokesperson said.
The paper’s first issue will only feature the writings of arrested journalists, while future issues will also include the writings of other intellectuals from outside prisons, Abay said.
The journal will be distributed as a supplement to other dailies, eliminating the need for other distribution channels, said the spokesperson.