Զինծառայողը ծեծի է ենթարկվել սպայի հրամանը չկատարելու համար
2011 թ. հուլիսի 16-ին Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դիմում է ներկայացրել ՀՀ զինվորական դատախազություն, իսկ պատճենը նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ Վայքի Խաչիկ գյուղի 4-րդ գումարտակում զինծառայողի նկատմամբ ծեծի, բռնությունների և անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ:
Իր որդու իրավունքների պաշտպանության համար կազմակերպություն դիմել է Ռ. Հովհաննիսյանը և հայտնել, որ գումարտակի ինչ-որ սպա, որդու ձեռքին հեռախոս տեսնելով, վերցրել է այն և հրամայել որպես պատիժ փորի վրա կատարել վարժություն:
Տղան հրաժարվել է կատարել սպայի հրամանը, որից հետո ենթարկվել է ծեծի, բռնությունների և անմարդկային վերաբերմունքի:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է զինվորական դատախազություն՝ պահանջելով գործի առնչությամբ հարուցել քրեական գործ և հաղորդման վերաբերյալ կայացրած որոշումը տրամադրել կազմակերպությանը:

Armenian Human Rights Org Appeals to Military Prosecution in Conscript Assault Case
On Jul. 16, the Helsinki Citizens' Assembly (HCA) Vanadzor Office submitted a claim to the RA Military Prosecutor's Office (with a copy sent to the RA Ministry of Defense) regarding assault, violence and inhumane treatment of a conscript in the 4th military base in village of Khachik in Vayk.
R. Hovhannisyan approached the human rights organization for protecting his son's rights and said that an officer in the battalion, seeing a phone in his son's hand, snatched it and ordered him to do push-ups as a form of punishment.
The son, according to Hovhannisyan, refused, as a result of which he was subject to a beating and inhumane treatment.
The HCA-Vanadzor Office is asking the military prosecutor's office to launch criminal proceedings and respond to the organization with its decision regarding this case.