Լուռ երկխոսություն. ընդդիմությունն ու իշխանությունը պայմանավորվել են չշփվել լրագրողների հետ
Այսօր կայացավ Հայ Ազգային Կոնգրեսի և իշխող կոալիցիայի պատվիրակությունների միջև ընթացող երկխոսության 5-րդ փուլը, որը տևեց երկու ժամ:
Հանդիպումից հետո կողմերը հանդես եկան համատեղ հաղորդագրություն-հայտարարությամբ, որը լրագրողներին ներկայացրեց ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը.
«Քննարկվեց օգոստոսի 9-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստենրի և ոստիկանության աշխատակիցների միջև տեղի ունեցած միջադեպը: Պայմանվորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումը ուրբաթ օրը: Դա նախնական պայմանավորվածություն է, նաև պայմնաավորվել ենք առայժմ ձեռնպահ մնալ միջադեպի քննարկման մանրամասների վերաբերյալ մեկնաբանություն տալուց: Նաև պայմանավորվել ենք որևէ հարցի չպատասխանել»:
Լրագրողները, այնուամենայնիվ, հարցեր են ուղղել երկու պատվիրակությունների անդամներին, սակայն ոչ մեկը չի արձագանքել` մատնանշելով կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Հիշեցնենք, որ երեկ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ՀԱԿ մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը նշել էր, որ Կոնգրեսի ակտիվիստներին ձերբակալելու փաստը շատ մեծ խոչընդոտ է սկսված երկխոսության ճանապարհին:
«Դեռ 24 ժամ ժամանակ կա, և կապված, թե ինչպիսին կլինի տղաների կարգավիճակը, մինչև վաղը` երկխոսության հաջորդ ռաունդի սկիզբը, մենք կկայացնենք համապատասխան որոշում», – ասել էր Մուսինյանը:

Home / Armenia / Silent Dialogue: Opposition and Government Delegations Agree Not to Speak to the Press
Silent Dialogue: Opposition and Government Delegations Agree Not to Speak to the Press
The 5th phase of the dialogue between delegations of the ruling coalition and the opposition Armenian National Congress (HAK), which lasted 2 hours, took place on Tuesday.
After the meeting, the parties issued a joint statement, which was presented to reporters by senior HAK representative Levon Zurabyan.
“We discussed the Aug. 9 incident that took place between Armenian National Congress activists and police officers. We reached an agreement to continue the discussion on Friday. This is a preliminary agreement; we have also agreed to refrain from commenting on the details of the discussion of the incident. We have also agreed not to respond to any questions.”
Reporters, nevertheless, directed questions to members of the two delegations; however, no one responded, pointing to the agreement reached between the parties.
Note, speaking to reporters on Monday, HAK press spokesperson Arman Musinyan had said the HAK activists’ arrest is a huge obstacle in the dialogue between the two camps which has already begun.
“There is still 24 hours and depending on what the boys’ status will be, until tomorrow, at the start of the dialogue’s next round, we will make a corresponding decision,” he had said.