«Հույսը վերջինն է մեռնում». Կրպակատերերը բողոքում են քաղաքապետարանի մոտ
Այսօր առավոտվանից Երևանի քաղաքապետարանի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացնում Երևանի տարբեր փողոցներում կրպակների սեփականատերերը, որոնց կրպակները կամ արդեն ապամոնտաժվել, կամ պետք է ապամոնտաժվեն քաղաքապետարանի որոշմամբ:
Բողոքողները մայթին պաստառներ էին դրել, որոնց վրա գրված էր` «Մենք դեռ ապրել ենք ուզում», «Քմահաճույքի և «ճաշակի» զոհեր»:
Կրապակատերերը անցյալ ուրբաթ քաղաքպետարանի ավագանու անդամներին նամակներ էին ուղարկել` խնդրելով, որպեսզի արտահերթ նիստ գումարվի և լուծում տրվի իրենց խնդրին: Կրպակատերերը պահանջում են չեղյալ համարել ապամոնտաժման մասին որոշումը:
Քաղաքապետարանի մոտ կրպակատերերին աջակցում էր ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, ով լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ կրպակատերերի այսօրվա հավաքը ճնշում է ավագանու անդամների վրա, որպեսզի նրանք կայացնեն պահանջված որոշումը:
«Հիմա այս մարդիկ այստեղ են, որպեսզի գործընթացը տեղից շարժվի: Ես գիտեմ, որ այսօր արտահերթ նիստ չի լինի, ֆիզիկապես չի կարող լինել, հիմա այնտեղ դիսպետչերական է, որից հետո կմտնենք քաղաքապետարան Ստեփան Սաֆարյանի հետ: Ուրբաթ քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչության պետը Ստեփան Սաֆարյանին ասել էր, որ երկուշաբթի կլինի ինչ-որ հայտարարություն: Իմանանք, թե այդ ինչ հայտարարություն է, ի՞նչ ուղղությամբ է գնում և ո՞րն է այն կոմպրոմիսային տարբերակը, որ անպայման պետք է գտնի քաղաքապետարանը կրպակատերերի հետ: Այստեղ երկու կարծիք չկա»,- ասել է պատգամավորը:
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կրպակատերերից Աննա Կիրակոսյանն ասել է, որ իրենք դեռևս հույս ունեն, որ քաղաքապետարանն իրենց համար նպաստավոր որոշում կկայացնի:
«Հույսը վերջինն է մեռնում: Սպասում ենք, տեսնենք` մեր կրպակների ապամոնտաժումը կդադարեցնե՞ն», - ասել է Կարապետյանը:

Yerevan Kiosk Owners Say There’s Still Hope Their Kiosks Won’t be Demolished
Owners of kiosks and stalls from all over Yerevan whose businesses either have already been demolished or will be demolished, according to a city hall decision, were protesting outside Yerevan City Hall this morning.
Protestors had put up placards on the sidewalk which read “We still want to live” and “victims of a whim and ‘taste’,” in reference to city officials’ comments that the structures are an eyesore and they must be demolished to make the Armenian capital more beautiful.
Kiosk owners last Friday had sent a letter to members of the municipality’s City Council, asking that a special meeting be held and that the decision to demolish their structures be annulled.
Showing her support at the demonstration today was Heritage Party MP Anahit Bakhshyan, who, speaking to reporters, said that the kiosk owners’ rally today puts pressure on City Council members to meet protestors’ demands.
“These people are here now so that the process moves forward. I know there won’t be a special meeting today, physically it can’t be; it’s now a dispatcher [situation] there, after which I will enter city hall with [fellow Heritage Party MP] Stepan Safaryan. On Friday, the head of the city hall’s legal department told Stepan Safaryan that on Monday there will be some statement or another. Let’s find out what that statement is, what direction does it got in and what is that option of compromise, which city hall must reach with the kiosk owners. There are no two opinions here,” she said.
Speaking to Epress.am, one of the kiosk owners, Anna Kirakosyan, expressed hope that city hall will make a decision that’s favourable for them.