Իլիա 2-րդը հայերի դեմ ոչինչ չունի, բայց Սահակաշվիլիի որոշման հետ համաձայն չէ
Ամենայն Վրացյո Պատրիարք Իլիա Երկրորդը կոչ է անում երկրի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիին  Վրաստանում կրոնական միավորումներին իրավաբանական կարգավիճակ տրամադրելու մասին օրինագծի հարցում օգտվել վետոյի իր իրավունքից: Սակայն, ինչպես հայտնի է, օրենսդրական փոփոխություններն արդեն իսկ ստորագրվել են նախագահի կողմից և ուժի մեջ մտել:
«Այս ամենի գլխավոր պատասխանատուն նախագահն է, և ես ցանկանում եմ, որ ինչպես նա, այնպես էլ երկիրը իրենց հանգիստ զգան: Հուսով եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի»,- հայտարարել է Պատրիարքը:
Նրա խոսքով` կրոնական միավորումներին կարգավիճակ տրամադրելու հարցն այնքան կարևոր և միաժամանակ վտանգավոր է, որ այն ընդունելուց առաջ պատգամավորները պետք է մտածեին, թե դա ինչի կհանգեցնի 10 և 100 տարի հետո:
Պատրիարքը նաև նշել է, որ իր խոսքում հայերի դեմ ոչինչ չկա և, չնայած տարբեր բնույթի խոսակցություններին, վրացիներն ու հայերը միշտ էլ եղել և մնում են եղբայրներ:
«Երբ հայերը խնդիրներ ունեին, մենք միշտ օգնում էինք, և նրանք էլ մեզ էին օգնում, երբ մեզ համար էին դժվար ժամանակներ լինում: Պարզապես այս օրենքն այնքան բարդ ու պատասխանատու է, որ կարող է չարամիտ նպատակներով օգտագործվել: Այդ իսկ պատճառով հարկ է ամեն ինչ հաշվի առնել: Երբ հարցնում են, թե ինչու է եկեղեցին միջամտում պետության հարցերին, ցանկանում եմ ասել, որ դա միայն պետական հարց չէ, դա այն հարցն է, որը վերաբերում է մեր ազգին, եկեղեցուն և հատկապես պետությանը»,- հայտարարել է Իլիա Երկրորդը:
Պատրիարքը նշել է նաև, որ այս հարցի վերաբերյալ առաջացած տարաձայնությունները վերջին օրերի ընթացքում լարվածության մեջ է պահում նաև կրոնների միջև առկա հարաբերությունները, ինչը անթույլատրելի է:
«Վրացական ազգը միշտ էլ սատար էր կանգնում փոքր ազգերին: Պաշտպանում էր հայերին, ռուսներին, ադրբեջանցիներին, հրեաներին: Հենց իրենք`հրեաներն են հայտարարել, որ Վրաստանը միակ երկիրն է, որտեղ երբեք հակասեմիտականություն չի եղել»,- հայտարարել է Իլիա Երկրորդը:

Грузинский Патриарх не против армян, но не согласен с решением Саакашвили о статусе церквей
Католикос-Патриарх всея Грузии Илия Второй призывает президента к использованию права на вето относительно законодательных поправок по статусу религиозных конфессий в Грузии. Однако, как известно, законодательные поправки уже подписаны президентом и вступили в слиу.
"Главная ответственность возлагается на президента, и я хочу, чтобы спокойно себя чувствовали и президент, и страна. Надеюсь, что все будет хорошо",- передает слова  патриарха "Грузия Онлайн".
По его словам, принятый закон по статусу религий настолько важен и опасен, что в ходе его принятия законодатели должны были думать, что это принесет через 10 и 100 лет.
Патриарх также отметил, что в его словах нет ничего против армян и несмотря на разного рода разговоры, грузины и армяне были и всегда останутся братьями.
"Когда армяне были в беде, мы всегда помогали и они нам помогали, когда нам было трудно. Этот закон настолько сложен и ответственен, что может быть использован в злостных целях. Поэтому, надлежало все учесть. Когда говорят, мол, почему церковь вмешивается в дела государства, хочу сказать, что это не только государственное дело, это вопрос, который касается всей нашей нации, церкви и особенно государства", - заявил Илиа II.
Патриарх заявил, что расхождение во мнений по данному вопросу в последние дни напрягает и отношения между религия, что нельзя допускать.
"Грузинский народ всегда укрывал малые народы. Защищал армян, русских, азербайджанцев и евреев. Сами евреи заявляли, что Грузия единственная страна, где никогда не было антисемитизма", - заявил Илия Второй.