Ինչ է գրել Գարեգին Բ-ն Բարաք Օբամային
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն 2009 թվականի վերջին նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, որում անդրադարձ է կատարվում Վրաստանում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների խնդրին:
Նամակի մասին ԱՄՆ Պետդեպի գաղտնի փաստաթղթում զեկուցել է ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը: Փաստաթուղթը գաղտնազերծել է Wikileaks կայքը:
Իր տեքստում Փենինգթոնը նշում է, որ նամակը Օբամային փոխանցելու համար ստացել է ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիսկոսը նշում է, որ ցանկանում է ԱՄՆ նախագահի «բարձր ուշադրությունը» հրավիրել «Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների անընդունելի վիճակի վրա»:
«Որպես Հայոց եկեղեցու առաջնորդ պետք է նշեմ, որ վերջին 20 տարիների մեր չհաջողված փորձը ստիպում է մեզ եզրակացնել, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Վրաստանում կրոնական ոլորտում իրավիճակը չի փոխվել: Հակառակը, կրոնական կյանքը Վրաստանում, չհաշված Վրաստանի Ուղղափառ եկեղեցու ներսում, ավելի սահմանափակ է, կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ ճնշումների և անհանդուրժողականությունների ենթակա», - գրում է Գարեգին Բ-ն:
Կաթողիկոսը նշում է, որ տարիների ընթացքում բազմաթիվ անհաջող փորձեր են արվել աշխատել Վրաստանի կառավարության և Վրաստանի Ուղղափառ եկեղեցու հետ Հայ Առաքելական եկեղեցու և համայնքների կարգավիճակը կանոնակարգել:
Ըստ այդմ, Կաթողիկոսը ցանկացել է ԱՄՆ նախագահի ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ 2 խնդիրների վրա.
1. Վրաստանի կրոնական փոքրամասնությունների իրավական կարգավիճակի բացակայություն
2. Վրաստանի կառավարության մերժումը այլ եկեղեցիներին վերադարձնել նրանց պատկանող անշարժ գույքը
Գարեգին Բ-ն իր նամակում խնդրում է Բարաք Օբամային ստիպել Վրաստանի իշխանություններին իրականացնել իրենց միջազգային պարտավորությունները, որոնցից ամենակարևորն է ապահովել, որպեսզի բոլոր քրիստոնյա եկեղեցիները, ինչպես նաև այլ հավատքներին հետևող կազմակերպությունները կարողանան գործել նորմալ միջավայրում, իսկ մարդու իրավունքները հարգված և պաշտպանված լինեն:
Որպես վրացական կողմի անուշադրության օրինակ Գարեգին Բ-ն նշում է Թբիլիսի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու քանդվելու փաստը, որը տեղի է ունեցել 2009-ի վերջին:
Նամակի վերջում Հայոց Պատրիարքը հույս է հայտնում, որ ԱՄՆ կառավարությունը անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկի «անընդունելի իրավիճակի վրա դրականորեն ազդելու համար»:
Նշենք, որ 2011 թվականի հուլիսին Վրաստանի կառավարությունն ընդունել է կրոնական փոքրամասնություններին իրավական կարգավիճակ շնորհելու մասին օրենքը:

Армянский католикос просил Обаму о правах человека, но для Грузии
Католикос всех армян Гарегин Второй в 2009 году написал письмо президенту США Бараку Обаме, в котором просит обратить внимание на неприемлемое положение религиозных меньшинств в Грузии. Об послании в рассекреченной WikiLeaks депеше докладывает вице-посол США в Армении Джозеф Пеннингтон.
«Как лидер Армянской церкви должен отметить, что неудачный опыт последних 20 лет заставляет нас сделать вывод о том, что после распада СССР ситуация в области религии в Грузии осталась неизменной. Наоборот, религиозная жизнь в Грузии, не считая Грузинской Православной церкви, более ограничена, а религиозные и национальные меньшинства подвергаются давлениям и становятся жертвами нетерпимости», - пишет священнослужитель.
Все попытки сотрудничества с грузинским правительством и Церковью вокруг вопроса статуса общины Армянской церкви, по словам католикоса, были тщетными.
Гарегин Второй выделил две проблемы: отсутствие статуса религиозных меньшинств и отказ правительства Грузии вернуть принадлежащую другим церквам недвижимость.
Он просит Обаму заставить власти Грузии выполнить международные обязательства по данным вопросам, чтобы «все христианские церкви, а также другие религии могли функционировать в нормальной атмосфере, а права человека уважались и защищались».
В качестве примера «невнимания» соседей католикос приводит факт разрушающейся в Тбилиси церкви Сурд Геворг.
Отметим, что в июле 2011 года парламент Грузии утвердил закон о предоставлении религиозным меньшинствам страны юридического статуса.