ԱՄՆ դեսպանը Հայաստանում «գունավոր հեղափոխության» տարբերակ չէր տեսնում
Ուժային միջոցներով ընդդիմության հանրահավաքը ցրելուց մեկ տարի անց Հայաստանը, անկասկած, «Նռան հեղափոխության» եզրին չէ: Այս մասին 2005 թվականի ապրիլի 13-ին ԱՄՆ Պետդեպ ուղարկված փաստաթղթում գրում է ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը:
«Պառակտված ընդդիմության, ընդդիմության հստակ առաջնորդի բացակայության, աստիճանաբար զարգացող տնտեսության և ընդամենը մի քանի մեղքեր ունեցող կառավարության պայմաններում մենք Հայաստանում իշխանափոխություն չենք ակնկալում մինչև հաջորդ 2007 և 2008 թվականի ընտրությունները», - նշում է Էվանսը:
Էվանսը մեջբերում է Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքերը Հայաստանում հեղափոխության իրականացման հեռանկարների մասին:
Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանում հեղափոխության համար անհրաժեշտ իրավիճակ չկա` «անկախ նրանից, թե այն ինչ գույնի է»: Ապրիլի 11-ին խոսելով ուսանողների հետ` Քոչարյանն ընդգծել է այն փաստը, որ հեղափոխություն տեղի չունեցավ ոչ այն պատճառով, որ ընդդիմությունը չափազանց վատն էր, այլ որովհետև իրավիճակը Հայաստանում ավելի լավն է, քան Վրաստանում, Ուկրաինայում կամ Ղրղզստանում, և պետական մարմինները ավելի արդյունավետ են գործում:
«Ընդդիմության պոտենցիալ առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը մեզ հետ մասնավոր զրույցում ընդունել է, որ մինչև կառավարությունը չսայթաքի և իր հակառակորդներին հնարավորություն չտրամադրի, ընդդիմությունը ստիպված կլինի սպասել մինչև հաջորդ ընտրություններ: Դեմիրճյանը հույս ուներ, որ եթե Հայաստանի կառավարության հետ հաջողվի համաձայնության գալ Սահմանադրության կամ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ մտցնելու հարցի շուրջ, ընդդիմությունը կարող է առաջիկա հանրաքվեն վերածել Քոչարյանի «լեգիտիմության» վերաբերյալ հանրաքվեի:
Չնայած հնարավոր «նռան հեղափոխության» մասին անդադար քննարկումներին, մենք Հայաստանում իշխանափոխության համար շատ քիչ հնարավորությու ենք տեսնում», - եզրափակում է Էվանսը:

"One year after an opposition rally was forcibly broken up Armenia is decidedly not on the verge of a 'Pomegranate Revolution'," wrote then US Ambassador to Armenia John Marshall Evans in a Apr. 13, 2005 unclassified cable recently published by whistle-blowing site WikiLeaks, Evans, incidentally, will be one of the speakers at the upcoming TEDxYerevan'11 event.
"With a fractured opposition, lack of a clear opposition leader, a steadily improving economy and a government with few fault lines we do not anticipate a change of power in Armenia before the next scheduled elections in 2007 and 2008," he opined.
The cable includes comments by former president Robert Kocharian on the unlikely prospects for revolution in Armenia — "regardless of what its color is." Speaking to students Apr.11, Kocharian said there has been no revolution "not because of the fact that our opposition is too bad, but because the situation in Armenia is better, and state authorities are more effective" than in Georgia, Kyrgyzstan and Ukraine.
In the cable Evans mentions a roundtable on the topic of revolutions in which organizers also agreed that a revolution in Armenia was unlikely. The US diplomat also includes opinions by opposition members:
"Stepan Demirchian, one of the leaders of the opposition Justice Bloc and wanna-be opposition leader, admitted privately to us that unless the government slips up and hands its opponents an opportunity the opposition would have to wait until elections. Demirchian hoped that if the GOAM managed to come to agreement on proposed changes to the Constitution or electoral code, the opposition could turn the subsequent referendum into a plebiscite on President Kocharian's 'legitimacy''."
The US diplomat concludes with the embassy's view which is that "despite persistent discussion of a possible 'Pomegranate Revolution' we simply see little chance of forced regime change in Armenia."