Զինծառայողը ծեծի է ենթարկվել սպայի հրամանը չկատարելու համար
2011 թ. հուլիսի 16-ին Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դիմում է ներկայացրել ՀՀ զինվորական դատախազություն, իսկ պատճենը նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ Վայքի Խաչիկ գյուղի 4-րդ գումարտակում զինծառայողի նկատմամբ ծեծի, բռնությունների և անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ:
Իր որդու իրավունքների պաշտպանության համար կազմակերպություն դիմել է Ռ. Հովհաննիսյանը և հայտնել, որ գումարտակի ինչ-որ սպա, որդու ձեռքին հեռախոս տեսնելով, վերցրել է այն և հրամայել որպես պատիժ փորի վրա կատարել վարժություն:
Տղան հրաժարվել է կատարել սպայի հրամանը, որից հետո ենթարկվել է ծեծի, բռնությունների և անմարդկային վերաբերմունքի:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է զինվորական դատախազություն՝ պահանջելով գործի առնչությամբ հարուցել քրեական գործ և հաղորդման վերաբերյալ կայացրած որոշումը տրամադրել կազմակերպությանը:

16 июля ванадзорский офис Хельсинкской Гражданской Ассамблеи представил в прокуратуру заявление об избиении, насилии и нечеловеческом отношении к военнослужащему в 4-ом батальоне села Хачик. Копия заявления была отправлена в министерство обороны.
Для защиты прав сына в организацию обратился Р. Ованисян и сообщил, что один из офицеров батальона, увидев в руках военнослужащего сотовый телефон, отнял его и в качестве наказания приказал делать упражнения на животе. Сын Ованисяна отказался выполнять приказ, в результате чего в отношении солдата были совершены вышеотмеченные действия.
Ванадзорский офис ХГА обратился в военную прокуратуру с требованием возбудить уголовное дело и предоставить организации решение, вынесенное в связи с данным обращением.