Սևազգեստ կանայք կպահանջեն պատժել բանակային սպանությունների մեջ մեղավորներին
Արձագանքելով Facebook սոցիալական ցանցում ստեղծված բողոքի խմբերին` մի խումբ քաղաքացիներ սեպտեմբերի 1-ին Կառավարության շենքի առջև նախաձեռնելու են սևազգեստ կանանց ակցիա, որի ժամանակ հայկական բանակում մահացած երիտասարդների մայրերը և հարազատները պաստառներով և կոչերով իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնելու և պահանջելու պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Նախաձեռնողները կոչ են անում բոլորին իրենց չնչին ներդրումն ունենալ` պայքարելու հայկական բանակում ծառայող զինվորների կյանքի համար:
Համաձայն Facebook-ում ստեղծված ևս մեկ խմբի` սեպտեմբերի 3-ին, երեկոյան 17:30-19:30-ին Երևանի Կասկադ համալիրի հարակից տարածքում հանգանակություն է տեղի ունենալու զինվորի ընտանիքին աջակցելու համար:
Մեկ այլ խումբ էլ ստեղծվել է «Եղնիկներ» զորամասում օգոստոսի 26-ին զոհված 18-ամյա Աղասի Աբրահամյանի սպանության կապակցությամբ:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հաղորդմամբ` օգոստոսի 26- ին ԼՂՀ ՊԲ ժամկետային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանի մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի հատկանիշներով /դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ/:
Համաձայն պաշտոնական տեղեկատվության` այս ամիս ևս մեկ ժամկետային զինծառայող` Վարդան Սևյանը, ինքն իրեն հասցրել է հրազենային մահացու վիրավորում:
Խմբի հեղինակները պահանջում են բացահայտել դեպքերի բոլոր մանրամասները և տեղեկացնել հասարակությանն այդ մասին:

On Sept. 1, Come Dressed in Black to Protest Non-Combat Army Deaths
In response to the public outcry to recent incidents in the Armenian army, a group of concerned persons, along with the mothers of the young conscripts killed while not in combat, will be staging a peaceful protest outside the government building in Yerevan's Republic Square on Sept. 1 at 11 am.
Organizers encourage members of the public to join them and to come dressed in black.
"The purpose of the protest is to call on President Sargsyan and Defense Minister Ohanyan to stop human rights abuses within the ranks of the Armenian military and to demand an immediate, fair, and transparent investigation of the deaths in the military.
"The most recent cases are Aghasi Abrahamyan, 18, who was brutally killed on August 26 at the military unit of Yeghnikner, Karabakh, after 9 months of service. Two weeks before this, Vardan Sevyan, 19, was killed at the military unit of Goris. In 2011, already 19 deaths have been registered in the military. There no available statistics about the number of violence, rapes, young people becoming disabled after the military service," reads the statement by organizers on the event's Facebook page.
As reported earlier, another Facebook event page has been created to gather donations on Sept. 3 from 5:30 to 7:30 pm near Tamamyan's statue at Yerevan's famed Cascade to assist Vardan Sevyan's family. While yet another Facebook page was created seeking answers regarding the circumstances surrounding the death of Aghasi Abrahamyan.
"Continuously learning of such deplorable events, Armenian youth hesitate to serve in the national army. For many, this uncertainty turns into fear, and fear is a soldier's first enemy," reads the Facebook page creators' statement.