Քոչարյանը` Յովանովիչին. ընտրությունների ժամանակ ամենավատը բրիտանացիներն են
Արտասահմանցի դիվանագետները միշտ օգտագործում են Հայաստանում տեղի ունեցող ընտրությունները երկրի վրա ճնշում գործադրելու համար, մինչդեռ «դիվանագիտական կորպուսը չպետք է քաղաքականացնի այդ ընտրությունները»: Այս մասին 2009 թվականի մայիսի 8-ին ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը` պատասխանելով 2009 թվականի մայիսի 31-ի Երևանի ավագանու ընտրությունների մասին հարցին: WikiLeaks կայքը ներկայացրել է Յովանովիչի ԱՄՆ Պետդեպին ուղղված նամակը, որտեղ վերջինս ներկայացնում է զրույցի մանրամասները:
Ի պատասխան արտասահմանցի դիվանագետների մասին Քոչարյանի դիտարկմանը, Յովանովիչը նշել է, որ ԱՄՆ-ն չի միջամտում Հայաստանում անցկացվող  ընտրություններին, բայց դեսպանատունն ամենայն ուշադրությամբ հետևելու է գալիք ընտրություններին, քանի որ դրանք ազդեցություն են ունենալու Հայաստանի բնակչության կեսի վրա:
Այնուամենայնիվ, Քոչարյանը շարունակել է պնդել, որ «խնդիրը փոքր երկրներում, ինչպիսին մերն է, կայանում է նրանում, որ ճնշումը միշտ գալիս է արտաքին աշխարհից` կամ Մոսկվայից, կամ Բրյուսելից, կամ էլ Վաշինգտոնից»:
«Դուք խեղաթյուրում եք մեր քաղաքական գործընթացները` հարմարեցնելով դրանք ձեր սեփական շահերին», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանը նաև ասել է, որ «ԱՄՆ դեսպանատունը կուսակցություն էր դարձել մեր ընտրությունների ժամանակ (չի նշվում կոնկրետ որ ընտրությունների մասին է խոսքը – խմբ.)»:
Նրա խոսքով` ընտրությունների ընթացքում ամենավատը բրիտանացիներն են (իրենց իմպերիալիստական պատմության պատճառով), այնուհետև ամերիկացիները և ժամանակ առ ժամանակ ֆրանսիացիները:
«Ընդդիմությունն օգտագործում է ձեզ բոլորին, ինչը բարդացնում է իրավիճակը»,- Յովանովիչին ասել է Քոչարյանը:
ԱՄՆ դեսպանը գրում է, որ ինքը բացարձակապես չի համաձայնել Քոչարյանի հետ և հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն որևիցէ մեկի կողմը չի անցել որևէ ընտրություններում:
Այն հարցին, թե արդյոք Քոչարյանը պատրաստվում է ներգրավվել մայիսի 31-ի ընտրություններում, վերջինս բացասական պատասխան է տվել` պատճառաբանելով, որ ՀՀԿ և ԲՀԿ-ն կհաղթեն:
«Եթե ես մտածեի, որ նրանք կարող են պարտվել, ես կխառնվեի», - ասել է Քոչարյանը:
Նա նաև ասել է, որ ինքն համաձայն չէ իշխող կոալիցիայի այն որոշուման հետ, համաձայն որի կուսակցությունները պետք է առանաձին-առանձին մասնակցեն ընտրություններին:
«Ես այնպես կանեի, որ նրանք մեկ միասնական թեկնածու լիներ, ով կներկայացներ ողջ կոալիցիան», - նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
Քոչարյանն ասել է, որ նա նաև համաձայն չէ Հանրապետական կուսակցության ցուցակը գլխավորող թեկնածուի ընտրության հարցում (գործող քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյան):
Զրույցի վերջում Քոչարյանը հավաստիացրել է դեսպանին, որ, չնայած ընդդիմությունը ձգտում է քաղաքականացնել ընտրությունները, 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններն այս անգամ չեն կրկնվի:

During Elections, Worst are the British, then the Americans: Kocharian to Yovanovitch
Foreign diplomats always use the elections to pressure Armenia — "it was that way as long as I was president," said former President Robert Kocharian to former US Ambassador to Armenia Marie L. Yovanovitch at a May 8 meeting when the latter asked the former about the upcoming May 31 Yerevan mayoral elections, according to yet another confidential embassy cable recently released by WikiLeaks.
"Kocharian griped that 'the problem in small countries like ours is that the pressure always comes from the outside — from either Moscow, Brussels, or Washington.' 'You deform our political process in the pursuit of your interests,' Kocharian declared, 'by encouraging the opposition to politicize our elections so that they become an instrument for outsiders to pressure Armenia.'
"Kocharian said 'I always thought that the US embassy became a party during our elections.' He grumbled that during elections, 'the worst are the British (because of their history of imperialism), then the Americans, and sometimes the French — the opposition uses all of you, which complicates the situation.' The Ambassador strongly disagreed with Kocharian, and affirmed that the United States does not take any side in any election. The Ambassador said that as always, however, the United States would share its opinion with others on its observations of the upcoming election.
"When asked whether he was going to get involved in the May 31 election, Kocharian said he would not because he is sure the Republican Party and Prosperous Armenia will win. He added that 'If I thought they could lose, then I would get involved.' Kocharian said he disagreed with the ruling coalition's decision to contest the elections as separate parties, asserting that 'I would have gotten them to present one unified candidate to represent the entire coalition.' Kocharian said he also disapproved of the candidate whom the Republican Party had chosen to top their list (the newly appointed mayor, Gagik Beglaryan). Kocharian lastly assured the Ambassador that although the opposition seeks to politicize the election, there will not be a replay of the Mar. 1 events from 2008," reads the cable.