Սենատը հաստատել է Հայաստանում և Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպաններին
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը երեքշաբթի երեկոյան միաձայն հավանություն է տվել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրված Ջոն Հեֆերնի թեկնածությանը՝ հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքը:
Հեֆերնը շուրջ 30 տարի աշխատում է Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականության ոլորտում և ներկայումս ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի առաքելության փոխղեկավարն է:
Նույն օրը հանձնաժողովում տեղի ունեցած քվեարկությամբ հաստատվել է նաեւ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրված Ֆրենսիս Ռիչարդոնեն, թեև օրենսդիրներից երեքը՝ հայամետ Ռոբերտ Մենենդեզը, Բարբարա Բոքսերն ու Ջիմ Ռիշը, դեմ են քվեարկել նրա թեկնածությանը:
Վերջիններս, մասնավորապես, քննադատել են քրիստոնեական եկեղեցիների վերաբերյալ Ռիչարդոնեի՝ ավելի վաղ արած հայտարարությունը, որի համաձայն՝ մինչեւ 1915 թվականը Թուրքիայում առկա շուրջ 2000 եկեղեցիների մեծ մասը շարունակում է գործել նաև այսօր:
«Այդ պատասխանը վիրավորական լինելու չափ սխալ է»,- երեքշաբթի երեկոյան հայտարարել է Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Մենենդեզը և ընդգծել. - «Դա ցույց է տալիս, որ Ռիչարդոնեն բավարար չափով հետաքրքրված չէ Թուրքիայում ապրող հայկական համայնքի խնդիրներով եւ կամ իսկապես տեղյակ չէ՝ ինչ դժվարությունների են բախվում քրիստոնեական եկեղեցիներն այդ երկրում»:
Այս հարցում դեսպան Ռիչարդոնեի դիրքորոշումը քննադատել են նաև մի շարք այլ սենատորներ, որոնք, սակայն, ի վերջո կողմ են արտահայտվել նրա թեկնածությանը՝ վկայակոչելով վերջինիս փորձառությունն ու գիտելիքների պաշարը:
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում հավանության արժանանալուց հետո երկու դիվանագետների թեկնածությունը պիտի հաստատվի նաև Սենատի լիագումար նիստում, որից հետո միայն դեսպանները կանցնեն իրենց պարտականությունների կատարմանը Հայաստանում և Թուրքիայում:

The US Senate Committee on Foreign Relations late Tuesday unanimously voted for John Heffern's nomination as US Ambassador to Armenia, reports RFE/RL's Armenian service (Azatutyun).
Heffern has been working in the US foreign policy sector for the good part of 30 years and is deputy permanent representative in the US Mission to NATO.
On the same day, the foreign relations committee also confirmed the nomination of Francis Ricciardone as US Ambassador to Turkey — though three lawmakers, Robert Menendez (D-NJ), Barbara Boxer (D-CA) and James (Jim) Risch (R-ID) voted against his nomination.
The senators particularly criticized an earlier statement made by Ricciardone on Christian churches in Turkey. He said that most of the 2,000 churches functioning in Turkey before 1915 continue to operate today.
"This answer is as wrong as it is insulting," said Robert Menendez on Tuesday evening. "It shows that Ricciardone does not have enough of an interest in the problems of the Armenian community in Turkey or really doesn't know the difficulties Christian churches face in this country."
Ricciardone was criticized on this issue also by several other senators who, however, in the end expressed support for his candidacy, citing his experience and knowledge.
After being approved by the Committee on Foreign Relations, the two ambassadors' nomination must also be approved at the Senate's plenary session, only after which the ambassadors will be able to take up their posts in Armenia and Turkey.