Իլիա 2-րդը հայերի դեմ ոչինչ չունի, բայց Սահակաշվիլիի որոշման հետ համաձայն չէ
Ամենայն Վրացյո Պատրիարք Իլիա Երկրորդը կոչ է անում երկրի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիին  Վրաստանում կրոնական միավորումներին իրավաբանական կարգավիճակ տրամադրելու մասին օրինագծի հարցում օգտվել վետոյի իր իրավունքից: Սակայն, ինչպես հայտնի է, օրենսդրական փոփոխություններն արդեն իսկ ստորագրվել են նախագահի կողմից և ուժի մեջ մտել:
«Այս ամենի գլխավոր պատասխանատուն նախագահն է, և ես ցանկանում եմ, որ ինչպես նա, այնպես էլ երկիրը իրենց հանգիստ զգան: Հուսով եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի»,- հայտարարել է Պատրիարքը:
Նրա խոսքով` կրոնական միավորումներին կարգավիճակ տրամադրելու հարցն այնքան կարևոր և միաժամանակ վտանգավոր է, որ այն ընդունելուց առաջ պատգամավորները պետք է մտածեին, թե դա ինչի կհանգեցնի 10 և 100 տարի հետո:
Պատրիարքը նաև նշել է, որ իր խոսքում հայերի դեմ ոչինչ չկա և, չնայած տարբեր բնույթի խոսակցություններին, վրացիներն ու հայերը միշտ էլ եղել և մնում են եղբայրներ:
«Երբ հայերը խնդիրներ ունեին, մենք միշտ օգնում էինք, և նրանք էլ մեզ էին օգնում, երբ մեզ համար էին դժվար ժամանակներ լինում: Պարզապես այս օրենքն այնքան բարդ ու պատասխանատու է, որ կարող է չարամիտ նպատակներով օգտագործվել: Այդ իսկ պատճառով հարկ է ամեն ինչ հաշվի առնել: Երբ հարցնում են, թե ինչու է եկեղեցին միջամտում պետության հարցերին, ցանկանում եմ ասել, որ դա միայն պետական հարց չէ, դա այն հարցն է, որը վերաբերում է մեր ազգին, եկեղեցուն և հատկապես պետությանը»,- հայտարարել է Իլիա Երկրորդը:
Պատրիարքը նշել է նաև, որ այս հարցի վերաբերյալ առաջացած տարաձայնությունները վերջին օրերի ընթացքում լարվածության մեջ է պահում նաև կրոնների միջև առկա հարաբերությունները, ինչը անթույլատրելի է:
«Վրացական ազգը միշտ էլ սատար էր կանգնում փոքր ազգերին: Պաշտպանում էր հայերին, ռուսներին, ադրբեջանցիներին, հրեաներին: Հենց իրենք`հրեաներն են հայտարարել, որ Վրաստանը միակ երկիրն է, որտեղ երբեք հակասեմիտականություն չի եղել»,- հայտարարել է Իլիա Երկրորդը:

Georgian Patriarch has Nothing Against Armenians, Disagrees with Saakashvili's Decision
His Holiness and Beatitude Ilia II, Catholicos Patriarch of All Georgia, is urging Georgian President Mikheil Saakashvili to use his power to veto the legislative amendments on the status of religious associations approved by parliament earlier this week. However, as it is already known, the legislative amendments have been signed by the president and are already in effect.
"The primary responsibility for this rests with the president, and I wish that he, as well as the country, feels at ease. I hope all will be well," said the Patriarch, reports Georgia Online.
According to him, the new law on the status of religious associations is so important and also dangerous that prior to approving it, deputies should've have thought through what it would lead to in 10 or 100 years.
His Holiness and Beatitude Ilia II also said that his remarks have nothing against Armenians and, despite talk on the contrary, Georgians and Armenians always have been and will remain brothers.
"When the Armenians were in trouble, we always helped, and they helped us too when times were hard for us. It's just that this law is so complex and responsible that it can be used for malicious purposes. Therefore, everything must be considered. When people say why does the church interfere in affairs of the state, I want to say that it is not only a state affair, it is a matter that concerns the whole of our nation, the church and especially the state," he said.
The Patriarch said that the divergence of views on this issue in recent days also strains the relationship between the religions, which is to be avoided.
"The Georgian people have always harbored small nations. We defended the Armenians, the Russians, the Azeris and the Jews. The Jews themselves said that Georgia is the only country where there has never been any anti-Semitism," he said.