2008-ի մարտին Սարգսյանի դիտարկումները Քոչարյանի պառանոյայի արձագանքն էին. դիվանագետ
2008 թվականի մարտի 22-ին եվրոպական երկրների դեսպանների հետ տեղի ունեցած լանչի ընթացքում այն ժամանակ ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը սուր քննադատության է ենթարկել ինչպես ԱՄՆ դեսպանատանը, այնպես էլ ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղեկալի օգնական Մեթյու Բրայզային:
WikiLeaks կայքի կողմից գաղտնազերծված փաստաթղթում նշվում է, որ այս մասին ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնին պատմել են հանդիպմանը ներկա երկու դեսպաններ, որոնց անունները չեն նշվում: Ամերիկացի դիվանագետը զրույցի մանրամասները մարտի 31-ին ուղարկել է ԱՄՆ Պետդեպ:
Համաձայն գաղտնի փաստաթղթի` Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է եվրոպացիներին, որ «հայաստանյան ընդդիմությունը ղեկավարվում է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից»: Փենինգթոնը նշում է, որ այդ խոսքերն ապացուցող որևէ հստակ փաստարկ չի ներկայացվել:
Սերժ Սարգսյանը նաև հայտնել է, որ Մեթյու Բրայզան Երևանում գտնվելու ընթացքում իրեն մի բան է ասել, Վաշինգտոն վերադառնալուն պես` բոլորովին այլ բան:
ՀՀ վարչապետը նաև քննադատության է ենթարկել Եվրամիության երկրների դեսպաններից ոմանց, մասնավորապես, Գերմանիայի դեսպանին, որովհետև նրանց կառավարությունները զբոսաշրջիկներին տված խորհրդատվության մեջ կոչ են արել չայցելել Հայաստան:
«Մեր դիվանագիտական գործընկերների հասցեին վարչապետի մեկնաբանությունները, որոնք նա պետք է որ իմանար, որ մեզ կհասնեին, վերահաստատում են մեր այն կարծիքը, որ ո'չ վարչապետը, ո'չ նրա մարդկանց ներքին շրջանակը չեն հասկանում, թե ինչպես են գործում արևմտյան երկրների կառավարությունները: Վարչապետը, ամենայն հավանականությամբ, շփոթում է դեսպանատան հետ ընդդիմության կոնտակները դեսպանատան կողմից ընդդիմությանը ցուցաբերվող աջակցության հետ: Նրա դիտարկումներն արձագանքն էին նախագահ Քոչարյանի հաճախ արտահայտվող պառանոյայի առ այն, որ ԱՄՆ դեսպանատունն Ազգային ժողովրդավարական Ինստիտուտի, Ազատություն ռադիոկայանի հետ միասին ցանկանում են Հայաստանում գունավոր հեղափոխություն իրականացնել: Վարչապետը նաև սխալ է մեկնաբանել Բրայզայի դիվանագիտական լեզուն ու բարեփոխումների կոչերը որպես Հայաստանի իշխանություններին հետընտրական ճնշումների համար չքննադատելու երաշխիք: Եթե վարչապետ Սարգսյանը ցանկանում է ապրիլի 9-ին իր պաշտոնը ստանձնելուց հետո Հայաստանը կրկին բարեփոխումների ուղու վրա վերադարձնել, նա ստիպված կլինի խորհուրդ վերցնել Արևմուտքը և միջազգային դիվանագիտությունը հասկացող շատ ավելի փորձառու մեկից», - իր մեկնաբանության մեջ գրում է Փենինգթոնը:

Письмо в Госдеп: Серж Саргсян шел на поводу паранойи Кочаряна
В ходе ланча с европейскими послами 22 марта 2008 года тогда еще премьер-министр Серж Саргсян подверг острой критике посольство США и помощника заместителя госсекретаря Метью Брайзу.
Как указано в рассекреченной платформой WikiLeaks депеше вице-посла Джозефа Пеннингтона от 31 марта, об этом последнему сообщили присутствующие на встрече двое послов других стран, имена которых не указываются.
«Серж Саргсян заявил европейцам, что оппозицией Армении руководит посольство США. При этом он не привел никаких подтверждающих фактов.
Премьер раскритиковал также посла Германии, так как их правительство в посоветовало не посещать своим гражданам Армению.
Он знал, что комментарии в адрес наших дипломатических партнеров дойдут до нас. А это в очередной раз подтверждает, что ни премьер, ни его окружение не понимают методов работы правительсвт западных стран. Премьер, скорее всего, путает контакты посольства с оппозицией с содействием ей со стороны посольства.
Его заявления отражают паранойу Кочаряна о том, что посольство США вместе с Национальным демократическим институтом и радиостанцией «Свобода» хотят осуществить в Армении цветную революцию.
Премьер также неправильно растолковал дипломатический язык Брайзы, приняв его призывы к реформам в качестве гарантии того, что власти Армении не станут критиковать за поствыборное насилие.
Если премьер Саргсян желает, чтобы после вступления в должность 9 апреля Армения вернулась на путь реформ, он будет вынужден советоваться с людьми, лучше понимающими в международной и западной дипломатии», - в частности пишет вице-посол США.