ԵԱՀԿ դիտարկումը Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտում չի արձանագրել
Հուլիսի 5-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնական Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/:
Հակառակ կողմից դիտարկման խմբում էին ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և Ուիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության և Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

Home / Armenia / No Ceasefire Violation Noted by OSCE on Karabakh–Azerbaijan Line of Contact
On Jul. 5, according to the agreement with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE mission held a regular monitoring of the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces’ Line of Contact, in the Askeran direction, reads a press release issued by the de-facto republic’s foreign affairs press service.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office, Lieutenant Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office Antal Herdich (Hungary).
From the positions of the Azerbaijani side, the monitoring group comprised Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office Christo Christov (Bulgaria) and William Prior (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the ceasefire regime was noted.