Օբաման և Մեդվեդևը որոշել են վերջ դնել ղարաբաղյան հիմնախնդրին
Հուլիսի 11-ի երեկոյան ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարները:
Կրեմլի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ ԱՄՆ նախագահը բարձր է գնահատել Մեդվեդևի ջանքերը ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործում, մասնավորապես, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ հունիսի 24-ին Կազանում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ընթացքում: Միաժամանակ, և Մեդվեդևը, և Օբաման նշել են, որ մտադիր են հետագայում ևս համաձայնեցված քայլեր ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու հարցում Բաքվին և Երևանին օգնելու նպատակով:
Վաշինգտոնի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ` Օբաման հայտարարել է, որ  ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել կողմերին հարցի խաղաղ կարգավորման վերջնական բանաձևի ընդունման գործում, որը վերջ կդնի հակամարտությանը:

Obama and Medvedev Decide to Put an End to Nagorno-Karabakh Conflict
"US President Obama spoke with Russian President Medvedev today to discuss a range of bilateral and international issues and to express his condolences on the tragic sinking of the MS Bulgaria," according to a White House Office of the Press Secretary statement issued Monday.
In addition to other issues, the parties also discussed the Nagorno-Karabakh conflict. According to the official website for the Kremlin, the US president praised Medvedev's mediation efforts, particularly at the meeting with the presidents of Armenia and Azerbaijan that took place in Kazan on Jun. 24. Both parties further agreed to take steps toward the peaceful resolution of the conflict.
The White House statement also noted that Obama "pledged American support for the effort to reach a framework agreement for negotiating a final peace agreement that will put an end to this conflict."