Ինչ է գրել Գարեգին Բ-ն Բարաք Օբամային
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն 2009 թվականի վերջին նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, որում անդրադարձ է կատարվում Վրաստանում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների խնդրին:
Նամակի մասին ԱՄՆ Պետդեպի գաղտնի փաստաթղթում զեկուցել է ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը: Փաստաթուղթը գաղտնազերծել է Wikileaks կայքը:
Իր տեքստում Փենինգթոնը նշում է, որ նամակը Օբամային փոխանցելու համար ստացել է ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիսկոսը նշում է, որ ցանկանում է ԱՄՆ նախագահի «բարձր ուշադրությունը» հրավիրել «Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների անընդունելի վիճակի վրա»:
«Որպես Հայոց եկեղեցու առաջնորդ պետք է նշեմ, որ վերջին 20 տարիների մեր չհաջողված փորձը ստիպում է մեզ եզրակացնել, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Վրաստանում կրոնական ոլորտում իրավիճակը չի փոխվել: Հակառակը, կրոնական կյանքը Վրաստանում, չհաշված Վրաստանի Ուղղափառ եկեղեցու ներսում, ավելի սահմանափակ է, կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ ճնշումների և անհանդուրժողականությունների ենթակա», - գրում է Գարեգին Բ-ն:
Կաթողիկոսը նշում է, որ տարիների ընթացքում բազմաթիվ անհաջող փորձեր են արվել աշխատել Վրաստանի կառավարության և Վրաստանի Ուղղափառ եկեղեցու հետ Հայ Առաքելական եկեղեցու և համայնքների կարգավիճակը կանոնակարգել:
Ըստ այդմ, Կաթողիկոսը ցանկացել է ԱՄՆ նախագահի ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ 2 խնդիրների վրա.
1. Վրաստանի կրոնական փոքրամասնությունների իրավական կարգավիճակի բացակայություն
2. Վրաստանի կառավարության մերժումը այլ եկեղեցիներին վերադարձնել նրանց պատկանող անշարժ գույքը
Գարեգին Բ-ն իր նամակում խնդրում է Բարաք Օբամային ստիպել Վրաստանի իշխանություններին իրականացնել իրենց միջազգային պարտավորությունները, որոնցից ամենակարևորն է ապահովել, որպեսզի բոլոր քրիստոնյա եկեղեցիները, ինչպես նաև այլ հավատքներին հետևող կազմակերպությունները կարողանան գործել նորմալ միջավայրում, իսկ մարդու իրավունքները հարգված և պաշտպանված լինեն:
Որպես վրացական կողմի անուշադրության օրինակ Գարեգին Բ-ն նշում է Թբիլիսի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու քանդվելու փաստը, որը տեղի է ունեցել 2009-ի վերջին:
Նամակի վերջում Հայոց Պատրիարքը հույս է հայտնում, որ ԱՄՆ կառավարությունը անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկի «անընդունելի իրավիճակի վրա դրականորեն ազդելու համար»:
Նշենք, որ 2011 թվականի հուլիսին Վրաստանի կառավարությունն ընդունել է կրոնական փոքրամասնություններին իրավական կարգավիճակ շնորհելու մասին օրենքը:

In Dec. 2009, His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, sent a letter to the US Ambassador to Armenia addressed to US President Barack Obama regarding the issues concerning ethnic and religious minorities in the Republic of Georgia, according to a Wikileaks cable released Aug. 26, 2011.
In the letter, His Holiness Karekin II states that he wishes to bring to Obama’s attention the “unacceptable situation” regarding the status of religious minorities in Georgia, noting that the situation has worsened since the collapse of the Soviet Union.
“As head of the Armenian Church, our unfortunate experience over the past two decades leads us to conclude that nothing in the religious sphere within Georgia has changed for the better since the collapse of the Soviet Union. On the contrary, religious life in the Republic of Georgia today “except within the Georgian Orthodox Church” is more restricted, repressed and intolerant for ethnic and religious minorities.
“After numerous years of effort and countless unsuccessful attempts to work with the Georgian government and the Georgian Orthodox Church to regulate the Armenian Church diocese and communities in Georgia, we are forced to formally bring to your attention the unresolved issues regarding: 1) the lack of legal status for religious minorities in Georgia; and 2) the Georgian government’s refusal to return church buildings and church properties. We require your decisive assistance to compel the Georgian authorities to live up to their international obligations, among which are the fostering of an environment where all Christian churches, as well as religious organizations of other faiths, can operate normally and have their human rights respected and protected,” the letter reads.
The Armenian Catholicos then cites an example of an Armenian church in Georgia that collapsed due to neglect. “The most recent example of the Georgian government’s indifference and wanton neglect resulted in the collapse two weeks ago of the historic St. Gevork of Mughni Armenian Church (built in 1356) in Tbilisi, Georgia; which is the second church we have lost in this manner.  This has caused great indignation among our people and Church.”
His Holiness Karekin II ends the letter by expressing hope that the US government “will implement the necessary steps to positively affect this unacceptable situation.”
Note, in Jul. 2011, the Georgian parliament approved amendments to the Civil Code that conferred legal status to religious groups in the country.